Wykres dnia: Ciężar banków

W ostatnich miesiącach można było mówić o relatywnie lepszej postawie rynków europejskich niż amerykańskich. Częścią tego procesu była postawa europejskich banków, a echem sytuacji siła rynku w Warszawie. Kryzys zaufania w sektorze bankowym staje się więc problemem nie tylko systemowym, ale i rynkowym dla giełd takich, jak GPW.

Poniższy wykres pokazuje dwa amerykańskiej ETF-y dedykowane spółkom bankowym: SPDR KBE i KRE czyli banki i banki regionalne, kontrakt na indeks Stoxx Banks 600 i rodzimy koszyk WIG-Banki plus WIG20. Nie ma wątpliwości, iż październikowo-styczniowa hossa w Warszawie była w części zbudowania na presji wzrostowej z europejskiego sektora bankowego. Drogi warszawskich i europejskich banków rozeszły się w grudniu, gdy polskie spółki zaczęły bardziej operować w korelacji z amerykańskimi spółkami bankowymi. Marzec przynosi czytelną presję zarówno z kierunku amerykańskiego, jak i europejskiego, która zaczyna zagrażać jednemu z głównych silników, na jakich leci WIG20. Korelacja może być pozorna, a jeśli jest realna, to może być oczywiście zerwana, ale ryzyko płynące z tego kierunku jawi się jako czytelne. Alternatywnie, ciekawie będzie oglądać odpowiedź GPW, na wygaszenie kryzysu zaufania w sektorze bankowym na świecie.

za: stooq.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.