Tydzień, w którym najważniejsze indeksy z GPW zamykają się na nowych rekordach hossy narzuca wykres na niedzielę. Nie możemy pominąć faktu, iż w piątek indeksy WIG, WIG20, mWIG40 i sWIG80 solidarnie wykreśliły nowe, najwyższe zamknięcia fal wzrostowych trwających od pandemicznego dołka.
Dla technicznie zorientowanych graczy wykresy indeksów solidarne wysyłają sygnały kończenia trendów bocznych i powrotu do trendów wzrostowych. Jak zawsze na rynku, nie ma gwarancji kontynuacji. Możliwe, iż wykresy właśnie zastawiają pułapkę na optymistów, ale nie ma też wątpliwości, iż optymiści znów mają przewagę i oczekują kontynuacji zwyżek nie tylko w perspektywie kolejnych dni, ale i miesięcy. W kontekście nowych rekordów zwyżkę warto umieści w szerokiej perspektywie. Wykres 20-letni indeksów pozwala odnotować, iż koszyki spółek średnich (mWIG40) i małych (sWIG80) lokują się na poziomach, które stawiają rynek przed szansą na wyrównanie rekordów z pierwszej dekady wieku. Szeroki rynek (WIG) ma temat już rozliczony. Dla krócej obecnych na rynku przypomnienie, iż przed kryzysem finansowym na GPW mieliśmy autentyczną bańkę spekulacyjną na MiS-iach. Dziś napięcia w tych segmentach dalekie są od ówczesnych, choć obecnej hossie na spółkach małych (sWIG80) nie brakuje dynamiki, która straszy hiperbolicznym wzrostem.
(za stooq.pl)
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.