Naprawdę marzy mi się napisanie notki pod tytułem Crypto Crash, ale za chwilę wszyscy będą używali tego pojęcia, więc zostańmy przy pożarze w dyskotece.
Jak pewnie większość Szanownych Czytelników wie, nigdy do końca nie pałaliśmy tu przesadną miłością do kryptowalut. Nie byliśmy przeciwnikami, ale nie kupowaliśmy narracji, która za nimi stała. W istocie większość branży finansowej pochodziła do kryptowalut z dystansem widząc ryzyka, jakie kryją się za tym rynkiem. Jedną z hamujących sił był również nadzór, który zabierał się – i ciągle zabiera – do regulacji rynku krypto, jak pies do wiadomo czego.
Z tego powodu oklaskami na blogu przywitałem debiut spółki Coinbase jako cywilizowanie całego segmentu i czynienie świata krypto elementem krajobrazu inwestycyjnego, w którym obowiązują reguły klasycznego rynku. Wycena, zysk i perspektywy. Pisząc notkę o debiucie Coinbase miałem też nadzieję, iż za sprawą upublicznienia Coinbase rynek krypto będzie miał okazję przejść test odporności i poddać się mechanizmowi price discovery.
Po okresie niewiele większym niż rok moje nadzieje zostały całkowicie spełnione. Od debiutu akcje spółki Coinbase spadły z 430 dolarów do 40 dolarów. Skrajnie licząc przecena spółki wyniosła 90 procent, a ogłoszeniu ostatnich wyników kwartalnych musiały towarzyszyć zapewnienia, iż Coinbase nie zbankrutuje nawet jeśli zderzy się z wydarzeniem typu czarny łabędź. Niestety, inwestorzy nie mogą powiedzieć o sobie tego samego, bo przecena Coinbase dosłownie wyssała kapitał z portfeli, a odrobienie strat właściwie graniczy z cudem.
za: stooq
Ciekawostką jest, iż kryzys wokół Coinbase ma szerszy kontekst w postaci upadku idei stablecoin’ów, których ambicją było bycie cyfrowymi odpowiednikami walut rezerwowych. Związanie – tzw. peg – miał być trwały i stabilny właśnie. W ostatnich dniach cała koncepcja runęła, jak domek z kart i rozlała się paniką po rynku. Waluty zarażały się od siebie i padały niczym układanka z kostek domina. Pole rażenia jest tak duże, iż najpopularniejsze kryptowaluty nie potrafią przerwać przeceny, a inwestorzy posiadający jedne patrzą na inne w poszukiwaniu wskazówek, gdy wszyscy wiemy, jak wyglądają korelacje w okresie paniki.
Naprawdę problem stablecoin’ów obnaża też główną ideę rynku krypto, który miał być niezależny od walut klasycznych, a okazało się, że finalnie centralnym punktem całego systemu są mniej lub bardziej realne odniesienia do dolara, które pozwalają funkcjonować całemu rynkowi krypto. Tak, centralnym punktem rynku kryptowalut pozostaje dolar i w nim oglądana jest dziś panika na tym rynku.
Same pegi zapewniają możliwość płynnego w miarę obrotu innymi walutami. Inaczej mówiąc – i oczywiście nieco upraszczając – walutą rezerwową dla całego rynku kryptowalut jest ciągle stary, poczciwy dolar, którego możecie kupić właściwie w każdym zakątku świata i do którego odnosicie się patrząc na to, co dzieje się na rynku krypto. Zwyczajnie, kwotowanie BTC do jakiegoś szajscoina jest ciągle trudniejsze i mniej wiarygodne niż do USD.
4 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Nie pierwsza i nie ostatnia panika na crypto. Wykorzystajcie dobrze ten czas i wprowadźcie w końcu do oferty crypto najlepiej do oferty IKE/IKZE. Lepiej to zrobić teraz niż na szczytach.
Chyba nie muszę pisać, że akumuluję?
Akumulacja – Czyli uśredniasz.
Jeśli coś było dobre po x to jest też dobre po 0.5x. Tak mnie uczył dziadek z Omaha.
Sorry ale twojej żonie, partnerce, dziewczynie ? też to mówisz? I co ona na to ?