Wykres dnia: WEI – Weekly Economic Index

Pandemia i zamieszanie gospodarcze wywołane przez pandemię postawiło inwestorów analizujących stan gospodarek w trudnym położeniu. Dane publikowane raz w miesiącu są zbyt wolne i zaburzone wadami metodologicznymi, które pandemia wzmocniła. Tylko w zeszłym tygodniu mieliśmy spotkanie z przeszło 30-procentowym spadkiem PKB w USA, który fałszuje rzeczywistość wskazując na utonięcie 30 procent amerykańskiej gospodarki. Ta sama metodologia pozwoli zapewne na odczyt +25 procent w III kwartale, co będzie równie prawdziwe jak -30 procent w II kwartale.

Dane tygodniowe z zasady niosą więcej szumu i standardowo muszą być czytane raczej przez pryzmat trendów niż jednostkowych odczytów. Dobrym przykładem są dane z amerykańskiego rynku pracy, które w wersji tygodniowej (liczba podań o zasiłki) stoją w sprzeczności z danymi miesięcznymi. W takim ułożeniu sił pojawia się głód termometrów i pomiarów, co  owocuje rodzeniem się lub wyciąganiem na plan pierwszy nowych wskaźników pozwalających na inne spojrzenia niż standardowe dane, które stały się dziś użyteczne raczej dla historyków gospodarczych niż inwestorów.

Jednym z tego grona jest WEI (Weekly Economic Index) opracowany i liczony przez odział Fed z Nowego Jorku, który możecie dodać sobie do obserwowanych. WEI zbudowany ze szczątkowych odczytów z różnych części gospodarki, które generalnie nie są dostępne w wolnym obiegu. Co ważne, WEI wysoce koreluje z najpopularniejszymi miesięcznym czy kwartalnymi wskaźnikami ekonomicznymi, jak ISM, produkcja przemysłowa czy PKB, których wszyscy używamy. Można zakładać, iż w bliskim terminie będzie jednym z tych wskaźników, które zyskają na popularności.

Ostatnie wskazania sygnalizują, iż dynamika odbicia amerykańskiej gospodarki przeczy nadziejom na powrót w modelu V, ale też nie wskazuje, by gospodarka wracała do problemów, jakie pojawiły się w okresie marzec-maj, mimo stale dynamicznie rozwijającej się pandemii w USA. W istocie WEI potwierdza, iż gospodarka amerykańska ma szansę odbudować się w modelu swoosh, który sygnalizowaliśmy na blogach w końcówce kwietnia. Jeśli ten model zacznie się łamać, to WEI powinien pokazać to szybciej niż inne. Dodajcie do obserwowanych.

 

za: Lewis, Daniel J., Mertens, Karel, and Stock, James H., Weekly Economic Index, https://www.newyorkfed.org/research/policy/weekly-economic-index

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.