Wykres dnia: ciemno, zimno ale blisko do szczytów

Dziesięciokrotny wzrost ceny w relatywnie krótkim okresie czasu każdego ważnego w gospodarce produktu powinien wzbudzić zainteresowanie i zaniepokojenie konsumentów, bankierów centralnych i polityków.

Taka sytuacja ma miejsce na rynkach dwóch kluczowych produktów w segmencie energii na kluczowym rynku w Europie: w Niemczech. Bloomberg donosi, że ceny energii elektrycznej na 2023 roku wzrosły do 570 euro za megawatogodzinę. Jeszcze dwa miesiące temu nie przekraczały 300 euro. Jeszcze dwa lata temu wynosiły 40 euro.

Ceny gazu ziemnego w Niemczech są obecnie według Bloomberga około 11 razy wyższe niż przeciętnie o tej porze roku w ostatnich latach. Z „wielkiej energetycznej trójki” tylko ceny ropy naftowej i paliw notują „konwencjonalne” wzrosty.

Dzisiejszy wykres dnia przedstawia benchmarkowe ceny energii elektrycznej na następny rok w Niemczech:

Za Bloomberg

Należy dodać, że w żadnym wypadku nie jest to tylko „niemiecki problem”. Niemal wszystkie państwa europejskie stoją przed wyzwaniem w postaci drastycznie wyższych cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w okresie co najmniej kilku kolejnych kwartałów od jesieni 2022 roku. Na początku lipca pisałem na Blogach Bossy o benchmarkowych cenach energii elektrycznej w Polsce, które notują wysoki kilkukrotny wzrost w okresie ostatnich dwóch lat.

Dzisiejszy wykres dnia pochodzi z artykułu Bloomberga, który omawia ryzyko ucieczki przemysłu z Niemiec spowodowanej zabijającymi rentowność i konkurencyjność cenami energii. Wybrałem kilka dramatycznych cytatów ekspertów i przemysłowych insiderów z tego tekstu:

 • Obawiam się stopniowej dezindustrializacji gospodarki
 • Obecne ceny tworzą olbrzymią presję na wiele firm z energochłonnych branż, które konkurują na rynku globalnym
 • Potencjalne katalizatory niepokojów społecznych są widoczne
 • Niektóre branże znajdą się w sporych kłopotach i spółki będą musiały przemyśleć kontynuowanie produkcji w Europie

Można zwrócić uwagę na dwa czynniki. Media biznesowe dobrze wiedzą, że teksty kryzysowe są popularne i tak jak z wieloma innymi zagrożeniami „mogą podkręcać” kryzys energetyczny. Branżowi insiderzy mają tendencję do straszenia załamaniem swoich sektorów bo to motywuje polityków do podjęcia preferowanych przez nich działań.

W niczym nie zmienia to faktu, że trzeba być niepoprawnym optymistą by bagatelizować problem kilkunastokrotnego wzrostu cen prądu i gazu. Wydaje się oczywiste, że ta skala podwyżek wymusi szerokie mechanizmy dostosowawcze a tym samym wywoła poważne zamieszanie w gospodarce odzyskującej stabilność po covidowym i postcovidowym zawirowaniu.

W tym kontekście nie sposób pominąć faktu, że DAX znajduje się niecałe 17% poniżej historycznych szczytów. Jak najbardziej sensowne jest pytanie czy inwestorzy nie ignorują nadchodzącego zamieszania tak jak w lutym 2020 roku ignorowali zagrożenie pandemiczne. Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Z racji generalnego nastawienia skłaniam się jednak ku zwiększeniu inwestycyjnej ostrożności.

2 Komentarzy

 1. grabek

  Mam Małą firmę. Ceny prądu : taryfa C12a dla firm netto, bez kosztów dystrybucji w tym, roku 2022.

  styczeń
  szczytowa kWh 0,6680
  poza szczytowa kWh 0,5400

  marzec
  szczytowa kWh 0,8079
  poza szczytowa 0,6530
  szczytowa kWh 1,0912
  poza szczytowa 0,8821

  lipiec
  szczytowa kWh 1,3686
  poza szczytowa kWh 1,1066
  szczytowa kWh 1,6696
  poza szczytowa kWh 1,3506

  sierpień (!!!!!!! ) (obowiązuje od 01.08.2022)
  szczytowa kWh 2,6356 netto
  poza szczytowa kWh 2,1256 netto

  TO PRAWIE wzrost o 400 % od wiosny

  z vat i dystrybucją
  1 kwh szczytowa = 3,43 pln
  1 kwh poza-szczytowa = 2,805 pln

  Zagadka: Ile będzie kosztował chleb, żywność, cokolwiek – szczególnie te z lodówki, zamrażarki) itp wkrótce.

  PS Większość firm nawet o tym nie wie bo nie czyta wiadomości od dystrybutorów energii

  1. trystero (Post autora)

   @ Grabek

   Dzięki za informacje z pierwszej ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.