Wykres dnia: GPW w optymistycznym układzie

Tydzień, w którym najważniejsze indeksy z GPW zamykają się na nowych rekordach hossy narzuca wykres na niedzielę. Nie możemy pominąć faktu, iż w piątek indeksy WIG, WIG20, mWIG40 i sWIG80 solidarnie wykreśliły nowe, najwyższe zamknięcia fal wzrostowych trwających od pandemicznego dołka.

Dla technicznie zorientowanych graczy wykresy indeksów solidarne wysyłają sygnały kończenia trendów bocznych i powrotu do trendów wzrostowych. Jak zawsze na rynku, nie ma gwarancji kontynuacji. Możliwe, iż wykresy właśnie zastawiają pułapkę na optymistów, ale nie ma też wątpliwości, iż optymiści znów mają przewagę i oczekują kontynuacji zwyżek nie tylko w perspektywie kolejnych dni, ale i miesięcy. W kontekście nowych rekordów zwyżkę warto umieści w szerokiej perspektywie. Wykres 20-letni indeksów pozwala odnotować, iż koszyki spółek średnich (mWIG40) i małych (sWIG80) lokują się na poziomach, które stawiają rynek przed szansą na wyrównanie rekordów z pierwszej dekady wieku. Szeroki rynek (WIG) ma temat już rozliczony. Dla krócej obecnych na rynku przypomnienie, iż przed kryzysem finansowym na GPW mieliśmy autentyczną bańkę spekulacyjną na MiS-iach. Dziś napięcia w tych segmentach dalekie są od ówczesnych, choć obecnej hossie na spółkach małych (sWIG80) nie brakuje dynamiki, która straszy hiperbolicznym wzrostem.

 

(za stooq.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.