Wykres dnia: czy skup akcji uratuje giełdy w USA?

Buybacks, czyli skup akcji własnych przez spółki, to ogromnie niedoceniany segment giełdowej aktywności w USA.

Teoretycznie stanowią tylko niewielką część obrotów, ale skala ich znaczenia dla przebiegu kursów ma nieproporcjonalne znaczenie. Udowadnia to poniższy wykres, na którym firma Pavilion Global Markets dokonała niebywałej roboty ze statystycznym  oszacowaniem wpływów poszczególnych składników zmiany kursów na łączne ruchy ceny akcji w czasie:

Jak widać znaczenie buybacks (zielony obszar) przez 2 dekady urosło do znaczących rozmiarów. Dziś praktycznie aż w 40% wyjaśniają wzrosty kursów! NIE-SA-MO-WI-TE! Mówiąc inaczej: gdyby nie skup akcji własnych przez spółki, indeks S&P500 byłby ok 40% niżej. Potęga!

Dlaczego piszę o tym akurat teraz?

Powód najważniejszy jest taki, że spółki w USA siedzą na 7,1 bilionie USD gotówki ( szacunki Bank of America) i zastanawiają się jak ją rozdysponować. Można oczywiście zwrócić część inwestorom w formie dywidend i właśnie skupu akcji, ale spółki mają obawy co do najbliższej przyszłości, która rysuje się w nieco recesyjnych barwach. I to w sytuacji, gdy ich zadłużenie jest najniższe od dekad. A skup akcji i dywidendy są obecnie na najniższym poziomie od 12 lat.

Akurat teraz przydałby się w tej sytuacji ów buyback, przynajmniej aby zatrzymać spadki indeksów. Tym bardziej, że dzięki niemu udawało się to w przeszłości, gdy giełdami w USA rządziła podaż ze strony inwestorów detalicznych i instytucjonalnych. Sam Warren Buffett skupuje akcje Berkshire od miesięcy, uważając, że to najlepsza inwestycja.

Zresztą już samo ogłoszenie buybacks działa jak płachta na byka na inwestorów. Ten wykres potwierdza, że warto zakręcić się wokół spółek, które właśnie skup akcji a nie tylko dywidendy planują. Dywidendy jak widać na powyższym wykresie to ułamek zmiany kursów, nieproporcjonalny do głośności w mediach.

 

—kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.