Wykres dnia: Przegrany rok GPW

Czas podsumowań. Rozliczyliśmy kolejny rok w Warszawie, inwestorzy patrzą na zmiany procentowe swoich portfeli, a analitycy na kondycje indeksów na tle konkurencji. No cóż, to był kolejny przegrany rok Warszawy. Pozytywnym elementem jest, co coraz więcej przekonuje się do wyjścia z inwestycjami na rynki zagraniczne uniezależniając się od porażek warszawskich blue chipów i rynku  w całości.

Na rynkach można różnie mierzyć wygranych i przegranych. Dla jednych punktem odniesienia będzie stopa wolna od ryzyka, dla innych wygrana portfela z inflacją, a kolejni będą liczyć stopę dywidendy. Porównując rynki skazani jesteśmy na indeksy, które – przy swoich wadach i różnicach konstrukcyjnych – w czasach ETF-ów stały się po prostu najłatwiejszymi i najtańszymi sposobami ocen wybranych regionów czy segmentów.

W tej perspektywie patrząc na dzień 30 grudnia zmiany indeksów warszawskich na tle świata wyglądają, jak na wykresie poniżej. Możemy pocieszać się, że indeksy warszawskie wygrały w 2022 roku z rynkiem Nasdaq, ale tylko tak długo, jak nie uświadomimy sobie, że przeliczenie waluty i spadek złotego do dolara o przeszło 8 procent redukuje spadek cen na rynku Nasdaq do czegoś już zwyczajnie zbliżonego do strat w Warszawie.

(źródło danych: stooq.pl)

W przypadku DJIA, słabość złotego właściwie zamortyzowała przecenę amerykańskich blue chipów. Nawet spadki CAC40 i DAX-a są łagodzone słabością złotego do euro, nie mówiąc już o spadkach, średnich znacznie mniejszych niż straty w Warszawie. To był kolejny przegrany rok GPW. Przegrywamy w hossie i przegrywamy w bessie. Przegrywamy właściwie zawsze. Może w 2023 roku się wreszcie uda? Wszak wygraliśmy w IV kwartale 2022 i to naprawdę wysoko!.

Niech stopa zwrotu będzie z Wami!

1 Komentarz

  1. Marek

    Dlaczego tytuł jest "przegrany rok GPW", a nie "przegrany rok NASDAQ"?
    Przecież nawet przytoczone dane pokazują że ten drugi miał dużo większe spadki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.