Wykres dnia: Optymistyczne oczekiwania na Wall Street

Amerykański tygodnik Barrons opublikował wyniki swojego półrocznego badania wśród zarządzających. Jak zawsze danych jest więcej, ale my wyłuskujemy oczekiwania wobec rynku na koniec bieżącego roku i połowę przyszłego.


Odpowiedzi na temat perspektyw rynku podzielono na scenariusz optymistyczny i pesymistyczny. Wykres poniżej pokazują oczekiwane poziomy trzech głównych indeksów w dwóch układach. Pierwsze wartości są poziomami DJIA, Nasdaqa Composite i S&P500 na piątkowym zamknięciu. Kolejne pokazują oczekiwania na 31 grudnia i 30 czerwca.

(za: Barrons)

Patrząc na scenariusz wzrostowy dla Nasdaqa Composite i S&P500 zarządzający operują z umiarkowanym optymizmem. Do końca roku zwyżki mają wynieść– odpowiednio – 4,2 procent i 2,9 procent, przy wzroście w połowie przyszłego roku o 9,6 procent dla Nasdaqa i 7,6 procent dla S&P500.W scenariuszu spadkowym Nasdaq ma być lżejszy na koniec grudnia o 3,4 procent, gdy S&P500 może stracić 4 procent. W tym podejściu na koniec czerwca Nasdaq Composite ma być lżejszy 9,7 procent, a S&P500 o 8,1 procent.

Na pierwszy rzut oka widać, iż inwestorzy w USA pozycjonują się pod kontynuację rynku byka. Oczekiwanie wzrosty sygnalizują oczekiwanie na ponadstandardowe stopy zwrotu na koniec tego roku i w roku przyszłym. W przypadku korekty spadki mają być mniejsze niż 10 procent, więc nawet nie będą korektami w sensie technicznym. W takim ujęciu scenariusz pesymistyczny jest naprawdę scenariuszem optymistycznym, choć może nie zadowoli tych, którzy oczekiwaliby prostej kontynuacji rynku byka bez cofnięć takich, jak pojawiły się na Wall Street w trakcie wrześniowo-październikowej korekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.