Wykres dnia: Kuszący WIG20

Powoli zbliżamy się do ciekawego momentu w tegorocznej historii rynków, w którym indeksy rynków bazowych mają szansę znaleźć się w największym odchyleniu od paniki z końcówki zeszłego roku. Efektem powinno być największe odchylenie globalnych indeksów od WIG20 i związana z tym szansa dla byków w Warszawie.

Przypomnimy, iż w 2018 roku, w okresie okołoświątecznym uwaga Wall Street i świata skupiała wokół wojny celnej, recesyjnych obaw i strachów przed regulacją sektora technologicznego. Efektem była niemal paniczna wyprzedaż, która zaowocowała kreśleniem rocznych minimów przez indeksy amerykańskie na chwilę przed świętami, a w przypadku niemieckiego DAX-a na chwilę przez zakończeniem roku. Do rocznicy dołków, a zarazem największego odchylenia indeksów od zeszłorocznych minimów, zostało oczywiście kilka sesji, które mogą zmienić układ sił, ale jeśli indeksy z USA i niemiecki DAX utrzymają obecne poziomy, to zmiany procentowe w skali 12 miesięcy będą prezentowały się następująco: S&P500 +35 procent, DJIA +30 procent, Nasdaq Composite +41 procent (!) i DAX +29 procent.

Niezależnie od tego, z jak niskiej bazy liczone są wzrosty uderzenie popytu jest na tyle mocne, iż zachęca do przemyślenia szans byków na rynkach bazowych w 2020 roku i zwyczajnego szukania alternatywy dla związanych z tym ryzyk.  I tu pojawia się nasz WIG20. Wprawdzie w grudniu 2018 roku WIG20 nie kreślił razem ze światem swojego dołka – odbicie pojawiło się w końcówce października w rejonie 2082 pkt. i wobec tego dołka wzrost WIG20 wynosi teraz około 1,5 procent – ale ówczesna, relatywnie lepsza postawa od świata w połączeniu z relatywnie gorszą postawą w tym roku powoduje, iż kiedy świat ma szansę być w największym odchyleniu od zeszłorocznych dołków, zmiana WIG20 w perspektywie 12 miesięcy będzie wynosiła około -5 procent.

Inaczej mówiąc WIG20 znalazł się teraz w położeniu, w którym odchylenie od dobrej postawy indeksów rynków bazowych staje się skrajne, co idealnie łączy się z przymusem kreślenia scenariuszy na przyszły rok. Nie możemy wiedzieć, na ile trwały byłby napływ kapitałów szukających alternatywy dla głównych rynków, ale zapowiedziana ostatnio stabilizacji polityki monetarnej w USA – brak zmian w cenie kredytu do końca 2020 roku – będzie sprzyjała stabilizacji dolara do złotego. Jeśli dołożyć do tego fakt, iż w perspektywie year-to-date WIG20 jest jednym z najsłabszych indeksów na świecie, to trudno nie zadać pytania:  czy w grudniu 2019 roku polskie blue chipy nie są jednym z najlepszych zakładów na bliską przyszłość? Osobiście, pierwszy raz od wielu lat, odczuwam przymus większej obecności na rynku w Warszawie i pokusę zapakowania IKE i IKZE w WIG20 do granic rocznych limitów.

(źródło: stooq.pl)

4 Komentarzy

 1. Olo

  Po ostatnich komentarzach Pana pt. Ratuj się kto może sądziłem że nie ma Pan IKE czy ikze a jednak nie skreśla Pan inwestycji w Polsce.

 2. Adam Stańczak

  Nie mam IKE i IKZE, ale jeszcze jest czas do końca roku, żeby założyć.

 3. vaeta

  Inna prezentacja tego odchylenia (2019 ytd, ~wig20trusd):
  https://www.justetf.com/en/market-overview/the-best-country-etfs.html

 4. Adam Stańczak

  Dzięki! Puszczę dalej ten wykres na naszym koncie TT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.