Zbliżamy się do końca kwartału i czas na podsumowania pierwszego okresu rozliczeniowego w nowym roku. Naszym bohaterem jest amerykańskich rynek spółek technologicznych.


Wszystko wskazuje na to, że Nasdaq 100 i Nasdaq Composite będą jednymi z największych wygranych pierwszego kwartału 2023 roku. Na niespełna dwie sesje przed finałem marca Nasdaq Comp. rośnie o przeszło 14 procent w perspektywie year-to-date, co powinno przełożyć się na najlepszym kwartał od IVQ 2020 roku. W przypadku Nasdaqa 100 wzrost przekracza 18 procent, co daje najlepszy kwartał od IQ 2020 roku. Mówiąc inaczej, amerykańskie spółki technologiczne nie miały się tak dobrze od około trzech lat. Oczywiście, to nie są zmiany oderwane od otoczenia, ale same w sobie wskazują, iż kapitał wrócił na rynek spółek technologicznych.

Pamiętający klimat z finału 2022 roku i skokowe przeceny Tesli czy Meta Platforms (Facebooka) powiedzą, że wahadło odbiło, ale naprawdę proces jest szerszy. Obserwowane właśnie zwyżki spółek technologicznych są w części odpowiedzią rynku na pozycjonowanie się inwestorów pod zakończenie cyklu w polityce monetarnej Fed i powrotem apetytu na ryzyko. Uatrakcyjnione wyceny też zrobiły swoje, ale kluczem jest właśnie wyprzedzanie wydarzeń i scenariusza, który zwykle był dobry dla ryzyka i dla spółek wzrostowych. Jeśli dołożymy do tego nowy „hype” w postaci gorączki związanej z chatami AI, to wzrosty na Nasdaq’u mają więcej sensu – lub wyjaśnienia – niż chcieliśmy widzieć na początku stycznia.

Szczęśliwie, na blogach bossy napisaliśmy kilka zdań o tym Nasdaqu. Na progu roku udało nam się umieścić notkę akcentując spadki spółek technologicznych. Sam tytuł – Najbardziej kuszący trade roku – oddaje nasze podejście do tego, co jawiło się jako ciekawy zakład właśnie z powodu skali przeceny. Jeśli – Szanowny Czytelniku – nie masz czasu na czytanie poprzedniej notki, to rzuć okiem na update do naszego wykresu z 2 stycznia i przeanalizuj zachowanie Nasdaqa 100 po mocnych przecenach. Może się bowiem okazać, że pierwszy kwartał jest naprawdę tylko wstępem do czegoś znacznie większego i zwyczajnie standardowego w historii Nasdaqa. Czego sobie oczywiście wszyscy życzymy, bo i może na GPW  spadnie coś z tego pańskiego stołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.