Wykres dnia: GPW w optymistycznym układzie

Tydzień, w którym najważniejsze indeksy z GPW zamykają się na nowych rekordach hossy narzuca wykres na niedzielę. Nie możemy pominąć faktu, iż w piątek indeksy WIG, WIG20, mWIG40 i sWIG80 solidarnie wykreśliły nowe, najwyższe zamknięcia fal wzrostowych trwających od pandemicznego dołka.

Dla technicznie zorientowanych graczy wykresy indeksów solidarne wysyłają sygnały kończenia trendów bocznych i powrotu do trendów wzrostowych. Jak zawsze na rynku, nie ma gwarancji kontynuacji. Możliwe, iż wykresy właśnie zastawiają pułapkę na optymistów, ale nie ma też wątpliwości, iż optymiści znów mają przewagę i oczekują kontynuacji zwyżek nie tylko w perspektywie kolejnych dni, ale i miesięcy. W kontekście nowych rekordów zwyżkę warto umieści w szerokiej perspektywie. Wykres 20-letni indeksów pozwala odnotować, iż koszyki spółek średnich (mWIG40) i małych (sWIG80) lokują się na poziomach, które stawiają rynek przed szansą na wyrównanie rekordów z pierwszej dekady wieku. Szeroki rynek (WIG) ma temat już rozliczony. Dla krócej obecnych na rynku przypomnienie, iż przed kryzysem finansowym na GPW mieliśmy autentyczną bańkę spekulacyjną na MiS-iach. Dziś napięcia w tych segmentach dalekie są od ówczesnych, choć obecnej hossie na spółkach małych (sWIG80) nie brakuje dynamiki, która straszy hiperbolicznym wzrostem.

 

(za stooq.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.