Rynek – wielki interpretator

Jednym z największych problemów inwestorów jest namiętna próba wyjaśniania dziennych zdarzeń zachowaniem rynku, lub też odwrotnie – próba zinterpretowania, dlaczego kursy akcji zareagowały tak, a nie inaczej na jakieś wydarzenia. Choć z perspektywy czasu znacząca część codziennych informacji okazuje się wyjątkowo nieznaczącym szumem, który nawet na wykresach trudno jest odróżnić od innego szumu, nieustannie karmimy się takimi interpretacjami. Co więcej rzesza analityków, komentatorów jest w stanie zbudować dowolną pasującą do zmieniających się cen narrację. Ba, na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nawet logiczne i spójne (dopóki następnego dnia, nie pojawi się całkiem odwrotne wyjaśnienie).

W skrajnych sytuacjach, a z taką mamy do czynienia obecnie, część interpretacji gubi się wyjątkowo mocno – czemu akcje rosną, jeśli wybuchła wojna i jest zagrożenia rozlaniem się konfliktu. Czy inwestorzy – którzy kupują, nie widzą zagrożenia niepewnością? Czemu kupują akcje spółek, które moralnie zdają się być podejrzane, bo pośrednio wspierają reżimy?

Przed pięcioma laty pisałem o dysonansie tureckim, związanym z faktem, że mimo wpędzania Turcji w coraz większy autorytaryzm, nie przeszkadzało to inwestorom (również, a może przede wszystkim tym z Zachodu) polecać akcji spółek tureckich, jako perspektywicznej inwestycji. Swoją drogą, od tamtego czasu, po niemal dwuletniej stagnacji wartość indeksu akcji tureckich jest sto procent wyżej. Niestety wyłącznie z perspektywy tureckiej, wyrażone w dolarze straciły połowę wartości.

Wróćmy jednak do bieżących zdarzeń. Najsilniej rosnącym dziś (na początku dnia) indeksem akcji w Europie, jest BUX – indeks akcji węgierskich. W chwili, gdy wiadomo, że w niedzielnych wyborach z pewnością zwyciężyła partia rządząca (FIDESZ) w koalicji z Chrześcijańsko-Demokratyczną Partią Ludową. Twarzą zwycięstwa, jest wielki przyjaciel Władimira Putina, Victor Orban. Przykładając standardową miarę komentarzy rynkowych można by dać tytuł „Węgierski rynek akcji z zadowoleniem przyjął wynik wyborów. Kursy rosną.”

Tylko czy taka logika na pewno ma sens?

[Photo by @felipepelaquim on Unsplash  ]

5 Komentarzy

 1. mirek

  Ma sens ależ ma, tylko się nie chce go przyjąć do wiadomości. Rynek ma gdzieś trupy, liczy się zysk stabilność systemu i zysk.

 2. Olo

  Panie Grzegorzu sugeruje Pan osłabienie się forinta w dalszej perspektywie?

  1. GZalewski

   Nie podejmuję się w ogóle takich prognoz. Zwłaszcza, że z doskoku zerkam na waluty naszego regionu

 3. Jozef_socjopata

  Grammar Nazi strikes yet again: "stop procent"? 🙂
  A ja nadal czekam na partię o nazwie Chrześcijańska Unia Jedności.

  1. GZalewski

   no teraz, to tylko literóweczka 😉
   Dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.