Nocne luki na indeksach, część 8

Dorzucam poniżej kolejne 2 testy zachowań WIG20, które mam nadzieję pomogą traderom ogarnąć to, co statystycznie dzieje się z tym indeksem z sesji na sesję.

     TEST 1  Kupno otwarcia sesji w odniesieniu do zamknięcia sesji poprzedniej

 

    Warunki tego testu były więc następujące:

1. Zajmujemy pozycję długą na otwarciu każdej sesji na indeksie WIG20 tylko wtedy, gdy jest ono WYŻSZE od zamknięcia sesji poprzedniej i liczymy narastająco o ile punktów zmienił się indeks do zamknięcia tej sesji.

2. Zajmujemy pozycję długą na otwarciu każdej sesji na indeksie WIG20 tylko wtedy, gdy jest ono NIŻSZE od zamknięcia sesji poprzedniej i liczymy narastająco o ile punktów zmienił się indeks do zamknięcia tej sesji.

3. Nie uwzględniamy kosztów prowizji, spreadów i poślizgów

4. Zawsze w każdej transakcji kupujemy umownie 1 jednostkę indeksu

Jednym zdaniem sprawdzamy czy luka w nocy między zamknięciem i kolejnym otwarciem ma jakiś wpływ na przebieg sesji.

Łączne zmiany punktowe prezentuje poniższy wykres:

  Źródło danych: bossa.pl

WIG20, czyli zielona krzywa na powyższym wykresie, to zmiana ceny samego indeksu od 1998 roku.

Kup OPEN po wzroście w nocy– to łączna wartość punktów, które można było uzyskać kupując umownie indeks zgodnie z warunkiem nr 1 testu

Kup OPEN po spadku w nocy – to łączna wartość punktów, które można było uzyskać kupując umownie indeks zgodnie z warunkiem nr 2 testu

Powstały tendencje jak widać na powyższym wykresie, ale dość zmienne w czasie i bardzo symetryczne wobec siebie.

W każdym bądź razie, od dekady układa się to tak, że kupno otwarcia wypadającego poniżej zamknięcia poprzedniej sesji nie popłaca w żadnym razie, w sumie bowiem kończy się na czerwono.

Z kolei od kilku lat sesja wypada wzrostowo jeśli jej otwarcie wypada powyżej poprzedniego zamknięcia.  Mieliśmy jednak okres, gdy i ta tendencja wypadała negatywnie, przede wszystkim działo się tak podczas kryzysu 2007-2009.

Niezbyt konkluzywne, ale przynajmniej wiemy, że kupno niższego poziomu otwarcia po nocy nie wydaje się dobrą strategią.

      TEST 2  Czy sesja poprzednia jest prognostykiem na sesję kolejną

 

Warunki tego testu były więc następujące:

1. Zajmujemy pozycję długą na otwarciu każdej sesji na indeksie WIG20 tylko wówczas, gdy poprzednia sesja była WZROSTOWA i liczymy narastająco o ile punktów zmienił się indeks do zamknięcia tej sesji.

2. Zajmujemy pozycję długą na otwarciu każdej sesji na indeksie WIG20 tylko wówczas, gdy poprzednia sesja była SPADKOWA i liczymy narastająco o ile punktów zmienił się indeks do zamknięcia tej sesji.

3. Nie uwzględniamy kosztów prowizji, spreadów i poślizgów

4. Zawsze w każdej transakcji kupujemy umownie 1 jednostkę indeksu

Prosto rzecz ujmując – sprawdzam w najprostszy sposób autokorelację między kolejnymi sesjami.

Łączne zmiany punktowe prezentuje poniższy wykres:

  Źródło danych: bossa.pl

WIG20, czyli zielona krzywa na powyższym wykresie, to zmiana ceny samego indeksu od 1998 roku.

Kup sesję po wzrostowej sesji– to łączna wartość punktów, które można było uzyskać kupując umownie indeks na otwarciu po poprzedniej WZROSTOWEJ sesji

Kup sesję po spadkowej sesji– to łączna wartość punktów, które można było uzyskać kupując umownie indeks na otwarciu po poprzedniej SPADKOWEJ sesji

Jak widać kolor sesji poprzedniej nie jest dobrym prognostykiem na sesję kolejną w żadnym z obu wariantów. Można więc uznać, że sesje raczej się przeplatają w dość nieregularny sposób, który nie pozwala przewidywać ruchów na dzisiejszej sesji zależnie od tego, co działo się na sesji poprzedniej.

I zastrzeżenie na koniec:

Koniecznie trzeba pamiętać, że te i inne tego rodzaju anomalnie mogą zniknąć w przyszłości!

—kat—

4 Komentarzy

 1. Adrian

  a jakby kupować, gdy sesja otworzy się na minusie?

 2. kathay

  Ale co to dokładnie znaczy "otworzy się na minusie"?

 3. Adrian

  miałem na myśli lukę spadkową

 4. Tomasz Symonowicz (Post autora)

  Jeśli to jest ta sama sugestia, która padła na twitterze, to nowy wpis jest właśnie testem tego pomysłu. Nie ma za co 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.