Wskaźnik w postaci automatycznej strategii, część 7

To ostatnia część tego cyklu, w której odpowiem na kilka pytań jakie mi zadano odnośnie opisywanego Superwskaźnika i jego zastosowań

Pytanie: jak używać Superwskaźnika w czasie rzeczywistym do day-tradingu jeśli nie ma w Tradingview wszystkich dostępnych instrumentów, a szczególnie tych z bossa czy bossafx, albo są opóźnione?

Mogę odpowiedzieć na to pytanie na 2 sposoby, które sam stosuję, co nie znaczy, że to wszystkie możliwe opcje

    1. Zastosowanie w tradingview notowań instrumentów zbliżonych

Sam robię tak w przypadku indeksów amerykańskich czy DAX. Tradingview oferuje sporo notowań live kontraktów CFD od różnych brokerów, których nazwa pojawia się obok symbolu instrumentu. Ich notowania nie chodzą dokładnie tak jak w bossafx w sensie nominałów, każdy broker po swojemu choćby roluje serie, ale trendy i ich zmiany są identyczne.

Trzeba pamiętać, że mówimy tutaj tylko o wskaźniku, a nie samych notowaniach. Reaguje on jednak mniej więcej w tych samych punktach dla notowań o niewielkich odchyleniach, to wystarczy by czerpać sygnały z Tradingview do notowań tych samych kontraktów w bossafx

Na marginesie: ten wskaźnik może być wyświetlany w osobnym panelu, niekonieczne na samym wykresie.

Można też użyć jako bazy oryginalnych kontraktów czy indeksów, o ile są pokazywane w czasie rzeczywistym. W końcu kontrakty CFD opierają swoje notowania na tych oryginałach.

   2. Przeniesienie kodu do innych programów

Na Tradingview po kliknięciu na {} obok nazwy wskaźnika pojawia się kod źródłowy w języku używanym w Tradingview (Pine script). Kody te można potem przerobić na inne języki, np. AFL używany w Amibrokerze czy MQL używany w MT4 i MT5. A w nich mamy już dostęp bezpośredni do danych z bossa czy bossafx.

Pytanie: czy warto dodać inne wskaźniki w postaci filtrów?

Osobiście jestem wrogiem mnożenia wskaźników. Tak naprawdę są przekształceniem tych samych cen, ale na inny sposób, nie wnosi to więc nic nowego poza złudzeniem posiadania większej wiedzy i pewności. Dopuszczam jednak 2 wyjątki:

1. Dodajemy wskaźnik nie będący przekształceniem cen, np. volumen, co faktycznie stanowi inny rodzaj informacji.

2. Dodanie innych wskaźników opartych na cenach rzeczywiście wnosi Przewagę lub ją podbija i da się to statystycznie udowodnić.

Moim zdaniem i wg mojej praktyki sam Superwskaźnik zupełnie wystarczy jako źródło decyzji, tym bardziej, że można go na wiele sposobów modyfikować, co pokazywałem w poprzednich częściach

Pytanie: czy można wskaźnik stosować do akcji i to w układzie dziennym? 

Nie widzę przeszkód, by stosować do jakichkolwiek instrumentów i w jakiejkolwiek skali czasowej. W przypadku akcji plusem jest to, że w inwestowaniu długoterminowym nie potrzebujemy notowań live, wystarczy zrobić analizę po sesji. A Tradingview posiada notowania polskich spółek z GPW.

Co może warto jednak zrobić, to przyjrzeć się parametrom zmiennym w ustawieniach wskaźnika i dokonać zmian adekwatnych do naszej preferowanej skali czasowej, mentalności, oczekiwań, celów.

Dla przykładu zrobiłem aktualny zrzut ekranu dla akcji JSW z „fabrycznymi” ustawieniami parametrów Superwskaźnika, ale graficznie dopasowanymi tak, by było widać sygnały i przebieg na samych cenach (wskaźnik jest tu wyłączony):

 

Jak widać łapie trendy dość poprawnie.

Uwaga: nie ma żadnej gwarancji, że wskaźnik w ustawieniach oryginalnych albo samodzielnie dostosowanych pozwoli na skuteczny trading czy inwestowanie! Cały czas optuję, by posługiwać się nim jedynie w formie pomocniczej lub/i edukacyjnej!

—kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.