Tydzień, w którym WIG20 wyznacza nowe minimum bessy nie pozostawia szerokiego pola wyboru. Naszym wykresem na niedzielę musi być WIG20.

Nowy dołek bessy, gdy rynek jest w bessie nie dla każdego może być wydarzeniem godnym odnotowania. To tylko potwierdzenie obowiązującego trendu. W przypadku WIG20 piątkowe uderzenie w 1600 pkt. wpisuje się jednak w szerszy obraz rynku, który jest właściwie w permanentnej bessie. Wykres miesięczny WIG20 nie pozostawia wątpliwości, co do długoterminowego układu sił. Jesteśmy w bessie pokoleniowej, która staje się symbolem porażki polskiego rynku w oczach inwestorów szukających bezpiecznego zakładu.

Jeśli dobrze przyjrzymy się perspektywie miesięcznej, to zobaczymy, że WIG20 jest coraz bliżej dna bessy po kryzysie finansowym, które zostało wyrysowane w lutym 2009 roku. Od tego czasu rynek zarobił średniorocznie 2 procent i nie można wykluczyć, że za jakiś czas ta średnia spadnie do 0 procent. Dla porównania S&P500 jest dziś ponad 500 procent wyżej od dna bessy po kryzysie finansowym. Najprostsze i najtańsze inwestowanie na świecie – kupienie ETF-a na S&P500 – dałoby średnioroczną stopę zwrotu kilkanaście procent.

Oczywiście, mówimy o sytuacji, w której umielibyśmy złapać dołek, ale dla równowagi odnotujmy, iż liczymy w czasie, gdy rynki są jednak w bessie, więc nie jest to best case scenario. Naprawdę postawa WIG20 wskazuje, iż rynek w Warszawie – a zwłaszcza jego flagowy indeks blue chipów – jest jakoś fundamentalnie popsuty. Wiele czynników złożyło się na to położenie. Ktoś kiedyś powiedział, że na świece ludzie pływają w basenie, gdy w Polsce musimy pływać w kisielu. W przypadku WIG20 brodzimy w głębokim błocie, które wymaga radykalnych działań naprawczych.

 

4 Komentarzy

 1. piotr

  Skąd te 38% ?? Kupując w dołku i sprzedając w szczycie wychodzi 17,5% rdr, chyba że etf pokroju SPXL z tym, że tam wychodzi stopa zwrotu RDR 57%

  1. Adam Stańczak

   Dzięki za wyłapanie błędu – miało być kilkanaście.

 2. e-Jan

  Czytam ciekawie zapowiadający się wstęp, myślę że w następnym kroku będzie porównanie S&P 500 z MSCI Emerging Markets, a tu… koniec???

 3. Ojciec Penetrator

  Jest jeszcze lepiej.
  Skoro porównujemy z SP500, róbmy w tej samej walucie.
  A w USD na WIG 20 jesteśmy już PONIŻEJ dna z 2009.
  Na tym samym poziomie byliśmy już w sierpniu 1993 roku (29 lat temu!)
  Czekamy na dalsze sukcesy xD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.