Nasz wykres na niedzielę zawierał już informacje o promocji przygotowanej przez DM BOŚ dla klientów chcących tanio zainwestować środki w ramach IKE i IKZE na rynkach zagranicznych. Dziś spojrzymy na temat z nieco innej perspektywy.


Na starcie odnotujmy jednak, iż wielu osobom Wall Street może wydawać się mało atrakcyjnym miejscem do oszczędzania na emeryturę w roku 2021. Analitycy prześcigają się w prognozach siły złotego i słabości dolara. Pomagać polskiej walucie mają perspektywy gospodarcze oraz słabość dolara wywołana wprowadzeniem programów stymulujących. W takim kontekście przyszły rok może okazać się relatywnie słabszy przez różnicę kursową.

W tym samym czasie mamy spektakularne odbicie na rynku akcji w Warszawie, które dla wielu osób jawi się jako wstęp do poważniejszych wzrostów np. WIG20. Znów, w takim układzie sił szukanie swojej szansy np. na rynku amerykańskim może wydawać się błędem. Wszak lepiej kupić coś, co ma lepsze perspektywy – zdaniem części obserwatorów – i nie ryzykować zderzenia z kursem walutowym.

Jestem przekonany, iż oczekujący takich scenariuszy nie będą chcieli widzieć szansy w wyjściu z inwestycjami w stronę Wall Street i naprawdę nie mam zamiaru nikogo przekonywać do porzucenia tych punktów widzenia. Jeśli widzisz na GPW największą szansę w ostatnich latach, to masz hipotezę na temat przyszłości i powinieneś przetestować ją na rynku. Dokładniej rzecz ujmując znaleźć taki sposób, który pozwoli ją przetestować z najmniejszym ryzykiem dla przyszłej emerytury.

Mój punkt widzenia jest nieco inny. Lubię kupować na korektach i traktować fazy umocnienia polskiej waluty jako okresy promocji na akcje na rynkach zagranicznych. W tej perspektywie patrząc S&P500 rosnący w perspektywie year-to-date o około 13 procent łączy się z umocnieniem złotego do dolara o około 4 procent. W efekcie, to co dla inwestora w USA jest dziś (YTD) droższe o 13 procent, dla mnie jest droższe o ledwie 9 procent.

Co ważniejsze, jeśli naprawdę w przyszłym roku złoty będzie szukał umocnienia, to w moim punkcie widzenia może być jeszcze więcej okazji do zainwestowania w USA. Z punktu widzenia przyszłej emerytury idealnym połączeniem jest siła złotego i słabość Wall Street, która uczyni ceny w USA promocyjnymi. Rzadkość, ale warta szukania. Oczywiście nie mówimy w tym wypadku o żadnej rekomendacji – ruchy rynków są nie do przewidzenia w tak krótkich perspektywach czasowych – ale o pewnej strategii dywersyfikacji inwestycji w ramach IKE i IKZE, którą możesz uzupełnić własnymi pomysłami.

5 Komentarzy

 1. Fazik

  A jak wygląda kwestia kursu walutowego (chodzi mi o spread)? Do IKE i IKZE są limity w PLN i w takiej walucie mam środki na tych rachunkach, a więc bardzo istotne jest po jakim kursie zrealizowane będą transakcje kupna i sprzedaży. Ewentualnie czy jest możliwość wpłacenia na te rachunki środków w innych walutach?

 2. Adam Stańczak

  Wielowalutowość w bossie jest zdaje się jako jedyna na rynku w PL. Sprawdzę, czy jest też podpięta pod IKE i IKZE.

 3. Adam Stańczak

  W przypadku IKE i IKZE konta są wielowalutowe, ale – ważne! – NIE MOŻEMY wpłacać w walutach, bo zderzamy się z pilnowaniem limitu ustawowego dla wpłat (limit decyduje o korzyściach podatkowych). Dobra wiadomość jest taka, że trzy wymiany w roku kalendarzowym są za darmo.

  1. Fazik

   Bardzo dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienia.

 4. Andres

  Czy nadal pobierane jest 30% podatku od dywidendy ze spółek amerykańskich? Dzięki, postoję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.