Wykres dnia: Pierwszy tydzień dla Warszawy

Pierwszy tydzień handlu w nowym roku za nami i patrząc na Wall Street można być delikatnie zaniepokojonym. Jeśli historia jest jakimś nauczycielem, to amerykańskie indeksy wysłały ostrzeżenie, iż rok 2022 nie będzie wzrostowym spacerkiem.


Nie wiem, czy ktoś jeszcze traktuje poważnie różne anomalie kalendarzowe, ale bez wątpienia jedną z przywoływanych w ostatnim czasie jest idea, iż pierwsze pięć dni handlu na Wall Street w styczniu potrafi coś powiedzieć o procentowej zmianie rynku w całym roku. Wedle danych powszechnie cytowanych ostatnio w internecie Stock Trader’s Almanach wskazuje, iż wzrostowy początek daje szansę na to, iż rok będzie wzrostowym – zaokrąglając – w 4 na 5 przypadków.

Oczywiście kolejną zmienną, z którą będziemy „żyli” do końca stycznia, jest prognozujące całość roku zachowanie rynku w pierwszym miesiącu. Zasada powiada, iż rynki mają tendencję do powielania swojego zachowania ze stycznia. Inaczej mówiąc, jeśli styczeń jest wzrostowy, to rok będzie wzrostowy. Oczywiście więcej w tych regułach śmieszności i zabawy danymi historycznymi niż realnej wartości prognostycznej, ale właśnie takimi tematami lubią zajmować inwestorów piszący o rynku.

Historia GPW jest za krótka, by można poważnie traktować takie zmienne. Dodatkowo, trudno zignorować fakt, iż zależność rynku polskiego od nastrojów na świecie jest większa niż zależność rynków zagranicznych od polskiego. W praktyce każda anomalia kalendarzowa musi brać pod uwagę fakt, iż efekty lokalne łatwo przegrywają z korelacjami pomiędzy indeksami. Niemniej, pierwszy tydzień stycznia w Warszawie był całkiem udany na tle świata (wykres poniżej). Można zakładać, iż inwestorzy na rynku polskim nie mieliby nic przeciwko powieleniu w całym roku okazanej właśnie relatywnej siły GPW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.