Najlepszy nieudacznik wygrywa, część 2

Wybrałem do niniejszego wpisu kilka najtrafniejszych moim zdaniem cytatów z książki „Best loser wins” recenzowanej przeze mnie w poprzednim wpisie.

Przetłumaczyłem je na polski sam, ale mam nadzieję, że oddaje to poprawnie istotę tego przekazu, który Tom Haugaard w owym poradniku zawarł i tym, kim naprawdę w tradingu jest.

Niech będą źródłem motywacji i przyczynkiem do refleksji.

Moim argumentem jest to, że jeśli 90% wszystkich rachunków CFD traci pieniądze, kwestia ta staje się problemem po stronie człowieka. Wydaje mi się, że robię rozsądne założenie, kiedy mówię, że każdy otwierający konto CFD jest normalną osobą o normalnym sposobie myślenia. Musi być coś istotnie nieprawidłowego w sposobie myślenia i działania zwykłych ludzi, co powoduje, że handel jest dla nich tak nieudany.

***

Gdyby handel był szkołą, zostałby zamknięty. Żadna szkoła ani uniwersytet nie mógłby funkcjonować gdyby 90% uczniów nie zdało egzaminów.

***

***

Mój argument, choć prowokujący, stawia istotne pytanie: czy myślisz tak samo jak inni i podchodzisz do handlu tak samo jak inni?

Jeśli tak, to będziesz mieć problem.

Jeśli myślisz tak samo jak inni, to czy dziwne jest, że osiągasz te same wyniki co inni?

***

W całej tej książce podkreślam fakt, że twoja osobowość jest jednym z czterech czynników sukcesu w handlu, obok sprawdzonych procesów, wystarczającej praktyki i świadomości własnych talentów.

***

Każdy, kto nie jest w stanie utrzymać swoich zyskujących pozycji, ale za to hoduje swoje tracące transakcje, w końcu straci swoje pieniądze.

Każdy, kto handluje bez stop-lossów również podąży tą ścieżką

Masz dostęp do setek opracowań technicznych. Masz dostęp do natychmiastowego przepływu wiadomości. Masz możliwość odbycia szkolenia za pomocą materiałów online i seminariów internetowych.

Masz przyzwoite spready kupna i sprzedaży. Gdyby trader instytucjonalny sprzed 30 lat zobaczył narzędzia, którymi handlujesz dzisiaj, zzieleniałby z zazdrości.

Masz do dyspozycji każde możliwe narzędzie analityczne dostępne z ogromnej puli zasobów wskaźników technicznych. Masz wstęgi Bollingera, masz kanały Keltnera, masz średnie ruchome. Masz narzędzia, o których nigdy nawet nie słyszałem, ani których sam nie używałem.

Wystarczy powiedzieć, że każdy broker na świecie nie szczędził wydatków, starając się zapewnić Ci każdą okazję do zarobienia jak największej ilości pieniędzy na rynkach.

Ale to nic nie znaczy. Większość ludzi poniesie porażkę.

***

Zaskakuje wiele osób, zwłaszcza nowicjuszy, kiedy widzą ekrany moich wykresów. Nie ma na nich ani jednego wskaźnika. Ani jednego. Może jestem staromodny, ale nie potrzebuję tych dodatkowych narzędzi.

Moim zadaniem jako tradera jest znajdowanie setupów o niskim ryzyku. Moje podejście do handlu nie koncentruje się na żadnym innym narzędziu niż sama cena. Wszystkie wskaźniki – mniej więcej – są zbudowane z czasu i ceny. Dlatego wskaźnik jest zniekształceniem rzeczywistości, którą widzę tuż przed sobą.

***

Nie chciałem pisać książki o wykresach. Jest tak wiele książek na temat analizy technicznej, napisanych przez ludzi, co do których wątpię, by handlowali w pełnym wymiarze godzin. Myślę, że mówią sobie, że ponieważ mają rachunek inwestycyjny i od czasu do czasu handlują, mają kwalifikacje do pisania książek o handlu.

Chociaż handluję w pełnym wymiarze godzin, naprawdę nie sądzę, żebym mógł dodać coś nowego do świata wykresów. Tworzenie wykresów nie przynosiło mi pieniędzy. Wskaźniki nigdy nie przynosiły mi pieniędzy.

***

Im większe masz zrozumienie przeciwnika, tym lepiej jesteś w stanie zrozumieć, co robi. Używam tutaj słowa przeciwnika, ale tak naprawdę rynek jest moją przyjaciółką. Chcę z nią zatańczyć. Ale boję się zrobić z siebie głupka. Więc studiuję jej ruchy.

***

Podświadomy mózg jest raczej prostą bestią. Chce po prostu uniknąć bólu.

Dla podświadomości w tradingu są dwa problemy. Widzenie zysku wiąże się z bólem. Kiedy widzi zysk, chce, abyś go zamknął, ponieważ wtedy nie musi radzić sobie z bólem związanym z utratą zysku. Potem pojawia się ból straty. Kiedy podświadomy mózg widzi stratę, chce, abyś trzymał się pozycji trochę dłużej i dłużej. Inaczej będzie musiał pogodzić się ze stratą. Dopóki pozycja jest otwarta, zawsze jest nadzieja.

Krótko mówiąc, tym, co odróżnia 10% zwycięzców od 90% przegranych, jest to, jakiego mózgu słuchają. Uświadomienie sobie tego zajęło mi wiele lat. Opracowałem system dla mojego umysłu, program treningowy, który pozwolił mi oprzeć się wpływom emocjonalnej podświadomości na moje decyzje handlowe.

