Wykres dnia: wielkie spółki na polskich salonach

W piątek 4 listopada ruszyły notowania pierwszych pięciu zagranicznych spółek w ramach GlobalConnect (alternatywny system obrotu na GPW).

Już kilka tygodni temu w naszej sondzie na twitterze 1/3 głosujących przyznała, że chce w ten sposób spróbować swoich sił, czyli inwestować w akcje zagraniczne denominowane w złotych bez konieczności zakładania osobnego rachunku i zawracania sobie głowy przewalutowaniami.

Wrzuciłem z ciekawości notowania wszystkich 5 spółek, to jest Allianz ALV, BMW, Mercedes Benz MBG, Siemens SIE i Volkswagen VOW na jeden wykres, do którego dane pochodzą z niemieckiego systemu obrotu Xetra:

 

 

Wszystkie 5 spółek wchodzi w skład niemieckiego indeksu DAX, co ma pewne znaczenie w kontekście obecnej sytuacji na świecie. Niemcy, czyli najsilniejsza gospodarka w Europie, borykają się z trudnościami jakich nie widziano od lat w sensie ogromnej inflacji, spodziewanej recesji, marnych wskaźników gospodarczych i nastrojów. odpływu kapitałów zagranicznych z funduszy akcyjnych.

Widać to wszystko w branży motoryzacyjnej, która jest wśród tych spółek nadreprezentowana aż przez 3 firmy. Domyślam się, że nie bez powodu- chodziło o przyciągnięcie markowymi nazwami i to właśnie z branży, na której wielu się zna lub wręcz nią pasjonuje, choć niekoniecznie do tej pory aktywnie inwestowali. A tymczasem poza pozytywnymi konotacjami brendowymi trzeba wspomnieć, że sprzedaż nowych aut przez 13 miesięcy była w Niemczech w najgorszym trendzie od ćwierćwiecza! Mało tego, zamówienia spadają jak dowiedzieliśmy się w tym tygodniu.

Pierwszy wzrost sprzedaży nastąpił w sierpniu, ale to raptem o +3%, to niewiele w porównaniu do 40% wzrostu w Grecji czy Portugalii. Najlepiej sprzedawało się przy tym Porsche, ale za to w segmencie elektryków to Volkswagen był rekordzistą w tym roku, pokonując Teslę (3 miejsce). Jednak same wyniki finansowe VW nie powalają (strata za ostatni kwartał).

I to właśnie Volkswagen oberwał w tej bessie najbardziej patrząc na wykres i najwcześniej wpadł w spiralę spadków, a z kolei Allianz ALV nie wyszedł w ogóle powyżej górki przedpandemicznej podczas ostatniej hossy! Najlepiej z pandemii wyszedł Mercedes, który jednak też cierpi podczas tej bessy

Technicznie wszystkie znajdują się w trendzie spadkowym, a więc korelują i z DAXem i ze światem. Ale widać też, że poza VW pozostałe zaczynają wybijać się poza linie trendu spadkowego poprowadzonego od szczytów. Trudno więc powiedzieć, że na dziś stanowią jakąś mocną dywersyfikacje dla portfela spółek polskich, tym bardziej, że w czasie recesji i silnej inflacji to właśnie auta tracą najwięcej klientów, ale samą solidność niemieckiego przemysłu widać lepiej gdy porównany przebiegi DAX na tle WIG20:

Pierwsze notowania na GlobalConnect przyniosły niezłe fajerwerki, bo okazały się wzrostami od 3,19 do 5,7%! Można by spytać jak w przypadku WIG: to koniec bessy? Sądząc po kłopotach, które dopiero mają nadejść (recesja, podwyżki stóp przez ECB, inflacja), trzeba póki co przyjąć tezę, że to kolejna korekta w bessie.

Czekamy na kolejne spółki.

–kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.