Wykres dnia: szczyt inflacji jako wskaźnik giełdowy

Zmiany tendencji w przebiegu inflacji to jak się okazuje dobry wskaźnik koniunktury giełdowej.

Udowadnia to statystycznie The Leuthold Group, co obrazuje poniższy diagram, znaleziony na businessinsider.com:

Poszczególne słupki pokazują jak zmienia się średnio indeks S&P500 w przeciągu kolejnego miesiąca gdy następuje zwrot w kierunku inflacji (i jak to u Amerykanów te zwroty są przeliczne w rocznym okresie -annualizowane).

Słupki czerwone to zmiana indeksu gdy odczyt inflacji w ujęciu rocznym pokazuje wzrost.

Słupki niebieskie to zmiana indeksu gdy inflacja zmniejsza się lub pozostaje bez zmian.

I do tego mamy 4 przedziały inflacji, w których te słupki są podane, to jak widać jest istotne dla dynamiki.

Prosty i logiczny wniosek jest taki, że gdy inflacja zwalnia lub przestaje rosnąć, indeks dostawał kopa w górę i przynosił średnio wzrosty w przeciągu kolejnego miesiąca.

A gdy odczyt inflacji pokazywał przyśpieszenie, S&P500 spadał. Ale poza wyjątkiem, gdy inflacja ta pozostawała w niewielkim przedziale 2-4%. Ten wyjątek może również wydawać się logiczny, ponieważ rosnąca inflacja w tak niewielkim zakresie może potwierdzać siłę gospodarczego rozwoju.

Dla nas dziś znaczenie ma przedział 6-8%. Jeśli na rynek wypłyną dane o tym, że inflacja się zatrzymała lub zwolniła, to można myśleć wstępnie o szczycie i patrzeć jak rośnie przez miesiąc S&P500. Zresztą w tym przedziale zmiana historycznie była największa, choć oczywiście to tylko średnia i nie wiadomo w jakiej skali się to zachowanie powtórzy.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.