Rynkowa panika wokół epidemii, która zmienia się już w pandemię – dotkniętych jest około 50 krajów na właściwie wszystkich kontynentach – położyła się długim cieniem na rynkach, a rolę liderów przeceny pełnią spółki-gwiazdy ostatnich miesięcy. W istocie amerykański sektor technologiczny znalazł się pod progiem korekty, za którą uznaje się spadek o 10 procent, i niewiele wskazuje na to, by skończyło się na tych -10 procentach.


Spojrzenie na spółki z koszyka FAANG i okolic pozwala odnotować dynamikę cofnięcia. Relatywnie dobrze radzi sobie Netflix – czyżby przekonanie, iż ludzie siedzący w domu będą kupowali subskrypcje? – i dlatego został wyłączony z poniższego wykresu. Reszta radzi sobie mniej więcej tak samo i ma za sobą spadki po około 10 procent. Oczywiście nie każdy spadek ma ten sam fundament. Biznesy Apple i Facebooka jednak znacząco się różnią, ale wszystkie dają się sprowadzić do wspólnego mianownika, którym jest solidarna korekta i klasyczne sprzedawanie ryzyka. W efekcie nie ma już wątpliwości, iż na Wall Street zawitało solidne cofnięcie, które napędza się nie tylko obawami przed epidemią, ale też nastrojami korekcyjnymi.

(źródło: stooq.pl)

Spojrzenie na wykres Nasdaqa Composite z ostatnich pięciu lat pozwala jednak odnotować, iż nastroje korekcyjne idealnie uzupełniają się z oczekiwaniem części graczy, iż w pierwszej połowie roku generalnie rynki mają tendencje do szukania korekt. Starczy przypomnieć nastroje z początków 2016 roku i 2018 roku, by dostrzec analogie do obecnego zachowania rynków. Warto zatem też rozważyć hipotezę, iż niezależnie od tego, jak bardzo niepokojące są doniesienia z frontu epidemiologicznego, iż sama epidemia może być niczym więcej niż klasycznym triggerem korekty, która i tak musiała mieć miejsce na rynkach rozgrzanych do czerwoności i faktycznie ignorujących wszystkie zagrożenia.

(źródło: stooq.pl)

Nie ma wątpliwości, iż skala optymizmu była naprawdę skrajna. Zachowanie akcji spółki Tesla było jednym z najlepszych ostrzeżeń, iż rynki odchyliły się nieco zbyt mocno w kreśleniu optymistycznych scenariuszy. Dlatego nie bądźmy zaskoczeni, kiedy obawy związane z epidemią zostaną wygaszone, a giełdy i tak będą szukały pogłębienia korekt, których geneza będzie już znacznie trudniejsza do wytłumaczenia. Na dziś bazowym scenariuszem jest założenie, iż epidemia zostania opanowana, a dotknięte nią sektory i regiony zanotują odbicia typu V. Gdyby miało być inaczej już dziś obserwowalibyśmy coś na miarę przecen z ostatniego kryzysu. Oczywiście, ciągle taki scenariusz jest możliwy – sytuacja jest dynamiczna – ale dziś nikt nie wycenia tak skrajnej zmiany.

13 Komentarzy

 1. The Brave One

  Panikujecie i tyle. Ładuję zaraz WIG20 do portfela, a zwłaszcza PKN

 2. Adam Stańczak

  Absolutnie nie panikujemy. Osobiście nawet nie zrobiłem grama ruchu na rynku w związku z tym zamieszaniem.

 3. deli deli

  Big baang wybrzmiewa po chrześcijańsku, na podstawie osobistej analizy, do Wielkanocy. Przesilenie ekspansji dominujacego wirusa już koło 19 marca. Powikłania i skutki gospodarcze poparte prawdopodobnie linią 2500pkt. S&P 500 przetaczają dalej i stanowią szczyty emocji malejaco; 26marca, 2 i 9 kwietnia. Pomiędzy nimi mrówcza i galernicza praca odreagowania. Narastajaco.

 4. deli deli

  Rozmowa z lekarzem wewnętrznym. ("Każdy człowiek ma swojego wewnętrznego lekarza" – Albert Schweitzer.)
  Jak długo widzisz główny temat pandemii cov-19 ?
  Odpowiedział mi – do wiosny2021.
  Kiedy będzie apogeum epidemii w Polsce?
  Krzywa na wykresie symulacyjnym nie zmierza jednostajnie do szczytu. To wbijała ci przez trzydzieści lat Książęca.
  Jak na wykresie wygląda chwila teraźniejsza?
  W tej chwili mamy w Polsce czas napiętego oczekiwania to jest fazę pasywną rozwoju koronawirusa. Faza aktywności prawdopodobnie w drugiej połowie czerwca poprzedzona hałaśliwymi dyskusjami i wybuchami niesubordynacji. Do czerwca twój święty spokój magazynuje antyciała i uczy cierpliwie nowych zachowań. Bywaj zdrów!

