Wykres dnia: Kolejna przegrana GPW

Dużymi krokami zbliża się rocznica tąpnięcia na rynkach wywołanego pandemią. Po roku od początku przeceny łatwo będzie zidentyfikować wygranych i przegranych prostym spojrzeniem na zmiany procentowe indeksów, ale już dziś możemy powiedzieć, że GPW znów przegrała.


Poniższy wykres pokazuje roczne przebiegi, Nasdaq Composite, S&P500, DAX-a, polskie WIG20 i WIG oraz ETF iShares MSCI Emerging Markets (EEM). Polskim indeksom najbliżej do DAX-a, ale nie ma wątpliwości, iż przegrywamy też z koszykiem rynków wschodzących. EEM radzi sobie dobrze, bo jest mocno nasycony spółkami chińskimi, ale też powiedzmy szczerze blisko 30-procentowa zwyżka w skali roku pozostawia w tyle nawet rynek amerykański mierzony S&P500 i przegrywa tylko z amerykańskim rynkiem spółek technologicznych. Można spierać się o przyczyny relatywnej słabości GPW, ale jeśli pandemia miała być nowym rozdaniem na świecie, to właśnie mamy dowód na to, że przegraliśmy. Kolejny raz.

za: stooq.pl

 

3 Komentarzy

 1. mirek

  Ciekawe jak będzie przebiegać dalsza reforma OFE, jakie będą wybory ludzi (IKE-oid/ZUS) i co z akcjami później w rezerwie. Sądząc po "sukcesie" PPK, może być dużo akcji do upchania i choć niekoniecznie od razu i wprost, to przyszłość nie wygląda zbyt optymistycznie. Możliwe, że naprawdę wielka przegrana GPW dopiero przed nami.

 2. Andres

  Z WIG20 nigdy nie będzie dobrze. Przy 11 spółkach SP w tym indeksie ciężko żeby było. Najbliższa rewizja roczna indeksu też raczej nie spowoduje zmiany w tym zakresie.

 3. Long the Ponzi right

  Najważniejsze pytanie: kiedy z mojego IKE, IKZE, Fx, zagranica, kontrakty i w ogóle z jakiegokolwiek rachunku będę mógł handlować crypto, a przynajmniej BTC.

  Zróbcie to i nie będzie już nigdy nikogo interesowała jakaś bananówka, spółki SP, spółki Patro, Karkosika czy Januarego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.