Zbyt podobne by przejść obok

Wczoraj na naszym twitterze wstawiłem wykres NASDAQ100 porównujący 2 okresy, ale ponieważ tam jest zbyt mało znaków, by rozwinąć myśl, dlatego przeniosłem temat na blog.

Rok na giełdach w USA nie zaczął się dobrze, niemal co sesję leje się krew. Motywem przewodnim tych spadków są oczywiście obawy o podwyższenie stóp procentowych przez Fed wraz z zakończeniem operacji luzowania ilościowego.

Jednakże doszedł do tego nowy czynnik, o którym pisałem w refleksjach nad minionym rokiem. Należało się tego spodziewać, ale nie podejrzewałem, że stanie się to tak szybko. A chodzi o operację odwrotną do „drukowania”, czyli pozbycie się tej góry aktywów, którą Fed skupił z rynku przez ostatnie lata. Poprzednim razem taka właśnie operacja wywołała spory popłoch wśród inwestorów, co zakończyło się spadkiem indeksów giełdowych. To właśnie pod tym kryje się owe tajemnicze „taper tantrum”.

Wyrzut akcji po zapowiedzi tego ruchu przez szefa Fed Powella był natychmiastowy i gwałtowny. Aby go zilustrować wybrałem wykres Nasdaq100, na który ten spadek wyrysował nam bardzo sugestywną formację kończącą trend.

To nie jest typowa formacja RGR ani M, choć obie przypomina. Powstaje na wykresach nierzadko, a odnalazłem niemal identyczną z roku 2019.

Poniższy wykres pokazuje ową analogię :

Widać, że między dwoma w miarę równymi szczytami w obu przypadkach występuje jeden mniejszy. Dla lepszego zobrazowania dodałem na fioletowo wyrysowaną prostą wersję tej formacji. Oba przypadki powstały na szczycie dość długiego trendu wzrostowego i można liczyć się z prawdopodobieństwem, że go zakończy

Jak widać w 2019 roku zapoczątkowała owa formacja dość spory zjazd indeksu, trwający kilka miesięcy, choć po drodze było kilka mocnych prób wybicia do góry.

Na dziś brakuje tylko jednego, najważniejszego elementu:

Kurs musi się najpierw wybić w dół, przebijając podstawę owej formacji, która biegnie w okolicy poziomu 15500. Jednocześnie będzie to wyraźne zejście poniżej niebieskiej linii trendu, który rozwinął się po bessie covidowej.

Równie dobrze ten poziom inwestorzy mogą obronić, co da asumpt do powrotu do wzrostów. Na tym polega jednak Analiza techniczna – reagujemy na zmiany i kluczowe ruchy, a nie staramy się uch uprzedzać czy prognozować jako pewnik. Niech rynek sam wskaże nam drogę.

–kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.