Zbliża się 20 rocznica ataków na Nowy Jork, która zbiega się z wycofaniem się sojuszników USA z Afganistanu. Oczywiście prasa pełna jest smutnych tytułów i opisów porażek oraz końca epoki imperium amerykańskiego. Jeśli jednak spojrzeć na Wall Street z perspektywy tych dwudziestu lat, to więcej tam historycznych sukcesów niż porażek. Koniec Ameryki, który to już raz ogłaszany, okazał się sukcesem dla ludzi, którzy pozostali optymistami wobec tamtejszych rynków akcji.


Nie wiem, gdzie byliście 11 września 2001 roku, ale ja siedziałem wtedy w biurze i uprawiałem multitasking patrząc jednocześnie na CNN i CNBC, grając przy tym na rynku pochodnej na WIG20. W swojej naiwności próbowałem przewidzieć lukę na kolejnym otwarciu w Warszawie. W kolejnych dniach było tylko ciekawiej. Czekaliśmy tydzień na to, aż amerykański nadzór otworzy Wall Street w niepewności, co do skali spadku i wielkości krachu. Cały świat grał wtedy bez przewodnika. Spekulowaliśmy o Plunge Protection Team i jego działaniach na rynku pochodnych. I wymyślaliśmy scenariusze dla świata po wydarzeniu bez precedensu. Byliśmy naiwniakami, którym wydaje się, że świat można przewidzieć zamiast patrzeć na historię i trendy.

Z perspektywy 20 lat sytuacja wygląda zaskakująco dobrze. DJIA zyskał 235 procent. S&P500 wzrósł o ponad 310 procent, a Nasdaq Composite o 800 procent. Zostawiam policzenie średnich czytelnikom, ale odnotujmy tylko, iż w tym czasie zdarzyły nam się kryzys finansowy, jaki zdarza się raz na 100 lat oraz pandemia, która zdarza się raz na… 100 lat. Doprawdy, trzeba być wyjątkowym pesymistą, by przy takich wydarzeniach i przy takich wzrostach mieć cień wątpliwości wobec rynków akcji. W tym samym czasie ta znienawidzona maszynka do robienia pieniędzy i ludzi biednych bogatymi wymyśliła spadek kosztów inwestowania i dała każdemu właściwie dostęp do strumyczka.

Nauczeni doświadczeniem, nie będziemy przewidywali świata po kolejnej tzw. przegranej wojnie USA w Azji, ale chyba możemy założyć, że przez kolejne 20 lat Wall Street będzie miejscem, na którym warto szukać swojej szansy. Mocno pracują na to ostatnio Chińczycy, którzy podnosząc ryzyko regulacyjne dają wygrać Wall Street. W czasach funduszy indeksowych nie potrzeba wielkiej wiedzy, by być częścią tego układu. Nie potrzeba analizować gospodarki przez pryzmat danych makro. Czytać analiz spółek. Znać się na polityce monetarnej i słuchać pesymistów wieszczących koniec świata inwestycji. Trzeba założyć, iż Wall Street w swojej masie zrobi to wszystko za nas i wykręci te kilkanaście procent rocznie, jak wykręcała w przeszłości niezależnie od okoliczności.

za: stooq

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.