Kto rządzi finansowym światem, czyli serial „DEVILS”

Dziś o finansowym serialu, dość nietypowo, ale tyle wnosi poznawczo, że nie można o nim nie napisać.

Nie jestem fanem seriali, może poza tymi naprawdę z wysokiej półki, ale za to te o finansach i giełdzie znam wszystkie. A zaczęło się jeszcze w latach 80-tych, gdy w siermiężnej TV polskiej z 2 kanałami nadano nam serial, który powalił mnie na kolana i wyznaczył ścieżkę przyszłości, którą dążyłem do celu, jaki właśnie realizuję.

Ten serial to „Capital City”, o zespole traderów w londyńskim City. Ja byłem wtedy jeszcze licealistą, więc dla mnie to był serial z cyklu science-fiction, nie mieliśmy w Polsce jeszcze giełdy, prawdziwego rynku, takiej infrastruktury, lub choćby takich ubrań. Byłem zafascynowany i koniecznie chciałem się dowiedzieć co oni tam tak naprawdę robią. Co ciekawe, wydano nawet wówczas u nas książkę o tym samym tytule, którą udało mi się zdobyć w lokalnej bibliotece.

I 40 lat później robię w sumie to, co oni w tym serialu, ale na własny rachunek. I uwielbiam seriale finansowe, jak choćby mocno współczesny „Billions” (6 sezonów), który chyba jest w zestawieniach nr 1, czy mocno nagradzany „Sukcesja”, z elementami świata finansów. Można przy okazji rzucić też okiem na „Industry”, z półki o przemocowej korporacji finansowej. Mógłbym wymieniać tak długą listę, ale to może na inną okazję.

To, co ja chcę zaproponować dziś, to serial włoskiego pochodzenia p.t. „Devils”, finansowy, bardzo rasowy thriller, pełen zwrotów akcji i z sensacyjnymi wątkami, które z giełdowymi splatają się w doskonały sposób.

W Polsce był wyświetlany jako „Diabelska gra” na jednym z kanałów dostępnych w kablówkach. Minusem jest to, że tego rodzaju seriale chodzą poza mainstreamowym obiegiem, więc dostęp jest trudny. Jeśli jednak komuś uda się trafić, polecam!

               Kadr z filmu

Co jest tutaj fascynującego i dla inwestorów i dla poszukiwaczy mocnych wrażeń?

   Po pierwsze: Realia

Akcja obu sezonów, które dzieją się na przestrzeni lat 2008-2020, doskonale wplata się we wszystkie ważne zdarzenia świata polityki i gospodarki, które miały wpływ na notowania akcji, walut i towarów.

Mamy tam więc na początek krach banku Lehman Brothers i domino kryzysów, które spowodował. Potem akcja przenosi się do Brexitu, wyborów Trumpa, wojny USA-Chiny, Cambridge Analytica, pandemii, a przez wszystko przewijają się w znaczący sposób haktywiści spod znaku Wikileaks i Juliana Assange’a. Gdyby odsiać postacie i fikcyjne instytucje, można by uznać, że całość dzieje się dosłownie w tamtych czasach 1:1.

Wszystkie zdarzenia, transakcje, wątki dziejące się tutaj w pewnym znaczącym banku inwestycyjnym, mają swoje powiązania z tymi światowymi wydarzeniami w świetnie dopasowany sposób. Scenariusz nadzwyczaj udany i również oparty na książce.

Dla mnie to było jak deja-vu, pamiętam nawet swoje transakcje związane z tymi zdarzeniami.

   Po drugie: Intryga

Rdzeń akcji dzieje się wokół zespołu traderów pewnego top banku, przede wszystkim ich szefa, perfekcyjnego zwierzęcia tradingowego, który staje w szranki o zyski, honor i sprawiedliwość z pozbawionymi morale i oporów rekinami tej branży. Walka odbywa się na transakcje, deale, dostęp do informacji, manipulacje, insiding itd. Samo „mięso” dla lubiących poruszać się w tej branży.

Ale trzeba przyznać, że jest przy tym świetna jazda po emocjach, na tyle, że chce się czym prędzej obejrzeć kolejny odcinek. Nie ma przy tym zbyt długich czy niepotrzebnych scen. Świetne dialogi i skrojone postacie głównych bohaterów. Niektóre sceny aż chciałoby się oglądać podzielone na jeszcze drobniejsze kawałki, by smakować je dłużej.

   Po trzecie: Świat inwestycyjnych instytucji na samym szczycie

Dla kogoś z branży to świetna okazja by podglądnąć jak działa korporacja inwestycyjna, zespół traderów o znaczącej pozycji, instytucje nadzorujące i kilka sekretnych klik, które mają wpływ na to, jak cały cen cyrk się kręci. Zrozumienie wszystkich scen i wątków wymaga nieco wiedzy o finansach i giełdzie, ale przy okazji można się z tego podszkolić.

   Po czwarte: Trading

Nie jest to ten, który znamy na co dzień z wykresów i analizy informacji, lecz raczej najwyższa półka, a więc zlecenia i deale, które sterują rynkiem i zmianami cen. Jest pokazanym kilka transakcji, które potrafią z rynkiem czy jakąś firmą zrobić wszystko, jest kilka takich, gdzie nadzór ma co robić, a też kilka poza granicami ryzyka.

Przy okazji podglądamy proces analityczny na poziomie top banku. Wciągające!

Trailer -> tutaj

Jak dla mnie –place lizać, chcę 3 sezon!

–kat–

1 Komentarz

  1. Jack

    Dzięki za info. Ciekawy..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.