Rynkowa panika wokół epidemii, która zmienia się już w pandemię – dotkniętych jest około 50 krajów na właściwie wszystkich kontynentach – położyła się długim cieniem na rynkach, a rolę liderów przeceny pełnią spółki-gwiazdy ostatnich miesięcy. W istocie amerykański sektor technologiczny znalazł się pod progiem korekty, za którą uznaje się spadek o 10 procent, i niewiele wskazuje na to, by skończyło się na tych -10 procentach.


Spojrzenie na spółki z koszyka FAANG i okolic pozwala odnotować dynamikę cofnięcia. Relatywnie dobrze radzi sobie Netflix – czyżby przekonanie, iż ludzie siedzący w domu będą kupowali subskrypcje? – i dlatego został wyłączony z poniższego wykresu. Reszta radzi sobie mniej więcej tak samo i ma za sobą spadki po około 10 procent. Oczywiście nie każdy spadek ma ten sam fundament. Biznesy Apple i Facebooka jednak znacząco się różnią, ale wszystkie dają się sprowadzić do wspólnego mianownika, którym jest solidarna korekta i klasyczne sprzedawanie ryzyka. W efekcie nie ma już wątpliwości, iż na Wall Street zawitało solidne cofnięcie, które napędza się nie tylko obawami przed epidemią, ale też nastrojami korekcyjnymi.

(źródło: stooq.pl)

Spojrzenie na wykres Nasdaqa Composite z ostatnich pięciu lat pozwala jednak odnotować, iż nastroje korekcyjne idealnie uzupełniają się z oczekiwaniem części graczy, iż w pierwszej połowie roku generalnie rynki mają tendencje do szukania korekt. Starczy przypomnieć nastroje z początków 2016 roku i 2018 roku, by dostrzec analogie do obecnego zachowania rynków. Warto zatem też rozważyć hipotezę, iż niezależnie od tego, jak bardzo niepokojące są doniesienia z frontu epidemiologicznego, iż sama epidemia może być niczym więcej niż klasycznym triggerem korekty, która i tak musiała mieć miejsce na rynkach rozgrzanych do czerwoności i faktycznie ignorujących wszystkie zagrożenia.

(źródło: stooq.pl)

Nie ma wątpliwości, iż skala optymizmu była naprawdę skrajna. Zachowanie akcji spółki Tesla było jednym z najlepszych ostrzeżeń, iż rynki odchyliły się nieco zbyt mocno w kreśleniu optymistycznych scenariuszy. Dlatego nie bądźmy zaskoczeni, kiedy obawy związane z epidemią zostaną wygaszone, a giełdy i tak będą szukały pogłębienia korekt, których geneza będzie już znacznie trudniejsza do wytłumaczenia. Na dziś bazowym scenariuszem jest założenie, iż epidemia zostania opanowana, a dotknięte nią sektory i regiony zanotują odbicia typu V. Gdyby miało być inaczej już dziś obserwowalibyśmy coś na miarę przecen z ostatniego kryzysu. Oczywiście, ciągle taki scenariusz jest możliwy – sytuacja jest dynamiczna – ale dziś nikt nie wycenia tak skrajnej zmiany.

16 Komentarzy

 1. The Brave One

  Panikujecie i tyle. Ładuję zaraz WIG20 do portfela, a zwłaszcza PKN

 2. Adam Stańczak

  Absolutnie nie panikujemy. Osobiście nawet nie zrobiłem grama ruchu na rynku w związku z tym zamieszaniem.

 3. deli deli

  Big baang wybrzmiewa po chrześcijańsku, na podstawie osobistej analizy, do Wielkanocy. Przesilenie ekspansji dominujacego wirusa już koło 19 marca. Powikłania i skutki gospodarcze poparte prawdopodobnie linią 2500pkt. S&P 500 przetaczają dalej i stanowią szczyty emocji malejaco; 26marca, 2 i 9 kwietnia. Pomiędzy nimi mrówcza i galernicza praca odreagowania. Narastajaco.

 4. deli deli

  Rozmowa z lekarzem wewnętrznym. ("Każdy człowiek ma swojego wewnętrznego lekarza" – Albert Schweitzer.)
  Jak długo widzisz główny temat pandemii cov-19 ?
  Odpowiedział mi – do wiosny2021.
  Kiedy będzie apogeum epidemii w Polsce?
  Krzywa na wykresie symulacyjnym nie zmierza jednostajnie do szczytu. To wbijała ci przez trzydzieści lat Książęca.
  Jak na wykresie wygląda chwila teraźniejsza?
  W tej chwili mamy w Polsce czas napiętego oczekiwania to jest fazę pasywną rozwoju koronawirusa. Faza aktywności prawdopodobnie w drugiej połowie czerwca poprzedzona hałaśliwymi dyskusjami i wybuchami niesubordynacji. Do czerwca twój święty spokój magazynuje antyciała i uczy cierpliwie nowych zachowań. Bywaj zdrów!

