Po zeszłotygodniowym spojrzeniu na rynek złota w perspektywie ostatniego roku i szans na przyszły, dziś proponuję rzut oka na rynek ropy i szerzej spółek paliwowych.

W kończącym się roku ropa zachowywała się w sposób zbliżony do akcji. Zadanie było trudne, skoro rynek akcji (w domyśle amerykańskich) staje przed perspektywą zakończenia 2019 roku wynikiem najlepszym od blisko 30 lat. Na dziś procentowa zmiana S&P500 w perspektywie year-to-date wynosi blisko +26 procent, gdy ropa oglądana przez pryzmat kontraktu crude zyskuje niewiele więcej. Korelacja ryków nie tłumaczy jednak solidarności zwyżek. W istocie, ważnym elementem był niski pułap, z jakiego startowały w rok rynki po grudniowym, solidarnym cofnięciu. Ropa odrabiała pesymizm z większą dynamiką i w pierwszej połowie roku czytelnie wyprzedziła akcje, by w drugiej szukać już raczej konsolidacji.

(źródło: stooq.pl)

Nieco inaczej wygląda rynek ropy oglądany przez pryzmat spółek paliwowych, a dokładniej sektora energetycznego, skupionego w funduszu ETF Energy Select Sector SPDR Fund (XLE). Zwyżka YTD spółek z tego koszyka, który zawiera w sobie największe firmy paliwowe z indeksu S&P500, a więc też największych producentów ropy na świecie, wynosi niespełna 9 procent. Rynek akcji amerykańskich utożsamiony z indeksem S&P500 okazał się – pod względem zmiany procentowej – około trzy razy lepszy od spółek sektora paliwowego. Relatywna słabość jest ciekawa, bo generalnie zasadą było, iż przy braku możliwości inwestowania w ropę bezpośrednio, właśnie spółki paliwowe były modelowym przykładem drzwi otwierających ścieżkę na rynek ropy.

(źródło: stooq.pl)

W istocie ETF XLE okazał się w kończącym roku słabszy zarówno od rynku akcji, jak i od rynku ropy, więc odchylenie ma miejsce nie tylko od średniej, ale również od rynku uważanego za bazowy. W komentarzach analityków zajmujących się spółkami paliwowymi i rynkiem ropy trudno doszukać się prostego wyjaśnienia owego rozejścia się spółek energetycznych i rynku bazowego, ale jednym z winnych ma być coraz większa świadomość efektów, jakie na klimat ma spalanie paliw kopalnych i coraz większe problemy z atrakcyjnością inwestycyjną sektora. Dyskusyjny debiut Saudi Aramco i informacje o cofaniu się banków z finansowania wydobycia węgla wskazują, iż coś może być na rzeczy, tylko jeszcze nie zamanifestowało się równie oficjalnie, jak na rynku węgla.

(źródło: stooq.pl)

Niemniej, przekonanie świata, iż za chwilę będziemy wszyscy jeździli elektrycznymi samochodami, a ropa przestanie być krwioobiegiem globalnej gospodarki wydaje się mocno przesadzone. Dlatego relatywną słabość spółek paliwowych postrzegałbym jako element, który w przyszłym roku może być elementem sprzyjającym sektorowi. Na rynku, na którym zrobiło się zwyczajnie drogo, szukanie spółek odchylonych od średniej i z potencjałem powrotu do średniej, można i warto potraktować jako strategię godną rozważenia. Dlatego amerykański sektor paliwowy uznałbym za godny obserwacji z założeniem, iż w 2020 roku nie będzie recesji i surowce w całość nie padną ofiarą mocniejszego dolara i ucieczki od ryzyka.

6 Komentarzy

 1. Olo

  Czy podobnie można się odnieść do polskich firm paliwowych?

  1. _dorota

   Polskie firmy paliwowe niosą jeszcze na sobie dodatkowe ryzyko: fatalnego zarządzania przez g..nianą władzę i jej manii konsolidacyjnej.

 2. Adam Stańczak

  Uwaga na boku, raczej spekulacyjna (w sensie tezy roboczej).

  A jeśli obserwowane właśnie zaangażowanie PKN Orlen w energetykę w finale okaże się dobrym krokiem, po pozwoli za powiedzmy 10 lat zdywersyfikować przychody i wyrównać częścią energetyczną spadek popytu na ropę z racji elektryfikacji transportu? Wygląda na fantazję, ale nie takie kroki części spółek okazywały się w finale dobrze płacącymi.

  1. _dorota

   Inwestycja Orlenu w Energę:

   1. Niekorzystna dla Skarbu Państwa (patrz link),
   2. Korzystna dla Orlenu tylko pod warunkiem modyfikacji bądź zaniechania budowy bloku w Ostrołęce (j.w.)
   3. Jednorazowy przychód dla budżetu z kasy Orlenu w wysokości ok. 1,5 mld PLN. I o tę korzyść może głównie w chwili obecnej chodzić.

   https://www.money.pl/gielda/pkn-orlen-chce-przejac-energe-transakcja-niekorzystna-dla-skarbu-panstwa-6455177937454721a.html

   1. _dorota

    Ktoś mi wczoraj zwrócił uwagę, że kwestia inwestycji w Ostrołęce jest bardziej skomplikowana – tam wejdą kary umowne różnego rodzaju, jeżeli jej zaniechają. Faktycznie:

    "Wycofanie się z tej umowy może rodzić dodatkowe zobowiązania jak np. naliczenie kar umownych za rozwiązanie umowy. Dodatkowo brak realizacji inwestycji oznacza naruszenie umowy mocowej (podpisanej na piętnaście lat z obowiązkiem od 2023 r.), co też skutkować może dodatkowymi sankcjami."

    https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/elektrownia-w-ostrolece-budowa-bloku-c-wstrzymana-nieoficjalna-decyzja-rzadu/qqjjg7q

    Że kilkaset milionów już utopiono, to naprawdę szczegół. Ta władza ma łatwość przepalania dużych sum.

 3. olo

  A może coś na temat akcji Lotosu w kontekście przejęcia przez Orlen?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.