***

Nie mogę mówić za ciebie, ale powiem ci, co o tym myślę. Bardziej emocjonalny ból sprawia mi przegapienie ruchu, ponieważ nie zrealizowałem swojego planu, niż wtedy, gdy go zrealizowałem.

***

To jest analogia do supermarketu. Szukamy okazji, ale unikamy kupowania przedmiotów, które podrożały.

To mentalna iluzja. Nie można powiedzieć, że DAX jest zbyt drogi tylko dlatego, że zyskał 1% w ciągu dnia. Nie chcemy kupować czegoś, co już idzie w górę. Wolelibyśmy poczekać, aż ponownie spadnie, aby go kupić, ponieważ wtedy jest tańszy.

Podobnie nie chcemy sprzedawać krótko czegoś, co już spada. Chcemy poczekać, aż ponownie wzrośnie i sprzedać, gdy będzie wyżej (drożej), ponieważ daje nam lepszą wartość.

W zasadzie nie zgadzam się z tymi stwierdzeniami, ale tutaj jest wada: wszyscy inni chcą to robić, a większość zwykle się myli. Korekta: oni nie  zamierzają się mylić; oni się jednak mylą. Jasne, mają rację w 60% przypadków, ale kiedy się mylą, naprawdę się mylą. Skąd wiesz, gdzie jest górka, a gdzie dołek? Widziałem wiele systemów transakcyjnych, ale żaden z nich nie miał akceptowalnego wskaźnika sukcesu w przewidywaniu szczytów lub dołków.

Dlatego mówię, że należy kupować siłę i sprzedawać słabość. Kupuj drożej, sprzedawaj jeszcze drożej; sprzedaj tanio, odkup jeszcze taniej. Czy przegapię absolutne punkty zwrotne? Tak, przegapię. Łapacze górek i zbieracze dołków wkrótce stają się zbieraczami bawełny.

***

Zachowanie ludzkie opiera się na wzorcach. To, jak myślimy, czujemy i działamy, ma w sobie pewien wzór, a ten wzorzec czyni nas tym, kim jesteśmy. Suma naszych wzorców to nasza osobowość.

Czasami nasze wzorce kolidują z naszymi celami i marzeniami w życiu. Uniemożliwiają nam bycie tym, kim chcemy być lub osiągnięcie tego, co chcemy osiągnąć. Czasami jesteśmy swoim największym wrogiem i pozornie nie możemy się powstrzymać, gdy jesteśmy w danej chwili.

***

Tylko poprzez oddane podejście do praktyki, ze szczególnym naciskiem na znajdowanie błędów, możesz się poprawić. W przeciwnym razie po prostu cementujesz swoje nieopłacalne zachowanie.

Niezależnie od tego, czy jesteś nowy w handlu i spekulacji, czy też masz wieloletnie doświadczenie, powinieneś poważnie przemyśleć to pytanie:

Jeśli chcesz odnieść sukces w dziedzinie, w której 90% lub więcej ponosi porażki, jak Twoim zdaniem powinieneś podejść do tego zadania?

Handel z zewnątrz wygląda na łatwy, ale w rzeczywistości jest o wiele trudniejszy, niż ludzie się spodziewają – ponieważ jesteśmy zaprogramowani, aby robić coś przeciwnego do tego, co powinniśmy robić. Dlatego 90 na 100 osób przegrywa.

Droga do spójności, sukcesu i oświecenia w handlu zaczyna się w ostatnim miejscu, w którym kiedykolwiek przyszłoby ci do głowy szukać. Wewnątrz siebie.

Dyscyplina oznacza użycie siły i woli. Moje działanie wynika z miłości do tego, co robię. Nie muszę wykazywać chęci robienia tego, co robię. Ci, którzy są zdyscyplinowani, nie myślą o sobie jako o zdyscyplinowanych. Po prostu wyrażają siebie w harmonii z własnymi marzeniami, celami i pragnieniami.

Nie musisz wiedzieć, co będzie dalej, aby zarabiać pieniądze – więc ufasz temu procesowi i skupiasz się na kontrolowaniu jedynej zmiennej, którą naprawdę możesz kontrolować, a mianowicie tego, ile chcesz zaryzykować w tej transakcji.

—kat—

4 Komentarzy

 1. Tomek

  Mega ciekawe. Kiedy można spodziewać się polskiego wydania?

  1. GZalewski

   Trzeci kwartał 2023.

 2. Kornik

  Najwazniejszy jest ostatni akapit. Jesli uswiadomisz sobie istnienie dwoch ryzyk: Ryzyka Rynkowego i Ryzyka Wlasnego (miary niepewnosci, oraz miary poswiecenia) – i jak sie ma jedno do drugiego, to wszelkie prognozowanie staje sie zbedne. Te wszystkie teksty prognostyczne mozesz sobie czytac do sniadania w ramach rozrywki, wzglednie po to, aby zabic nude, bo potem to juz jest w zasadzie walka z nuda. Jesli znalazles sie na tym etapie i odpadasz, to na ogol dzieje sie tak dlatego, ze miales wyjatkowego pecha i ci nie wyszlo, albo polegles w walce sam ze soba, bo z nudow zaczales kombinowac.

 3. Tu de mun

  Nie każdy. Asymetryczna dewiacja. Dziękuję.

  "Wystarczy powiedzieć, że każdy broker na świecie nie szczędził wydatków, starając się zapewnić Ci każdą okazję do zarobienia jak największej ilości pieniędzy na rynkach."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.