Wykres dnia: WIG-i mają (chwilowo) dosyć

Pora spojrzeć w oczy technicznej bestii, która próbuje się wykluć na wykresach WIG i WIG20.

To, że trendy na indeksach nam się zawiesiły od jakiegoś czasu jest oczywiste nawet bez wchodzenia w jakieś techniczne analizy wykresów. Jednak przy pomocy tych ostatnich da się zrobić w tym porządek, nazwać zjawiska i spróbować zrobić adekwatne plany na najbliższą przyszłość.

Na obu indeksach – WIG i WIG20 – ostatnie fale układają się w dobrze znaną technikom formację RGR, która dość często wieńczy trendy wzrostowe i staje się zalążkiem odwrotu ku spadkom kursów. Spójrzmy:

Ważne: formacje RGR jeszcze NIE zostały wypełnione do końca, więc nie można jeszcze mówić o ich wpływie. Chodzi jedynie o to, że ich pełne powstanie wydaje się bardzo prawdopodobne, więc musi być brane pod uwagę. Do tego wystarczą niewielkie spadki, zaznaczone mniejszymi strzałkami czerwonymi na wykresach. Kiedy do tego być może dojdzie, spadki są mocno prawdopodobne.

A jak wygląda ten scenariusz od strony narracji?

Falę wzrostową w 2 ostatnich miesiącach 2020 roku zapewniły nam w duże mierze fundusze, przede wszystkich mocno kupująco OFE. To umożliwiło giełdzie odrobienie reszty strat z pandemii, a przy okazji całkiem niezłe zyski dla kupujących jesienią.

I wygląda na to, że to najważniejsze źródło cenotwórcze na GPW wyschło. Nie ma chętnych by pociągnąć kursy wyżej. Poza pojedynczymi spółkami oczywiście, co nie ma większego wpływu na wyjście WIGów z tej płaskiej fluktuacji.

Cóż może ta przerwa we wzrostach dyskontować? Szliśmy w górę tym razem zgodnie z elitą, czyli giełdami w USA po wyborach, więc ta synchronizacja w jakiś sposób pomagała. Niewykluczone, że w chwili obecnej trwamy w oczekiwaniu na korektę tamtejszych indeksów, która pomimo wszelkich ostatnich szaleństw wydaje się być nieunikniona. Tymczasem im bardziej one wspinają się wyżej i biją nowe rekordy, tym bardziej nas to paraliżuje przed zbyt wczesnymi zakupami, które okażą się zbyt drogie, o ile korektę faktycznie i tam i tutaj musimy przejść.

Być może część kapitału stamtąd odpocznie właśnie na rynkach wschodzących. Albo po prostu wspólnie zaczekamy aż kolejna fala wzrostowa na całym świecie pojawi się ponownie, gdy opadnie kurz po korekcie. Chyba nawet nie byłoby zdziwieniem jeśli owe spadki przekształcą się w techniczną bessę, która zabierze 20% obecnych wartości. Większe czerwone strzałki na powyższych wykresach wskazują teoretyczne zasięgi przypisywane formacji RGR, choć często bywają one głębsze.

—kat—

1 Komentarz

  1. Masza i miedwied'

    Dziękuję za info.

    Na 1700 ładuję PKC nasze perły (na P), konie i tanie kole.

    Albert na pewno dołek wyniucha, a jak nie to się spali byka i będzie git.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.