Wykres dnia: WEI – Weekly Economic Index

Pandemia i zamieszanie gospodarcze wywołane przez pandemię postawiło inwestorów analizujących stan gospodarek w trudnym położeniu. Dane publikowane raz w miesiącu są zbyt wolne i zaburzone wadami metodologicznymi, które pandemia wzmocniła. Tylko w zeszłym tygodniu mieliśmy spotkanie z przeszło 30-procentowym spadkiem PKB w USA, który fałszuje rzeczywistość wskazując na utonięcie 30 procent amerykańskiej gospodarki. Ta sama metodologia pozwoli zapewne na odczyt +25 procent w III kwartale, co będzie równie prawdziwe jak -30 procent w II kwartale.

Dane tygodniowe z zasady niosą więcej szumu i standardowo muszą być czytane raczej przez pryzmat trendów niż jednostkowych odczytów. Dobrym przykładem są dane z amerykańskiego rynku pracy, które w wersji tygodniowej (liczba podań o zasiłki) stoją w sprzeczności z danymi miesięcznymi. W takim ułożeniu sił pojawia się głód termometrów i pomiarów, co  owocuje rodzeniem się lub wyciąganiem na plan pierwszy nowych wskaźników pozwalających na inne spojrzenia niż standardowe dane, które stały się dziś użyteczne raczej dla historyków gospodarczych niż inwestorów.

Jednym z tego grona jest WEI (Weekly Economic Index) opracowany i liczony przez odział Fed z Nowego Jorku, który możecie dodać sobie do obserwowanych. WEI zbudowany ze szczątkowych odczytów z różnych części gospodarki, które generalnie nie są dostępne w wolnym obiegu. Co ważne, WEI wysoce koreluje z najpopularniejszymi miesięcznym czy kwartalnymi wskaźnikami ekonomicznymi, jak ISM, produkcja przemysłowa czy PKB, których wszyscy używamy. Można zakładać, iż w bliskim terminie będzie jednym z tych wskaźników, które zyskają na popularności.

Ostatnie wskazania sygnalizują, iż dynamika odbicia amerykańskiej gospodarki przeczy nadziejom na powrót w modelu V, ale też nie wskazuje, by gospodarka wracała do problemów, jakie pojawiły się w okresie marzec-maj, mimo stale dynamicznie rozwijającej się pandemii w USA. W istocie WEI potwierdza, iż gospodarka amerykańska ma szansę odbudować się w modelu swoosh, który sygnalizowaliśmy na blogach w końcówce kwietnia. Jeśli ten model zacznie się łamać, to WEI powinien pokazać to szybciej niż inne. Dodajcie do obserwowanych.

 

za: Lewis, Daniel J., Mertens, Karel, and Stock, James H., Weekly Economic Index, https://www.newyorkfed.org/research/policy/weekly-economic-index

2 Komentarzy

  1. Czytelnik

    Patrząc na to, jak obecnie wygląda WEI, to czy nie uzasadnia on kolejnych ATH na indeksach amerykańskich?

  2. Tu de mun

    Ten WEI to jakaś iluzja, że większa ilość informacji poprawi nasze wyniki inwestycyjne.

    Zaś biorąc pod uwagę całkowite rozjechanie wykresów giełd USA i WEI podwójnie się zastanawiam nad sensem takich działań.

    Mój przemądrzały guru Taleb by pewnie coś dodał od siebie na temat zastępowania jednych błędnych map / modeli kolejnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.