Wykres dnia: GPW w optymistycznym układzie

Tydzień, w którym najważniejsze indeksy z GPW zamykają się na nowych rekordach hossy narzuca wykres na niedzielę. Nie możemy pominąć faktu, iż w piątek indeksy WIG, WIG20, mWIG40 i sWIG80 solidarnie wykreśliły nowe, najwyższe zamknięcia fal wzrostowych trwających od pandemicznego dołka.

Dla technicznie zorientowanych graczy wykresy indeksów solidarne wysyłają sygnały kończenia trendów bocznych i powrotu do trendów wzrostowych. Jak zawsze na rynku, nie ma gwarancji kontynuacji. Możliwe, iż wykresy właśnie zastawiają pułapkę na optymistów, ale nie ma też wątpliwości, iż optymiści znów mają przewagę i oczekują kontynuacji zwyżek nie tylko w perspektywie kolejnych dni, ale i miesięcy. W kontekście nowych rekordów zwyżkę warto umieści w szerokiej perspektywie. Wykres 20-letni indeksów pozwala odnotować, iż koszyki spółek średnich (mWIG40) i małych (sWIG80) lokują się na poziomach, które stawiają rynek przed szansą na wyrównanie rekordów z pierwszej dekady wieku. Szeroki rynek (WIG) ma temat już rozliczony. Dla krócej obecnych na rynku przypomnienie, iż przed kryzysem finansowym na GPW mieliśmy autentyczną bańkę spekulacyjną na MiS-iach. Dziś napięcia w tych segmentach dalekie są od ówczesnych, choć obecnej hossie na spółkach małych (sWIG80) nie brakuje dynamiki, która straszy hiperbolicznym wzrostem.

 

(za stooq.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *