Rynek przesadza z pesymizmem

Ostatnie spadki cen akcji i indeksów muszą przyprawiać o zawrót głowy krócej obecnych na rynku. Pomagają w tym tytuły komentarzy, które lokują przyszłość gdzieś między wojną atomową, a bessą na miarę tej z czasów kryzysu finansowego. Ginie w tym straszeniu fakt, iż stopy procentowe w USA – jak wiemy największy problem dzisiejszego świata – mogą znaleźć się na poziomie, który jest raczej standardem niż czymś wyjątkowym.


Patrząc na giełdy można odnieść wrażenie, iż czeka nas naprawdę dramatyczny okres. Właściwie za rogiem musi czaić się coś, co wywoła przeceny ostatni raz widziane po 2008 roku. Indeksy spadają, jak kamienie, a dolar szybuje niczym w końcówce poprzedniej dekady. Inwestorzy uciekają od wszystkiego, co ryzykowne, spółki technologiczne przestały być kochane, a na rynek wraca nawet moda na cash is king. Naprawdę spadają solidarnie akcje i dług, surowce i towary. Właściwie wszystko, co ma jakąś wartość inwestycyjną jest coraz mniej pożądane. Wszystko dlatego, że Fed chce podnieść cenę kredytu do poziomów adekwatnych do inflacji.

Jeśli jednak spojrzeć na dane z przeszłość, to średnia stopa procentowa w USA była raczej bliższa 4 procent. Kredyt też był zawsze raczej droższy niż tańszy. To ostatnie lata były wyjątkowe, a nie normalne. Rynki akcji rosły w przeszłości przy poziome kredytu, który jest projektowany przez Fed w kolejnych kilku kwartałach. Obecna faza nie jest groźna dla akcji dlatego, że Fed czyni kredyt drogim – czyni go raczej normalnym – ale dlatego, iż ścieżka podejścia jest tak stroma. Musi być stroma, bo cena kredytu powinna być w obecnym układzie taka, by zniechęcić do brania kredytu i powiększania puli pieniądza w gospodarce.

Ciekawostką jest to, iż całe to zamieszanie – z 30-procentowymi spadkami części indeksów w perspektywie year-to-date – owocuje przecenami, które część spółek w USA lokują poniżej wartości księgowej. Projektowane stopy dywidendy jawią się jako coraz bardziej atrakcyjne. Nawet Warren Buffett już ruszył na zakupy, które na dziś przynoszą stratę. Chyba trudno o lepszy dowód na to, że na rynku pojawiły się wartościowe rzeczy na wyprzedaży. Oczywiście, w menu mogą być jeszcze spadki. Może nawet nie jedna fala, ale już dziś szukający okazji i operujący bez przymusu benchmarkowania się do rynku powinni być na zakupach. I zapewne są, tylko ciągle w mniejszości.Ten kryzys zaufania jest okazją. Timing może okazać się zły, ale ceny są dobre.

6 Komentarzy

 1. wuhanbat

  Skoro "To ostatnie lata były wyjątkowe, a nie normalne" To może rynek chce skorygować tamtą wyjątkową hossę i wrócić na normalne tory?

  1. Adam Stańczak (Post autora)

   Tylko kondycji spółek i wycen nie mierzymy tym, jak bardzo odchyliły się w przeszłości, ale jakie mają ceny i perspektywy dzisiaj. Jak stopa dywidendy jest 4 procent, to jest realne dziś. Jak C/Z jest dziś taki, a nie inny, to ważne jest to dziś. Ile było w przeszłości już nie ma znaczenia.

   1. wuhanbat

    Każdemu czasem zdarza się mylnie ocenić perspektywy. Może wahadełko odbije od jutra, a może za kwartał lub za rok. Tylko czy aktualny, depresyjny stan rynków można tak jednoznacznie przypisać cenie kredytu? To chyba spore uproszczenie.

 2. vaeta

  > Ten kryzys zaufania jest okazją. Timing może okazać się zły, ale ceny są dobre.

  Cykl hossa/bessa trwa dopóki ktoś nie wywróci stolika do gry.

  Wywrócić stolik zaś jest trudno :). Tacy i owacy próbują wywrócić stolik Ukrainie a bessa na WIG_UKRAINA czy dochodowym KERNEL wygląda normalnie. Polska/USA stoją trochę lepiej niż Ukraina.

 3. _dorota

  Wpis dotyczy rynku amerykańskiego?

 4. Adam Stańczak

  @ _dorota

  Tak, powinienem może to mocniej zaznaczyć niż tylko tagiem "zagranica".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.