Wykres dnia: wielkie spółki na polskich salonach

W piątek 4 listopada ruszyły notowania pierwszych pięciu zagranicznych spółek w ramach GlobalConnect (alternatywny system obrotu na GPW).

Już kilka tygodni temu w naszej sondzie na twitterze 1/3 głosujących przyznała, że chce w ten sposób spróbować swoich sił, czyli inwestować w akcje zagraniczne denominowane w złotych bez konieczności zakładania osobnego rachunku i zawracania sobie głowy przewalutowaniami.

Wrzuciłem z ciekawości notowania wszystkich 5 spółek, to jest Allianz ALV, BMW, Mercedes Benz MBG, Siemens SIE i Volkswagen VOW na jeden wykres, do którego dane pochodzą z niemieckiego systemu obrotu Xetra:

 

 

Wszystkie 5 spółek wchodzi w skład niemieckiego indeksu DAX, co ma pewne znaczenie w kontekście obecnej sytuacji na świecie. Niemcy, czyli najsilniejsza gospodarka w Europie, borykają się z trudnościami jakich nie widziano od lat w sensie ogromnej inflacji, spodziewanej recesji, marnych wskaźników gospodarczych i nastrojów. odpływu kapitałów zagranicznych z funduszy akcyjnych.

Widać to wszystko w branży motoryzacyjnej, która jest wśród tych spółek nadreprezentowana aż przez 3 firmy. Domyślam się, że nie bez powodu- chodziło o przyciągnięcie markowymi nazwami i to właśnie z branży, na której wielu się zna lub wręcz nią pasjonuje, choć niekoniecznie do tej pory aktywnie inwestowali. A tymczasem poza pozytywnymi konotacjami brendowymi trzeba wspomnieć, że sprzedaż nowych aut przez 13 miesięcy była w Niemczech w najgorszym trendzie od ćwierćwiecza! Mało tego, zamówienia spadają jak dowiedzieliśmy się w tym tygodniu.

Pierwszy wzrost sprzedaży nastąpił w sierpniu, ale to raptem o +3%, to niewiele w porównaniu do 40% wzrostu w Grecji czy Portugalii. Najlepiej sprzedawało się przy tym Porsche, ale za to w segmencie elektryków to Volkswagen był rekordzistą w tym roku, pokonując Teslę (3 miejsce). Jednak same wyniki finansowe VW nie powalają (strata za ostatni kwartał).

I to właśnie Volkswagen oberwał w tej bessie najbardziej patrząc na wykres i najwcześniej wpadł w spiralę spadków, a z kolei Allianz ALV nie wyszedł w ogóle powyżej górki przedpandemicznej podczas ostatniej hossy! Najlepiej z pandemii wyszedł Mercedes, który jednak też cierpi podczas tej bessy

Technicznie wszystkie znajdują się w trendzie spadkowym, a więc korelują i z DAXem i ze światem. Ale widać też, że poza VW pozostałe zaczynają wybijać się poza linie trendu spadkowego poprowadzonego od szczytów. Trudno więc powiedzieć, że na dziś stanowią jakąś mocną dywersyfikacje dla portfela spółek polskich, tym bardziej, że w czasie recesji i silnej inflacji to właśnie auta tracą najwięcej klientów, ale samą solidność niemieckiego przemysłu widać lepiej gdy porównany przebiegi DAX na tle WIG20:

Pierwsze notowania na GlobalConnect przyniosły niezłe fajerwerki, bo okazały się wzrostami od 3,19 do 5,7%! Można by spytać jak w przypadku WIG: to koniec bessy? Sądząc po kłopotach, które dopiero mają nadejść (recesja, podwyżki stóp przez ECB, inflacja), trzeba póki co przyjąć tezę, że to kolejna korekta w bessie.

Czekamy na kolejne spółki.

–kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.