Perły wydłubywane z koron

To jednak było fascynujące obserwować w ostatnich dniach zachowanie kursów spółek, które „zahaczyły” tematycznie o koronawirusa. 2 marca spółka BioMaxima zgłosiła Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Polsce test do wykrywania koronawirusa. Po publikacji komunikatu w poniedziałek akcje wzrosły o około 30 procent z poziomu 4,40 do 5,65 zł. Kolejnego dnia rajd trwał, by w maksymalnym momencie osiągnąć 6,9 zł. Poniedziałkowa sesje była jednak o tyle ciekawa, że wolumen akcji wyniósł 1,15 mln szt., czyli połowę wszystkich wyemitowanych akcji. Jeszcze dzień wcześniej było to zaledwie 16 tysięcy a dwa tygodnie wcześniej 3 sztuki (słownie: trzy).

Wszyscy nabywcy musieli być zachwyceni. Ale uzasadnione było pytanie – KTO SPRZEDAŁ. Kto był tym nieszczęśnikiem, który zrezygnował z koronawirusowej hossy.

Drugą ciekawą spółką był w ostatnich dniach PZ Cormay. Również w tym wypadku spółka zgłosiła do URPL „testy diagnostyczne wykrywające obecność koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19”. Jeszcze tego samego dnia, kurs wzrósł z poziomu otwarcia na poziomie 0,96 zł do 1,5 złotego. Wolumen akcji wyniósł 11,7 mln sztuk, choć jeszcze kilka dni temu nie przekraczał 50-200 tys. akcji. Dzień później kolejny wzrost – na otwarcie 1,87, max 1,92, by ostatecznie zakończyć na 1,78, co i tak dawało wzrost o blisko 80 procent w ciągu dwóch dni. Łączny obrót w ciągu tych dwóch dni to 28,4 mln akcji – jedna trzecia wszystkich wyemitowanych walorów.

Nabywcy zostali uszczęśliwieni, ale kto był tym nieszczęsnym niedowiarkiem?

Odpowiedzi na te pytania przyszły już dziś. W przypadku BioMaximy, jednym ze sprzedających był wiceprezes Zarządu Henryk Lewczuk, który łącznie sprzedał 23 980 akcji po cenach od 4,78 do 6,40 zł. To oczywiście ułąmek całego obrotu, ale historia ciekawa. Zwłaszcza, że może jutro ujawnią się kolejni sprzedający, jeśli byli związani ze spółką, lub posiadali wcześniej znaczące pakiety.

W przypadku PZ Cormay sprzedającym okazał się przewodniczący rady nadzorczej spółki Konrad Łapiński. Łącznie pozbył się 867 tysięcy akcji, czyli zbył cały posiadany wcześniej pakiet. Konrad Łapiński jest pomysłodawcą i założycielem funduszu TOTAL FIZ, który również posiada spory pakiet akcji PZ Cormay. Fundusz działą pod marką Ipopema TFI, to zaś towarzystwo ma ponad 15,8 mln akcji. Czy fundusz również był wśród sprzedających okaże się wkrótce.

Naturalnie trudno się dziwić temu, że po takich wzrostach, a przede wszystkim PRZY TAKIEJ CHĘCI do kupna, dotychczasowi posiadacze chcą zrealizować swoje zyski lub po prostu wyjść z inwestycji (Total FIZ posiada akcje PZ Cormay od wielu lat). Dokonanie tego w jednym ruchu zamiast miesiącami wyprzedawać kropla po kropelce jest zawsze kuszące.

Ciekawe tylko jak jutro zareagują szczęśliwcy, którzy kupowali akcje w tym tygodniu. Dziś na zamknięciu były już po 1,37 zł.

Podobnie jak to, kiedy zostaną rozpatrzone zgłoszone przez obie firmy testy, oraz czy przyjmą się na rynku, czyli będą kupowane przez placówki medyczne.

[Photo by Dimitri Karastelev on Unsplash]

1 Komentarz

  1. Czytelnik

    Dziękuję za ten wpis.
    Kupiłem akcje PZ Cormay, spekulacyjnie, licząc na szybki zysk. Nawet przez chwilę przeszło mi przez myśl "skąd się biorę te sprzedawane akcje?", ale odpowiedź jakoś nie przyszła do głowy. Jeśli z czasem się okaże, że ten komunikat faktycznie był naciągany, to w końcu zrozumiem dlaczego GPW nazywa się szulernią. No, ale oby tak nie było, a sprzedaż była podyktowana czynnikami obiektywnymi oraz dobrą okazją.
    Jednak czuję się w tej chwili trochę jak dzieciak złapany na grę w trzy kubki. Tak jak mówiłem, kupowałem świadomie, że to spekulacja i to bardzo ryzykowna, więc nawet jakbym stracił na tym 100%, to jest to skalkulowane ryzyko. Akcji kupiłem za jakiś 1% swojego kapitału. Niemniej jednak uczucie jest. I mam nadzieję, że go nie zapomnę.
    Pozdrawiam załogę BOSSA i Czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.