Wykres dnia: Ciężar banków

W ostatnich miesiącach można było mówić o relatywnie lepszej postawie rynków europejskich niż amerykańskich. Częścią tego procesu była postawa europejskich banków, a echem sytuacji siła rynku w Warszawie. Kryzys zaufania w sektorze bankowym staje się więc problemem nie tylko systemowym, ale i rynkowym dla giełd takich, jak GPW.

Poniższy wykres pokazuje dwa amerykańskiej ETF-y dedykowane spółkom bankowym: SPDR KBE i KRE czyli banki i banki regionalne, kontrakt na indeks Stoxx Banks 600 i rodzimy koszyk WIG-Banki plus WIG20. Nie ma wątpliwości, iż październikowo-styczniowa hossa w Warszawie była w części zbudowania na presji wzrostowej z europejskiego sektora bankowego. Drogi warszawskich i europejskich banków rozeszły się w grudniu, gdy polskie spółki zaczęły bardziej operować w korelacji z amerykańskimi spółkami bankowymi. Marzec przynosi czytelną presję zarówno z kierunku amerykańskiego, jak i europejskiego, która zaczyna zagrażać jednemu z głównych silników, na jakich leci WIG20. Korelacja może być pozorna, a jeśli jest realna, to może być oczywiście zerwana, ale ryzyko płynące z tego kierunku jawi się jako czytelne. Alternatywnie, ciekawie będzie oglądać odpowiedź GPW, na wygaszenie kryzysu zaufania w sektorze bankowym na świecie.

za: stooq.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *