Wykres dnia: tapering, czyli Fed na wyprzedaży

Warto przypomnieć, że 1 czerwca 2022 Fed zaczął tzw. tapering, czyli odwrotność „drukowania” (skupowania aktywów).

To, co tak straszyło od miesięcy, jakby przeszło niezauważenie do stanu realizacji. Przypominamy więc!

Od tej pory Fed będzie pozbywał się obligacji i bonów, ściągając z rynku gotówkę. To operacja od dawna planowana, której obawiali się inwestorzy giełdowi. Zmniejszenie płynności wprawdzie ma ograniczyć inflację, ale też przy okazji może zrzucić niżej indeksy giełdowe.

To, że Fed decyduje się na taki krok, może dziwić w sytuacji, gdy gospodarka USA stoi być może u progu recesji (ujemne PKB w 1 kwartale 2022), co inwestorzy od tygodni dyskontują sprzedając akcje. Oddala się tym samym nadzieja na tzw. „Fed put”, czyli spadek indeksów giełdowych do takiego poziomu, na którym Fed się przestraszy i ponownie zainterweniuje za pomocą drukarek, ratując rynek. Do takiej sytuacji doszło ostatnio całkiem niedawno, raptem 4  lata temu, gdy Fed pojął swoją pomyłkę z zaciskaniem pasa rynkowi i się z tego wycofał.

Oryginalny tapering sięga do roku 2013, gdy skończyło się luzowanie ilościowe po kryzysie z 2008 roku. W 2018 roku mówiło się o tej operacji jako mini-taperingu, choć idea była ta sama.

Tak na wykresie wygląda zmiana bilansu Fed związana z interwencjami na rynku na tle zmian S&P500,  a czerwoną obwódką zaznaczyłem poprzednią operację taperingu z 2018 :

Jak widać tapering zepchnął ceny akcji w dół, ale nie trwało to długo, rynek się otrząsnął, zaadoptował i ruszył w górę, bijąc rekordy.

Fed niespodziewanie szybko zakończył wówczas tę operację i pojawiła się niedawno nadzieja, że i tym razem jesienią Fed zatrzyma planowane podwyżki, o ile faktycznie gospodarka wejdzie w recesję (2 spadkowe kwartały PKB z rzędu), albo inflacja ustąpi. Decydenci potrafią się mylić, co właśnie przyznała Sekretarz Skarbu Janet Yellen w odniesieniu do przekonania o przejściowym charakterze inflacji, która przejść nie zechciała.

Fed jest ponoć zdeterminowany w stłumieniu inflacji, choć od miesięcy działa jakby grał na zwłokę. To hamletyzowanie przekłada się i na rynek giełdowy, który huśta się na sporej zmienności bez przekonania co do dalszego kierunku.

—kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.