Kryptowalutowe kontrakty CFD w BossaFX

Wielokrotnie pytano nas na twitterze, czy i kiedy pojawią się w ofercie DM BOŚ kryptowaluty, a ponieważ ten moment właśnie nadszedł, dlatego wypełniając naszą edukacyjną misję chcemy temat tutaj przybliżyć w dostępny dla wszystkich sposób.

Ważne są przy tym 2 kwestie, które musimy poruszyć przy tej prezentacji:

1. Formę, w jakiej zostały udostępnione kryptowaluty na platformie w bossafx.pl

2. Ryzyka związane z obrotem nimi

Najpopularniejszą formą obrotu na rynkach kryptowalutowych jest nieregulowany rynek bezpośredniej ich wymiany na tradycyjne waluty lub inne kryptowaluty. Nie jest on jednak pozbawiony wielu wad, jak choćby hakerskie kradzieże, zagubione klucze dostępowe, przestępstwa, brak możliwości dostępu przez profesjonalne instytucje itd.

Przełom nadszedł wraz ze stworzeniem kontraktów terminowych na najstarszą kryptowalutę – Bitcoin – przez najpopularniejszą w świecie giełdę derywatów CME w Chicago. Zlikwidowało to wspomniane wyżej niebezpieczeństwa i dało przy okazji przyczynek do narodzin kolejnego instrumentu przeżywającego fazę szybkiej ewolucji, czyli ETFów na nich opartych.

I to wprawdzie właśnie ETFów poszukiwali polscy inwestujący, to jednak w chwili obecnej dużo łatwiejszą formą do zaoferowania okazały się właśnie kontrakty CFD, czyli na różnice kursowe. Nie można ich zakupić na rachunki IKE/IKZE, ale mają pewną wspólną z ETFami bazę, czyli wspomniane kontrakty terminowe futures, na których się opierają i które naśladują.

W tej chwili dostępne są w bossafx 2 kontrakty CFD:

  – na kontrakt futures na Bitcoin

https://bossafx.pl/oferta/instrumenty/FBTC

  – oraz kontrakt futures na Ethereum

https://bossafx.pl/oferta/instrumenty/FETH

Z tej racji jednak, że są ściśle powiązane z kontraktami notowanymi w Chicago, dlatego ich notowania i handel są ograniczone tylko do roboczych dni tygodnia w godzinach 0:00-23:00 (a w piątek do 22:00).

Najmniejsza wartość kontraktu CFD jaki można nabyć to 0,01 lota. W chwili gdy to piszę najmniejszy kontrakt 0,01 lota na kontrakt Bitcoina wymaga zablokowania w bossafx depozytu o wielkości 672 Pln.

W kontrakt jest wbudowana dźwignia 2:1, dlatego ów depozyt obejmuje tylko 50% wartości takiego kontraktu. Przy ruchu tego rynku o 1 pips, najmniejszą jednostkę zmiany, rachunek zmienia się o 0,04 Pln w jedną lub drugą stronę, zależnie czy otworzymy pozycję długą na wzrost, czy krótką na spadki.

Wszelkie rachunki z tym związane można samodzielnie z góry dokonać za pomocą dostępnego na stronach kalkulatora:

https://bossafx.pl/narzedzia/kalkulator?instrument=FETH.

Przy tej formie jakiej są kontrakty i przy użyciu dźwigni należy bardzo dokładnie zapoznać się i uświadomić sobie następujące fakty:

Kryptowaluty charakteryzuje znacząca zmienność, czyli procentowe zmiany kursów, a także ich gwałtowność, czyli częsta zmiana kierunków. Użycie dźwigni wzmacnia te efekty w finansowym wymiarze na rachunku.

Kryptowaluty są notowane na specjalnych giełdach przez 24 h i przez 7 dni w tygodniu. Ograniczony czas notowań kontraktów CFD powoduje, że nie na wszystkie zdarzenia na tym rynku będzie można zareagować, trzeba w tym układzie poczekać do otwarcia w bossafx. To może spowodować pewne przesunięcia i luki spowodowane opóźnioną możliwością reakcji.

Kontrakty terminowe mają to do siebie, że ich notowania mogą odbiegać od kursu z rynku kasowego, zarówno in plus, jak i in minus. To zjawisko znane jako „premia” lub „dyskonto”. Z tego też powodu kurs kontraktu CFD nie będzie idealnie równy cenie z rynku kasowego, którą podają portale finansowe i giełdy krypowalutowe. Stwarza to jednak pewne możliwości arbitrażu między tymi rynkami.

Ważną rolę w kształtowaniu notowań odgrywają tzw. rolowania serii, które powodują konieczność matematycznych dopasowań kursów raz w miesiącu. Cały mechanizm opisywałem już na blogu w tym -> wpisie i bardzo polecam jego uważną lekturę. Rolowania te mają jednak neutralny wpływ na wynik na rachunku inwestorów!

Co jednak istotne, bossafx nie nalicza żadnych dodatkowych tzw. punktów swapowych na koniec każdej sesji, co jest częstą praktyką wśród brokerów foreksowych.

Unikając tego typu kosztów dodatkowych można pozwolić sobie przetrzymywać pozycję w dłuższym terminie, albo spróbować arbitrażu między oboma kontraktami, który wymaga czasem czasu:

Oba instrumenty są ze sobą silnie skorelowane, ich przebiegi i trendy się nakładają, ale wielkość zmian co jakiś czas się różni. Widać to na tym wykresie, który porównuje zmiany % obu kontraktów w ostatnim roku:

Czasem to kontrakt na Ethereum rośnie powyżej kontraktu na Bitcoina, czasem spada poniżej, ale  te różnice w zmianach się wyrównują okresowo.

***

Disclaimer:

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.

70% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD.

Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Dokumenty zawierające kluczowe informacje (KID), w tym informacje o ryzykach i ponoszonych kosztach dotyczące poszczególnych instrumentów wskazanych w  niniejszym komentarzu dostępne są na stronie internetowej https://bossafx.pl/regulacje/ kid oraz w POK DM BOŚ. Na życzenie klienta, KID może być przekazany w formie papierowej na adres korespondencyjny lub w formie elektronicznej w pliku PDF na adres poczty elektronicznej Klienta.

—kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.