Kto by się spodziewał, że utrzymanie rekordowych wartości indeksu WIG okaże się takie nietrwałe. Ledwie w maju napisałem notkę o tym, że zostało jeszcze 7 procent do pobicia rekordu wszech czasów przez indeks. Dokładnie miesiąc później NOWY REKORD został ogłoszony. Sesja, na której się to stało była imponująca. Sam indeks zwyżkował 1,5 procent, nawet obroty nieco wzrosły, choć może nie były to specjalnie szczytowe wartości. I w zasadzie to był koniec. Przez kolejne tygodnie wartość indeksu zaledwie oscylowała wokół nowego rekordu (68 tys. pkt). Dzisiejsza – jeszcze nie zakończona sesja przyniosła już spadek o 2 procent i spadek do wartości z przełomu maja/czerwca.

Osłabienie rynków globalnych nie pozwala nam na niezależność, wyraźne problemy ma złoty. Co dalej? Każdy by chciał wiedzieć. Czy znów znajdziemy się w długim trendzie bocznym, podobnym do tego ostatniego trwającego od stycznia do kwietnia 2021. Czy może wyczerpał się już potencjał wzrostów i czeka nas znacznie mocniejsza korekta?

W zasadzie, gdy przyjrzymy się wykresowi, to trend boczny trwa już niemal dwa miesiące. Osiągnięcie nowego rekordu z perspektywy, nie odbyło się w jakimś imponującym stylu.

Najważniejsze składowe indeksu – KGHM, PKN Orlen, Pekao, PKObp, PZU czy nawet CD Projekt nie wyglądają technicznie zbyt atrakcyjnie. Odstaje od nich Allegro, które rośnie od maja około 50 procent, zaś ostatnie wyglądają jak korekta w hossie. Ale jedna spółka nie uniesie całego indeksu. Chwilowo więc nastroje optymistyczne zostają schłodzone.

Bez względu na dalszy rozwój sytuacji, jedynym rozsądnym działaniem będzie działanie zgodne z zaplanowaną strategią. Wówczas to, czy czeka nas gwałtowna korekta, przedłużający się marazm, czy powrót do hossy, nie powinien robić aż tak dużego wrażenia.

[Photo by Sammy Williams on Unsplash  ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *