Nasz wykres na niedzielę zawierał już informacje o promocji przygotowanej przez DM BOŚ dla klientów chcących tanio zainwestować środki w ramach IKE i IKZE na rynkach zagranicznych. Dziś spojrzymy na temat z nieco innej perspektywy.


Na starcie odnotujmy jednak, iż wielu osobom Wall Street może wydawać się mało atrakcyjnym miejscem do oszczędzania na emeryturę w roku 2021. Analitycy prześcigają się w prognozach siły złotego i słabości dolara. Pomagać polskiej walucie mają perspektywy gospodarcze oraz słabość dolara wywołana wprowadzeniem programów stymulujących. W takim kontekście przyszły rok może okazać się relatywnie słabszy przez różnicę kursową.

W tym samym czasie mamy spektakularne odbicie na rynku akcji w Warszawie, które dla wielu osób jawi się jako wstęp do poważniejszych wzrostów np. WIG20. Znów, w takim układzie sił szukanie swojej szansy np. na rynku amerykańskim może wydawać się błędem. Wszak lepiej kupić coś, co ma lepsze perspektywy – zdaniem części obserwatorów – i nie ryzykować zderzenia z kursem walutowym.

Jestem przekonany, iż oczekujący takich scenariuszy nie będą chcieli widzieć szansy w wyjściu z inwestycjami w stronę Wall Street i naprawdę nie mam zamiaru nikogo przekonywać do porzucenia tych punktów widzenia. Jeśli widzisz na GPW największą szansę w ostatnich latach, to masz hipotezę na temat przyszłości i powinieneś przetestować ją na rynku. Dokładniej rzecz ujmując znaleźć taki sposób, który pozwoli ją przetestować z najmniejszym ryzykiem dla przyszłej emerytury.

Mój punkt widzenia jest nieco inny. Lubię kupować na korektach i traktować fazy umocnienia polskiej waluty jako okresy promocji na akcje na rynkach zagranicznych. W tej perspektywie patrząc S&P500 rosnący w perspektywie year-to-date o około 13 procent łączy się z umocnieniem złotego do dolara o około 4 procent. W efekcie, to co dla inwestora w USA jest dziś (YTD) droższe o 13 procent, dla mnie jest droższe o ledwie 9 procent.

Co ważniejsze, jeśli naprawdę w przyszłym roku złoty będzie szukał umocnienia, to w moim punkcie widzenia może być jeszcze więcej okazji do zainwestowania w USA. Z punktu widzenia przyszłej emerytury idealnym połączeniem jest siła złotego i słabość Wall Street, która uczyni ceny w USA promocyjnymi. Rzadkość, ale warta szukania. Oczywiście nie mówimy w tym wypadku o żadnej rekomendacji – ruchy rynków są nie do przewidzenia w tak krótkich perspektywach czasowych – ale o pewnej strategii dywersyfikacji inwestycji w ramach IKE i IKZE, którą możesz uzupełnić własnymi pomysłami.

5 Komentarzy

 1. Fazik

  A jak wygląda kwestia kursu walutowego (chodzi mi o spread)? Do IKE i IKZE są limity w PLN i w takiej walucie mam środki na tych rachunkach, a więc bardzo istotne jest po jakim kursie zrealizowane będą transakcje kupna i sprzedaży. Ewentualnie czy jest możliwość wpłacenia na te rachunki środków w innych walutach?

 2. Adam Stańczak

  Wielowalutowość w bossie jest zdaje się jako jedyna na rynku w PL. Sprawdzę, czy jest też podpięta pod IKE i IKZE.

 3. Adam Stańczak

  W przypadku IKE i IKZE konta są wielowalutowe, ale – ważne! – NIE MOŻEMY wpłacać w walutach, bo zderzamy się z pilnowaniem limitu ustawowego dla wpłat (limit decyduje o korzyściach podatkowych). Dobra wiadomość jest taka, że trzy wymiany w roku kalendarzowym są za darmo.

  1. Fazik

   Bardzo dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienia.

 4. Andres

  Czy nadal pobierane jest 30% podatku od dywidendy ze spółek amerykańskich? Dzięki, postoję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.