Wykres dnia: Gorący czerwiec WIG20

Pierwsza połowa czerwca na rynkach akcji była imponująca. Serie zwyżek głównych indeksów i kreślenie nowych rekordów hossy były standardem, którego echem jest postawa WIG20. Od początku miesiąca indeks zyskał 11,27 procent, co oznacza, iż już dziś czerwiec 23 lokuje się w wąskiej grupie miesięcy, które skończyły się zwyżką indeksu o przeszło 10 procent.

Oczywiście, chwalimy tu postawę indeksu właściwie w połowie miesiąca, ale spojrzenie na wykresy poniżej – pokazujące miesięczne zmiany procentowe WIG20 od początku wieku, VI 2023 czerwony – pozwala odnotować rzadkość tak dobrej postawy rynku. Na 270 przypadków tylko 16 skończyło się zwyżką o więcej niż 10 procent – czerwiec ma szansę być 17. Zmian o przeszło 11 procent było ledwie 9, co czyni trwający miesiąc 10, najlepszym w historii. Umieszczenie czerwca na tle wszystkich wzrostowych miesięcy XXI wieku i wszystkich miesięcy XXI wieku jeszcze bardziej podkreśla siłę rynku okazaną w połowie miesiąca.

Niestety, wystąpienie miesiąca ze zwyżką o przeszło 10 procent nie daje gwarancji, że rok będzie wzrostowy. W bieżącym wieku miesiąc ze zwyżką o 10 procent 4 razy przekładał się na rok wzrostowy, a 3 razy owocował rokiem spadkowym. Możliwe, iż 2023 rok poprawi ten układ, bo dzięki czerwcowej zwyżce WIG20 rośnie już o blisko 18 procent YTD. Z obowiązku też odnotujmy, iż rok wzrostowy z miesiącem zawierającym zwyżkę o przeszło 10 procent kończył się wzrostami WIG20 o przeszło 20 procent, a nawet o 30 procent, ale tu już wchodzimy w tak małe próby, że to naprawdę ciekawostki. Niemniej, możemy chyba zadać pytanie: czy w połowie roku jesteśmy dopiero w połowie drogi?

 

3 Komentarzy

 1. Kornik

  Czyli co – trzeba wymyslic nowe gieldowe powiedzonko? To ja proponuje: Buy in June, we're flying to the moon. 🙂

  Odnosnie poprzedniego wpisu, ktory zniknal. Zdazylem przeczytac – bardzo mocny. I choc nie ze wszystkim bym sie zgodzil, to jego usuniecie bylo zupelnie niepotrzebne. A jesli ktos "poradzil", zeby – wicie, rozumicie – usunac, to jest to skandal, bo zyjemy (chyba) w wolnym kraju i kazdy ma prawo do wlasnych pogladow.

  Poglady moga byc madre, a moga byc glupie, ale dopiero ich wyrazenie tworzy przestrzen do dyskusji, czyli wyrazenia podobnego lub innego pogladu; to zas tworzy spekrum pogladow, czyli przestrzen w ktoryjej mozna wazyc racje i szukac srodka, czyli tego miejsca, gdzie zwykle lezy prawda.

  Bez pogladow nie ma dyskusji; bez dyskusji nie ma scierania sie racji; nie wiemy, gdzie lezy prawda, czyli wchodzimy na droge donikad…

  1. Czytelnik

   Też mnie uderzyło zniknięcie tego wpisu. Tym bardziej, że jest to już drugi odnotowany przeze mnie wpis Adama Stańczaka, który pojawił się i zniknął.
   Ten o frankach przeczytałem, miałem skomentować, ale już go nie było.
   Tego pierwszego znikniętego wpisu nie zdążyłem przeczytać.

   Ciekaw jestem bardzo dlaczego wpisy tutaj pojawiają się i znikają. Jest to intrygujące oraz niepokojące.

   1. Czytelnik

    Aha, dodam jeszcze dla jasności:
    Jeśli to sam Autor "ugryzł się w język" i uznał, że jednak woli nie publikować swojego wpisu, to osobiście uważam, że to jest OK.
    Jeśli jednak był to jakiś nacisk z zewnątrz, to podpisuję się pod komentarzem Kornika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.