Poniedziałkową sesją weszliśmy w drugą połowę roku, więc również w okres zastanawiania się nad korektami w portfelach i zadawanie pytań o realizację zysków, sprzedaż i kupno na kolejne sześć miesięcy. W tym kontekście proponuję spekulacyjne spojrzenie na konkurencję dla rynku polskiego ze strony rynku chińskiego.


Chiny nie mają dobrej prasy. Media już nie tylko branżowe straszą recesją w Państwie Środka, specjaliści od geopolityki wojną między Tajwanem i Chinami, a analitycy wojną handlową i walką między USA i Chinami o dominację w świecie sztucznej inteligencji. Gdzieś w tym wszystkim umyka potencjał, który stale ma w sobie gospodarka chińska i przyszłość, w której będzie naprawdę największą gospodarką świata. Oczywiście, dziś trudniej już sprzedać narracje, jakimi żyli inwestorzy przed 2008 rokiem, kiedy Chiny były najmodniejszym tematem na rynku.

Z perspektywy inwestorów ważniejsze okazały się ryzyka regulacyjne, szaleństwo polityki zero-Covid i wreszcie czytelnie gorszy od oczekiwań wynik rynków chińskich, jak również niezrealizowany potencjał, jaki dla wielu posiadał rynek chiński. W bieżącym roku Chiny zawstydza nudna i zapomniana przez inwestorów Japonia, której indeksy konkurują wzrostami z amerykańskim rynkiem nowych technologii, największej gwiazdy pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku.

Izolując jednak rynek chiński od tych wątpliwości i porównując go tylko z rynkiem polskim – w specyficzny sposób, o czym za chwilę – w kolejnych miesiącach właśnie Chiny jawią się jako ciekawa alternatywa dla akcji polskich. Poniżej widzimy dwa ETF-y, iShares MSCI China ETF (MCHI) i iShares MSCI Poland ETF (EPOL) w perspektywie pięciu ostatnich miesięcy. Do kwietnia trudno było znaleźć poważne różnice między rynkami, gdy II kwartał przynosi pesymizm inwestorów wobec spółek chińskich i optymizm wobec spółek polskich.

za: stooq.pl

Zastrzeżmy, iż porównujemy ETF notowane w dolarach, więc naturalnie dochodzą jeszcze wpływy waluty – wykres pokazuje też PLNUSD i CNYUSD – ale dla inwestorów czy graczy z portfelem w USD, to ma mniejsze znaczenie, bo finalnie wynik i tak będzie w dolarowej części naszych inwestycji. Niemniej, ewentualna korekta siły złotego i korekta słabości juana w połączeniu z relatywną siłą rynku polskiego wobec rynku chińskiego, musi wywoływać spekulacyjne swędzenie, które w końcówce roku może okazać się jednym z lepszych zakładów do zagrania na starcie II połowy roku.

Oczywiście, szukając swojej szansy na rynku – zwłaszcza relatywnie słabszym od innego, a tak jest w przypadku chińskiego na tle polskiego – nie można pominąć momentum, które napędza zarówno optymizm, jak i i pesymizm. Zwyżka WIG20 jest argumentem za tym, żeby rynek szukał kontynuacji wzrostu, a słabość rynku chińskiego jest argumentem za dalszymi spadkami. Trend jest trend, jak lubimy mówić na rynku. Jednak rynek chiński jawi się dziś jako przynajmniej atrakcyjny i musi być brany pod uwagę jako potencjalnie silniejszy w kolejnych miesiącach od innych rynków wschodzących, w tym również polskiego. Sprawdzimy w końcówce grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.