 5. deli deli

  Wewnętrzny niepokój USA zażegnany i wygaszony przez siły porządkowe w nocy z 2. na 3. czerwca czasu polskiego. Na podstawie samodzielnej analizy cykli AT.

 6. deli deli

  Wewnętrzny niepokój USA zażegnany i wygaszony przez siły porządkowe w nocy z 2. na 3. czerwca czasu polskiego. Na podstawie samodzielnej analizy cykli AT.

 7. deli deli

  Nie spodziewajcie się już po tym weekendzie bardziej medialnego i bardziej wrednego patogena. Wyłaził w czerwcu ze skóry, aby wytatuować na naszych sercach ikonę świata odchodzącego na zawsze oraz poczucie niepewności i kruchości istnienia. On w czerwcu nadto się wysilił, naraził śmiertelnie własnym wykresom i sam dynda teraz jak wisielec.
  Wraca żywioł tęgi wiecznej przedsiębiorczości acz pokiereszowany i ażurowy od upływu krwi. Raport o bilansie strat jest rolowany do stycznia'21.
  Wracają stare znajome pretensje, masowe protesty i roszczenia, problemy ze Wschodem i Lampedusy.

 8. deli deli

  Poprawił szczyt z 29 czerwca. Więc od dzisiaj będzie schodził. Niech tłucze, niech potrzaska sobie tyłek na piargach.

 9. deli deli

  Jeśli raporty o zakażeniach koronawirusem budzą w Tobie zgrozę, nie czytaj tego, bo odporność Twoja zmniejsza się a rośnie stres. W powietrzu  szerzy się zaraza i w powietrzu energia życia. Teraz obowiązuje aktywność w plenerze; w gòrach nad morzem, w lesie, nad jeziorem czyli wakacje. Wakacje są przed szkołą. Są  tak ważne, iż można by przesunąć  inaugurację roku szkolnego.
  Wysoki poziom zakażeń  utrzymuje się do 7 września a trzy dni przed zejściem wywija medialną koszmarną voltę z dziecinnych przekłamań pokłamów i poważnej destrukcji.
  Najlepiej  byłoby inaugurację roku szkolnego przesunąć na wtorek 8 września.

 10. deli deli

  Idąc po szczytach na wykresie zakażeń od extremy czerwca do września, dochodzimy tropem rocznicowym ( początek pandemii) do rekordowego szczytu w połowie grudnia – następnego z kolei, trwającego nie dłużej jak trzy dni, ostatniego w naszym cudownym Roku 20-tym. Do końca roku utrzymuje się poziom infekcji powyżej średniej, nie przekracza jednak ( w mojej prognozie) psychologicznej liczby tysiąc.

 11. deli deli

  Dzisiaj myślę, że możemy uniknąć wprowadzenia stanu wyjątkowego do końca tej pandemii, tj. – jak pół roku temu nakreśliłem – do marca'21. W tej chwili krzywa zakażeń w mojej symulacji pnie się po ścianie nie do połowy grudnia ale do 17października. Między trzecią dekadą października a połową grudnia jest miejsce na uspokojenie listopadowe. Złoty jesienny liść opada, osłania i łagodzi ponurą ścianę covidowej Kazalnicy.

  1. _dorota

   A dlaczego miałoby się uspokoić, tak samo z siebie? Współczynnik R mamy najwyższy w Europie w tej chwili. Pamiętacie historię o szachownicy i ziarnach pszenicy (z Lilavati)?

   Stan wyjątkowy zostanie zaś wprowadzony nie z jakich bzdurnych powodów zdrowia publicznego. Jest teraz potrzebny oberprezesowi dla wzięcia narodu za mordę (rolnicy, opozycja) i cenzurowania mediów. To ostatnie elementy układanki, żeby dopiąć dobrą zmianę. W stanie wyjątkowym poradzi sobie też z wymiarem sprawiedliwości.

 12. deli deli

  Można oczywiście, Dorotko, w czasie pandemii straszyć matematyką i urzędnikiem państwowym ale mam wrażenie, że wszystkie armaty które grają na podobną nutę, stoją na rozmięklym gruncie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.