Wykres dnia: WIG-i mają (chwilowo) dosyć

Pora spojrzeć w oczy technicznej bestii, która próbuje się wykluć na wykresach WIG i WIG20.

To, że trendy na indeksach nam się zawiesiły od jakiegoś czasu jest oczywiste nawet bez wchodzenia w jakieś techniczne analizy wykresów. Jednak przy pomocy tych ostatnich da się zrobić w tym porządek, nazwać zjawiska i spróbować zrobić adekwatne plany na najbliższą przyszłość.

Na obu indeksach – WIG i WIG20 – ostatnie fale układają się w dobrze znaną technikom formację RGR, która dość często wieńczy trendy wzrostowe i staje się zalążkiem odwrotu ku spadkom kursów. Spójrzmy:

Ważne: formacje RGR jeszcze NIE zostały wypełnione do końca, więc nie można jeszcze mówić o ich wpływie. Chodzi jedynie o to, że ich pełne powstanie wydaje się bardzo prawdopodobne, więc musi być brane pod uwagę. Do tego wystarczą niewielkie spadki, zaznaczone mniejszymi strzałkami czerwonymi na wykresach. Kiedy do tego być może dojdzie, spadki są mocno prawdopodobne.

A jak wygląda ten scenariusz od strony narracji?

Falę wzrostową w 2 ostatnich miesiącach 2020 roku zapewniły nam w duże mierze fundusze, przede wszystkich mocno kupująco OFE. To umożliwiło giełdzie odrobienie reszty strat z pandemii, a przy okazji całkiem niezłe zyski dla kupujących jesienią.

I wygląda na to, że to najważniejsze źródło cenotwórcze na GPW wyschło. Nie ma chętnych by pociągnąć kursy wyżej. Poza pojedynczymi spółkami oczywiście, co nie ma większego wpływu na wyjście WIGów z tej płaskiej fluktuacji.

Cóż może ta przerwa we wzrostach dyskontować? Szliśmy w górę tym razem zgodnie z elitą, czyli giełdami w USA po wyborach, więc ta synchronizacja w jakiś sposób pomagała. Niewykluczone, że w chwili obecnej trwamy w oczekiwaniu na korektę tamtejszych indeksów, która pomimo wszelkich ostatnich szaleństw wydaje się być nieunikniona. Tymczasem im bardziej one wspinają się wyżej i biją nowe rekordy, tym bardziej nas to paraliżuje przed zbyt wczesnymi zakupami, które okażą się zbyt drogie, o ile korektę faktycznie i tam i tutaj musimy przejść.

Być może część kapitału stamtąd odpocznie właśnie na rynkach wschodzących. Albo po prostu wspólnie zaczekamy aż kolejna fala wzrostowa na całym świecie pojawi się ponownie, gdy opadnie kurz po korekcie. Chyba nawet nie byłoby zdziwieniem jeśli owe spadki przekształcą się w techniczną bessę, która zabierze 20% obecnych wartości. Większe czerwone strzałki na powyższych wykresach wskazują teoretyczne zasięgi przypisywane formacji RGR, choć często bywają one głębsze.

—kat—

1 Komentarz

  1. Masza i miedwied'

    Dziękuję za info.

    Na 1700 ładuję PKC nasze perły (na P), konie i tanie kole.

    Albert na pewno dołek wyniucha, a jak nie to się spali byka i będzie git.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.