CD Projekt a krótkie pozycje, część 2

W pierwszej części prezentowałem w formie wykresu statystykę europejskich funduszy hedgingowych grających na krótkich pozycjach, zebraną przez firmę Novus (novus.com), a tak wg jej ostatniego raportu prezentowały się pozycje o najlepszych zwrotach w marcu:

CD Projekt jako najlepszy zwrot z inwestycji w krótkie pozycje przez 30 dni przykuwa więc nie tylko naszą lokalną uwagę, choć akurat w momencie raportowania ta ekspozycja funduszy nie była jakoś specjalnie wielka. Rekordzistą była spółka Blue Prism Group, w której krótkie pozycje stanowiły niemal 20%, a druga na tej liście Vodafone to już tylko 5%.

Ale pewnie ciekawszą kwestią będzie przyjrzenie się graczom, czyli owym funduszom grającym na spadki i ich motywom. Choć skupię się na jednym, najbardziej chyba aktywnym i niezwykle ciekawym.

Kluczowym graczem na tym europejskim rynku o największych pozycjach w ostatnich miesiąca jest Sylebra Capital, a drugie miejsce zajmuje fundusz, który co rusz przewija się w statystkach krótkich pozycji w CD Projekt, czyli Marshall Wace LLP, trzecie zajmuje BlackRock Institutional Trust Company. Nas najbardziej w tej sytuacji zajmować będzie:

    MARSHAL WACE LLP

Fundusz został założony w 1997 roku przez Paula Marshalla i Iana Wace’a, z siedzibą główną w Londynie, choć posiada zasięg międzynarodowy, z biurami choćby w Nowym Jorku czy Hong Kongu. Obecnie operuje on kapitałem o wielkości ponad 50 mld US$.

I teraz ciekawostka: połowę z 50 mln dolarów kapitału inwestycyjnego na start panowie dostali od… Georga Sorosa! Czyż to nie piękna historia do paska w TVP?! Albo lukratywna pożywka dla wszelkich patologii spiskowych, fake newsowych, hejterskich itd.?! Co więcej, w 2014 fundusz zarobił 36 mln US$ na upadku portugalskiego Banco Espirito Santo. Pewnie nie zmaże urazu wielu osób to, że fundusz stworzył fundusz inwestujący w akcje ESG.

Krótkie pozycje są w owym funduszu hedgingowym elementem większej strategii, a nie personalną urazą zarządzających do tej czy innej spółki.

Nie jest to jednak jeden fundusz, tylko spółka matka dla szeregu mniejszych funduszy typu long-short (neutralnych). To oznacza, że obok tradycyjnych portfeli spółek posiadają one dodatkowy portfel spółek lub derywatów granych po krótkiej stronie, jak właśnie w przypadku CD Projektu.

Proces decyzyjny opiera się po pierwsze o Analizę fundamentalną, za pomocą której szuka się spółek teoretycznie nieprawidłowo wycenianych, a do gry używa się również opcji i kontaktów terminowych.

Drugim, i chyba już ważniejszym filarem decyzyjnych są systematyczne strategie ilościowe, gdzie zaprzęga się algorytmy do analizy danych. To właśnie Marshall Wace jako pierwszy stworzył w 2001 roku system tzw. „Alpha capture”. Polega to na tym, że drogą elektroniczną przekazuje się klientom pomysły na inwestycje czy konkretne strategie gry.

Marshall Wace stworzył swój własny system tego typu o nazwie TOPS (Trade Optimised Portfolio System). Zbiera w nim pomysły i sugestie ponad 200 strategów, specjalistów, analityków, ekonomistów z banków i brokerów działających na rynkach całego świata i przetwarza za pomocą algorytmów na konkretne strategie i pomysły inwestycyjne.

Ponieważ firma operuje także w USA, dlatego musi raportować do SEC okresowe stany posiadania za pomocą formularza 13F, a w takim razie da się podglądnąć niektóre jej pozycje związane z rynkiem amerykańskim. Na przykład pod tym -> linkiem widać największe jej pozycje w spółkach, ale też opcjach na indeksy, towary czy ETFY.

Fundusz nie publikuje swoich wyników, ani wyników pojedynczych funduszy skupionych wobec siebie, ale oczywiście co jakiś czas do mediów przenikają niektóre liczby. W styczniu faktycznie zaliczyli obsunięcia kapitału na skutek słynnych działań armii r/WSB z reddita. Tak oto wyglądają te statystyki za 2020 rok dla 3 najważniejszych funduszy Marshalla oraz po styczniowych zawirowaniach z krótkimi pozycjami:

Prawdopodobnie to właśnie Eureka lub Global Opportunities posiadają krótkie pozycje w CD Projekt. Nie sposób znaleźć ich jednak w bazach, jak w -> tej choćby, ponieważ tylko pozycje krótkie w kilku krajach Unii wymagają raportowania, Polska jest z tego wyłączona. Strata 7% w styczniu była najwyższą porażką w historii funduszu.

I co ciekawe – poza funduszami hedgingowymi, Marshall Wace oferuje fundusze dostępne śmiertelnikom, które można nabyć w kilku europejskich krajach. Są to zarejestrowane w Luksemburgu fundusze typu UCIT. Marshall Wace oferuje ich jednostki w kilku walutach, a są to również fundusze typu neutralnego (long/short), oparte na dążeniu do absolutnej stopy zwrotu.

Weźmy na przykład angielską wersję, notowaną w funtach MW TOPS UCITS A GBP Fund, czyli fundusz w którym inwestuje się właśnie w oparciu o wspomniany wyżej algorytm TOPS:

Tak wygląda jego 10-letnia krzywa zwrotu:

CD Projekt w portfelu tego rodzaju funduszy to okruszek, jedna z dziesiątków pozycji, którą zresztą wybiera i optymalizuje algorytm na podstawie rekomendacji specjalistów we wspomnianym systemie wymiany analiz TOPS. Prawdopodobnie gdy inwestorzy na GPW czekali jak na szpilkach na debiut Cyberpunk2077, któryś z analityków obsługujących nasz obszar widział dużo lepiej ryzyka związane z grą i zarekomendował pozycję skutecznie w ich systemie.

Można uznawać ich za predatorów, ale nie można im odmówić wnikliwości. A może po prostu uznać ich za dobry bodziec, który powinien motywować spółki by nigdy nie znalazły się w ich menu…

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.