Wskaźnik w postaci automatycznej strategii, część 7

To ostatnia część tego cyklu, w której odpowiem na kilka pytań jakie mi zadano odnośnie opisywanego Superwskaźnika i jego zastosowań

Pytanie: jak używać Superwskaźnika w czasie rzeczywistym do day-tradingu jeśli nie ma w Tradingview wszystkich dostępnych instrumentów, a szczególnie tych z bossa czy bossafx, albo są opóźnione?

Mogę odpowiedzieć na to pytanie na 2 sposoby, które sam stosuję, co nie znaczy, że to wszystkie możliwe opcje

    1. Zastosowanie w tradingview notowań instrumentów zbliżonych

Sam robię tak w przypadku indeksów amerykańskich czy DAX. Tradingview oferuje sporo notowań live kontraktów CFD od różnych brokerów, których nazwa pojawia się obok symbolu instrumentu. Ich notowania nie chodzą dokładnie tak jak w bossafx w sensie nominałów, każdy broker po swojemu choćby roluje serie, ale trendy i ich zmiany są identyczne.

Trzeba pamiętać, że mówimy tutaj tylko o wskaźniku, a nie samych notowaniach. Reaguje on jednak mniej więcej w tych samych punktach dla notowań o niewielkich odchyleniach, to wystarczy by czerpać sygnały z Tradingview do notowań tych samych kontraktów w bossafx

Na marginesie: ten wskaźnik może być wyświetlany w osobnym panelu, niekonieczne na samym wykresie.

Można też użyć jako bazy oryginalnych kontraktów czy indeksów, o ile są pokazywane w czasie rzeczywistym. W końcu kontrakty CFD opierają swoje notowania na tych oryginałach.

   2. Przeniesienie kodu do innych programów

Na Tradingview po kliknięciu na {} obok nazwy wskaźnika pojawia się kod źródłowy w języku używanym w Tradingview (Pine script). Kody te można potem przerobić na inne języki, np. AFL używany w Amibrokerze czy MQL używany w MT4 i MT5. A w nich mamy już dostęp bezpośredni do danych z bossa czy bossafx.

Pytanie: czy warto dodać inne wskaźniki w postaci filtrów?

Osobiście jestem wrogiem mnożenia wskaźników. Tak naprawdę są przekształceniem tych samych cen, ale na inny sposób, nie wnosi to więc nic nowego poza złudzeniem posiadania większej wiedzy i pewności. Dopuszczam jednak 2 wyjątki:

1. Dodajemy wskaźnik nie będący przekształceniem cen, np. volumen, co faktycznie stanowi inny rodzaj informacji.

2. Dodanie innych wskaźników opartych na cenach rzeczywiście wnosi Przewagę lub ją podbija i da się to statystycznie udowodnić.

Moim zdaniem i wg mojej praktyki sam Superwskaźnik zupełnie wystarczy jako źródło decyzji, tym bardziej, że można go na wiele sposobów modyfikować, co pokazywałem w poprzednich częściach

Pytanie: czy można wskaźnik stosować do akcji i to w układzie dziennym? 

Nie widzę przeszkód, by stosować do jakichkolwiek instrumentów i w jakiejkolwiek skali czasowej. W przypadku akcji plusem jest to, że w inwestowaniu długoterminowym nie potrzebujemy notowań live, wystarczy zrobić analizę po sesji. A Tradingview posiada notowania polskich spółek z GPW.

Co może warto jednak zrobić, to przyjrzeć się parametrom zmiennym w ustawieniach wskaźnika i dokonać zmian adekwatnych do naszej preferowanej skali czasowej, mentalności, oczekiwań, celów.

Dla przykładu zrobiłem aktualny zrzut ekranu dla akcji JSW z „fabrycznymi” ustawieniami parametrów Superwskaźnika, ale graficznie dopasowanymi tak, by było widać sygnały i przebieg na samych cenach (wskaźnik jest tu wyłączony):

 

Jak widać łapie trendy dość poprawnie.

Uwaga: nie ma żadnej gwarancji, że wskaźnik w ustawieniach oryginalnych albo samodzielnie dostosowanych pozwoli na skuteczny trading czy inwestowanie! Cały czas optuję, by posługiwać się nim jedynie w formie pomocniczej lub/i edukacyjnej!

—kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.