Wykres dnia: Koniec braku alternatywy

Wydarzeniem tygodnia na globalnych rynkach akcji był bez wątpienia wzrost rentowności długu. Nie byłoby czwartkowego tąpnięcia na rynkach akcji bez skoku rentowności amerykańskich papierów 10-letnich nad 1,6 procent. Benchmark rozlał się po świecie nie tylko spadkami cen akcji, ale też wzrostem rentowności długu innych rządów.

Nie ma grama wątpliwości: to był tydzień zamieszania na rynkach. W finale kolejny raz okazało się, że ciosy na rynki spadają z kierunków, których większość nie chciała widzieć. Problemy miały pojawić się przez Bitcoina, Robinhooda czy wreszcie falę short squeeze. Pojawiły się przez znany od dekad temat spadku atrakcyjności inwestycji w akcje, gdy dług zaczyna płacić atrakcyjniej niż zawsze niepewna stopa dywidendy. Stąd między innymi zeszłotygodniowe spadki wielu spółek, które przestały być tak atrakcyjne.

Jeśli jednak spojrzeć na wykresy rentowności, to temat ich wzrostu nie jest skokowy – może w zeszłym tygodniu – ale grany w ramach znanego trendu. Poniżej widzimy, jak dług amerykański, japoński i australijski szykował się do skoku od początku roku. Inaczej mówiąc, zeszły tydzień był raczej efektem wcześniejszej tendencji niż jakimś jednostkowym wydarzeniem. Pozytywnym elementem jest, iż z obserwowanych właśnie poziomów łatwiej będzie o cofnięcie niż prostą kontynuację i rynki akcji będą mogły znaleźć swoją nową równowagę.

(za: Barron)

2 Komentarzy

  1. Dziękuję

    Dzień dobry,
    Jak w Polsce można kupować amerykańskie obligacje?
    Może być pośrednio, ale idealnie żeby nie był to etf/fundusz obligacji rozwiniętych, tylko konkretnie USA.

  2. Master Hodler

    Masakra, znowu rozwlekanie się nad nic nie znaczącym ząbkiem w wiecznej hossie. Polecam artykuł na blogach o krachu 1987.

    Who cares?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Proszę podać wartość CAPTCHA: *