Wykres dnia: złudzenia oczywistości

Decyzje inwestycyjne, zarówno te rzeczywiste jak i hipotetyczne, oceniamy dysponując wiedzą o tym co zdarzyło się później. W rezultacie wielu inwestorów, zwłaszcza tych początkujących, jest przekonanych, że na rynku pełno jest oczywistych sytuacji, w których w odniesieniu do pewnych aktywów wszystko wydaje się krzyczeć „pakuj pod korek” albo „wyrzuć i zapomnij”.

Rynkowa rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana. Moim zdaniem lepiej postrzegać ją w kategoriach atrakcyjnego stosunku potencjalnych zysków do potencjalnych strat niż w kategoriach oczywistych okazji.

W połowie września, przy okazji publikacji półrocznych wyników, Vigo Photonics (producent detektorów podczerwieni – także do zastosowań militarnych) ogłosił, że nie zrealizuje założonych na 2022 celów finansowych, spodziewa się płaskiej dynamiki przychodów rok do roku i przesuwa część inwestycji na następny rok. Jako główną przyczynę podano utrudnienia w dostępie do komponentów – konsekwencję zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw.

Kurs spółki nie zareagował dobrze na te informacje. Od początku 2022 cena akcji spadła o niemal 35% a kurs spółki zachowuje się gorzej od szerokiego rynku GPW czyli indeksu WIG.

Zwróciłem na to uwagę ponieważ pod koniec lutego Vigo Photonics zaliczony został przez inwestorów do nieoficjalnego segmentu WIG-Zbrojenia i zaliczył kilkunastoprocentowy rajd, którego katalizatorem był wybuch wojny na Ukrainie i oczekiwania, że zwiększy ona zapotrzebowanie na produkty spółki. Dziś ten rajd jest zaledwie śladem na wykresie spółki:

Zdaje sobie sprawę, że czytelnicy śledzący postępy WIG-Zbrojenia zarzucą mi wybieranie danych pod tezę. By uniknąć tego zarzutu załączam wykres notowań innych spółek, które zgodnie z inwestycyjnym konsensusem, wchodzą w skład hipotetycznego segmentu WIG-Zbrojenia. Proszę zwrócić uwagę, że to nie ja decydowałem o selekcji spółek a raczej stworzyłem zestawienie w oparciu o decyzje i opinie inwestorów.

Za Stooq

Jak widać w segmencie mamy zdecydowanych wygranych, takich jak Lubawa i Pamapol, ale mamy też bardzo duże rozczarowanie: Vigo Photonics. Warto też zwrócić uwagę, że kursy akcji wszystkich spółek z segmentu znajdują się zdecydowanie poniżej szczytów z marcowego spekulacyjnego rajdu. W tym momencie wygląda jakby większość nadwyżkowych stóp zwrotu wypracowana została w początkowej fazie rajdu. Skłonny jestem zaryzykować twierdzenie, że większość indywidualnych inwestorów inwestujących w motyw zbrojeniowy na GPW notuje stratę na tej idei inwestycyjnej.

Powyższe uwagi ilustrują główną ideę dzisiejszego tekstu: dla obserwatora z przewagą w postaci wiedzy o tym co się wydarzyło rynek wydaje się pełen oczywistych okazji. W rzeczywistości wiele oczywistych okazji z przeszłości okazuje się inwestycyjnymi pułapkami. Obserwatorzy mogą sobie tego nie uświadamiać bo pod wpływem efektu pewności wstecznej mogą wyłączać pułapki z listy rynkowych oczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.