 5. deli deli

  Wewnętrzny niepokój USA zażegnany i wygaszony przez siły porządkowe w nocy z 2. na 3. czerwca czasu polskiego. Na podstawie samodzielnej analizy cykli AT.

 6. deli deli

  Wewnętrzny niepokój USA zażegnany i wygaszony przez siły porządkowe w nocy z 2. na 3. czerwca czasu polskiego. Na podstawie samodzielnej analizy cykli AT.

 7. deli deli

  Nie spodziewajcie się już po tym weekendzie bardziej medialnego i bardziej wrednego patogena. Wyłaził w czerwcu ze skóry, aby wytatuować na naszych sercach ikonę świata odchodzącego na zawsze oraz poczucie niepewności i kruchości istnienia. On w czerwcu nadto się wysilił, naraził śmiertelnie własnym wykresom i sam dynda teraz jak wisielec.
  Wraca żywioł tęgi wiecznej przedsiębiorczości acz pokiereszowany i ażurowy od upływu krwi. Raport o bilansie strat jest rolowany do stycznia'21.
  Wracają stare znajome pretensje, masowe protesty i roszczenia, problemy ze Wschodem i Lampedusy.

 8. deli deli

  Poprawił szczyt z 29 czerwca. Więc od dzisiaj będzie schodził. Niech tłucze, niech potrzaska sobie tyłek na piargach.

 9. deli deli

  Jeśli raporty o zakażeniach koronawirusem budzą w Tobie zgrozę, nie czytaj tego, bo odporność Twoja zmniejsza się a rośnie stres. W powietrzu  szerzy się zaraza i w powietrzu energia życia. Teraz obowiązuje aktywność w plenerze; w gòrach nad morzem, w lesie, nad jeziorem czyli wakacje. Wakacje są przed szkołą. Są  tak ważne, iż można by przesunąć  inaugurację roku szkolnego.
  Wysoki poziom zakażeń  utrzymuje się do 7 września a trzy dni przed zejściem wywija medialną koszmarną voltę z dziecinnych przekłamań pokłamów i poważnej destrukcji.
  Najlepiej  byłoby inaugurację roku szkolnego przesunąć na wtorek 8 września.

 10. deli deli

  Idąc po szczytach na wykresie zakażeń od extremy czerwca do września, dochodzimy tropem rocznicowym ( początek pandemii) do rekordowego szczytu w połowie grudnia – następnego z kolei, trwającego nie dłużej jak trzy dni, ostatniego w naszym cudownym Roku 20-tym. Do końca roku utrzymuje się poziom infekcji powyżej średniej, nie przekracza jednak ( w mojej prognozie) psychologicznej liczby tysiąc.

 11. deli deli

  Dzisiaj myślę, że możemy uniknąć wprowadzenia stanu wyjątkowego do końca tej pandemii, tj. – jak pół roku temu nakreśliłem – do marca'21. W tej chwili krzywa zakażeń w mojej symulacji pnie się po ścianie nie do połowy grudnia ale do 17października. Między trzecią dekadą października a połową grudnia jest miejsce na uspokojenie listopadowe. Złoty jesienny liść opada, osłania i łagodzi ponurą ścianę covidowej Kazalnicy.

  1. _dorota

   A dlaczego miałoby się uspokoić, tak samo z siebie? Współczynnik R mamy najwyższy w Europie w tej chwili. Pamiętacie historię o szachownicy i ziarnach pszenicy (z Lilavati)?

   Stan wyjątkowy zostanie zaś wprowadzony nie z jakich bzdurnych powodów zdrowia publicznego. Jest teraz potrzebny oberprezesowi dla wzięcia narodu za mordę (rolnicy, opozycja) i cenzurowania mediów. To ostatnie elementy układanki, żeby dopiąć dobrą zmianę. W stanie wyjątkowym poradzi sobie też z wymiarem sprawiedliwości.

 12. deli deli

  Można oczywiście, Dorotko, w czasie pandemii straszyć matematyką i urzędnikiem państwowym ale mam wrażenie, że wszystkie armaty które grają na podobną nutę, stoją na rozmięklym gruncie.

 13. deli deli

  Wybiorą Donalda Trumpa, moim zdaniem. Sprawi to wola przetrwania i pragnienie życia.

 14. deli deli

  Nachalny w transie medialnym jest kronaświrus do ósmego marca. Większość lutowych "rewelacji" będzie w marcu dementowana. Swoją drogą jesteśmy na przednówku, tradycyjnie najtrudniejszej porze na polskiej ziemi w cyklu rocznym. Proszę pomyśleć o sobie, proszę pomagać drugiemu człowiekowi. Primo voto: "Nie lękajcie się".

 15. deli deli

  Wczoraj wybił szczyt fali zakażeń w sekwencji luty – marzec; 1. i 2. dekada. Kolejny najwyższy stan Służb Ochrony i Zdrowia! A kiedy będzie się wydawało, że sytuacja została całkowicie opanowana, uderzy ten agresywny desperat w pierwszy dzień wiosny.
  Na przełomie marca i kwietnia widzę go ( w mojej hipotezie) po raz ostatni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.