Halloween za nami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by postraszyć czytelników blogów końcem hossy w Warszawie. Nie ma wątpliwości, iż ostatnie kilka sesji przyniosło indeksom dawkę dawno nieoglądanych strat i spadków, których liderami są spółki bankowe.


Tylko dzisiaj spółki sektora ciągnęły rynek na południe, a część przecen – jak mBank – była naprawdę imponująca. Możemy dyskutować, co wywołuje przecenę i szukać winnych w imponującym wzroście sektora bankowego w ostatnich kilkunastu miesiącach, ale spadki są spadkami. Oczywiście korelacja nie musi oznaczać związku przyczynowo-skutkowego, ale trudno zaprzeczyć związkowi kondycji rynku z kondycją banków. Poniższy wykres szerokiego indeksu WIG i indeksu WIG-Banki z 20 ostatnich lat nie pozostawia wątpliwości, iż korelacja pomiędzy bankami i GPW w całości jest skrajna. Nie będziemy wystarczająco odważni, by powiedzieć, że banki są rynkiem, ale czy odważymy się na tezę, iż rynek może rosnąc bez banków?

za: stooq.pl

Naprawdę mizeria rynku w okresie 2015-2020 była w dużej mierze wywołana przez kondycję sektora bankowego. Potrzebowaliśmy dopiero pandemii i rozwiązania – lub przynajmniej rozjaśnienia – tematu kredytów frankowych, by inwestorzy łaskawszym okiem spojrzeli na spółki bankowe. Oczywiście dochodził jeszcze problem procesu koncentracji akcji banków w rękach Skarbu Państwa, który nie podobał się inwestorom i wzbudzał wątpliwości wobec rynku w całości. Nacjonalizacja spółek o wielkiej kapitalizacji z GPW zwyczajnie nie zachęcała do zakupów i dla wielu inwestorów rynek miał wadę strukturalną, która nie pozwalała poważnie traktować Warszawy i np. w WIG20 szukać bezpiecznego zakładu znanego na giełdach jako inwestycja w blue chipy. Nie bez znaczenia była i jest oczywiście polityka monetarna RPP.

W kontekście zależności rynku od kondycji banków spójrzmy na wykres indeksu WIG-Banki, który właśnie wchodzi w trzecią część miesiąca listopada z ostrzeżeniami przed korektą. Zwolennicy analizy technicznej patrzący na wykres miesięczny indeksu bez problemu wytłumaczą, iż po takim wzroście korekta jest koniecznością, wykupienie rynku skrajne, a spadki w pełni uzasadnione. Zapytajcie ich jednak, czy wierzą w to, iż za jakiś czas banki wybiją się nad opór i pomaszerują dalej na północ kończąc dwudziestoletnią grę powiązaną z cyklami gospodarczymi, to będą już zapewne mniej pewni. Jak dodamy do tego wykres pierwszy z naszej notki, to wówczas śmiało już możemy pytać techników, czy ostatnie zachowanie banków nie jest czasem zapowiedzią czegoś poważniejszego niż tylko korekta pięknego trendu wzrostowego w Warszawie. Sumując całość notki w pytanie: co dalej, jeśli w Warszawie nie ma hossy bez banków?

za: bossa.pl/wykresy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.