Zbyt podobne by przejść obok

Wczoraj na naszym twitterze wstawiłem wykres NASDAQ100 porównujący 2 okresy, ale ponieważ tam jest zbyt mało znaków, by rozwinąć myśl, dlatego przeniosłem temat na blog.

Rok na giełdach w USA nie zaczął się dobrze, niemal co sesję leje się krew. Motywem przewodnim tych spadków są oczywiście obawy o podwyższenie stóp procentowych przez Fed wraz z zakończeniem operacji luzowania ilościowego.

Jednakże doszedł do tego nowy czynnik, o którym pisałem w refleksjach nad minionym rokiem. Należało się tego spodziewać, ale nie podejrzewałem, że stanie się to tak szybko. A chodzi o operację odwrotną do „drukowania”, czyli pozbycie się tej góry aktywów, którą Fed skupił z rynku przez ostatnie lata. Poprzednim razem taka właśnie operacja wywołała spory popłoch wśród inwestorów, co zakończyło się spadkiem indeksów giełdowych. To właśnie pod tym kryje się owe tajemnicze „taper tantrum”.

Wyrzut akcji po zapowiedzi tego ruchu przez szefa Fed Powella był natychmiastowy i gwałtowny. Aby go zilustrować wybrałem wykres Nasdaq100, na który ten spadek wyrysował nam bardzo sugestywną formację kończącą trend.

To nie jest typowa formacja RGR ani M, choć obie przypomina. Powstaje na wykresach nierzadko, a odnalazłem niemal identyczną z roku 2019.

Poniższy wykres pokazuje ową analogię :

Widać, że między dwoma w miarę równymi szczytami w obu przypadkach występuje jeden mniejszy. Dla lepszego zobrazowania dodałem na fioletowo wyrysowaną prostą wersję tej formacji. Oba przypadki powstały na szczycie dość długiego trendu wzrostowego i można liczyć się z prawdopodobieństwem, że go zakończy

Jak widać w 2019 roku zapoczątkowała owa formacja dość spory zjazd indeksu, trwający kilka miesięcy, choć po drodze było kilka mocnych prób wybicia do góry.

Na dziś brakuje tylko jednego, najważniejszego elementu:

Kurs musi się najpierw wybić w dół, przebijając podstawę owej formacji, która biegnie w okolicy poziomu 15500. Jednocześnie będzie to wyraźne zejście poniżej niebieskiej linii trendu, który rozwinął się po bessie covidowej.

Równie dobrze ten poziom inwestorzy mogą obronić, co da asumpt do powrotu do wzrostów. Na tym polega jednak Analiza techniczna – reagujemy na zmiany i kluczowe ruchy, a nie staramy się uch uprzedzać czy prognozować jako pewnik. Niech rynek sam wskaże nam drogę.

–kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.