Wykres dnia: Gorący czerwiec WIG20

Pierwsza połowa czerwca na rynkach akcji była imponująca. Serie zwyżek głównych indeksów i kreślenie nowych rekordów hossy były standardem, którego echem jest postawa WIG20. Od początku miesiąca indeks zyskał 11,27 procent, co oznacza, iż już dziś czerwiec 23 lokuje się w wąskiej grupie miesięcy, które skończyły się zwyżką indeksu o przeszło 10 procent.

Oczywiście, chwalimy tu postawę indeksu właściwie w połowie miesiąca, ale spojrzenie na wykresy poniżej – pokazujące miesięczne zmiany procentowe WIG20 od początku wieku, VI 2023 czerwony – pozwala odnotować rzadkość tak dobrej postawy rynku. Na 270 przypadków tylko 16 skończyło się zwyżką o więcej niż 10 procent – czerwiec ma szansę być 17. Zmian o przeszło 11 procent było ledwie 9, co czyni trwający miesiąc 10, najlepszym w historii. Umieszczenie czerwca na tle wszystkich wzrostowych miesięcy XXI wieku i wszystkich miesięcy XXI wieku jeszcze bardziej podkreśla siłę rynku okazaną w połowie miesiąca.

Niestety, wystąpienie miesiąca ze zwyżką o przeszło 10 procent nie daje gwarancji, że rok będzie wzrostowy. W bieżącym wieku miesiąc ze zwyżką o 10 procent 4 razy przekładał się na rok wzrostowy, a 3 razy owocował rokiem spadkowym. Możliwe, iż 2023 rok poprawi ten układ, bo dzięki czerwcowej zwyżce WIG20 rośnie już o blisko 18 procent YTD. Z obowiązku też odnotujmy, iż rok wzrostowy z miesiącem zawierającym zwyżkę o przeszło 10 procent kończył się wzrostami WIG20 o przeszło 20 procent, a nawet o 30 procent, ale tu już wchodzimy w tak małe próby, że to naprawdę ciekawostki. Niemniej, możemy chyba zadać pytanie: czy w połowie roku jesteśmy dopiero w połowie drogi?

 

3 Komentarzy

 1. Kornik

  Czyli co – trzeba wymyslic nowe gieldowe powiedzonko? To ja proponuje: Buy in June, we're flying to the moon. 🙂

  Odnosnie poprzedniego wpisu, ktory zniknal. Zdazylem przeczytac – bardzo mocny. I choc nie ze wszystkim bym sie zgodzil, to jego usuniecie bylo zupelnie niepotrzebne. A jesli ktos "poradzil", zeby – wicie, rozumicie – usunac, to jest to skandal, bo zyjemy (chyba) w wolnym kraju i kazdy ma prawo do wlasnych pogladow.

  Poglady moga byc madre, a moga byc glupie, ale dopiero ich wyrazenie tworzy przestrzen do dyskusji, czyli wyrazenia podobnego lub innego pogladu; to zas tworzy spekrum pogladow, czyli przestrzen w ktoryjej mozna wazyc racje i szukac srodka, czyli tego miejsca, gdzie zwykle lezy prawda.

  Bez pogladow nie ma dyskusji; bez dyskusji nie ma scierania sie racji; nie wiemy, gdzie lezy prawda, czyli wchodzimy na droge donikad…

  1. Czytelnik

   Też mnie uderzyło zniknięcie tego wpisu. Tym bardziej, że jest to już drugi odnotowany przeze mnie wpis Adama Stańczaka, który pojawił się i zniknął.
   Ten o frankach przeczytałem, miałem skomentować, ale już go nie było.
   Tego pierwszego znikniętego wpisu nie zdążyłem przeczytać.

   Ciekaw jestem bardzo dlaczego wpisy tutaj pojawiają się i znikają. Jest to intrygujące oraz niepokojące.

   1. Czytelnik

    Aha, dodam jeszcze dla jasności:
    Jeśli to sam Autor "ugryzł się w język" i uznał, że jednak woli nie publikować swojego wpisu, to osobiście uważam, że to jest OK.
    Jeśli jednak był to jakiś nacisk z zewnątrz, to podpisuję się pod komentarzem Kornika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.