Zbliżamy się do końca roku, jak zawsze, za trzy tygodnie rzucimy prognozami na przyszłość, ale w najbliższych tygodniach proponuję przyjrzeć się ostatnim 12 miesiącom na różnych klasach aktywów z pytaniami, jak mogą zachowywać się w kolejnym roku. Dziś spojrzenie na złoto.

W perspektywie year-to-date rynek złota drożeje o blisko 16 procent (cena w USD), więc wynik jest godny szacunku. Jeśli jednak odnieść zmianę złota do zmiany S&P500, to kruszec nie jawi się jako szczególnie ciekawy. Rynek amerykańskich akcji oglądany przez pryzmat szerokiego indeksu zyskuje blisko 24 procent, więc złoto generalnie przegrało z akcjami. Jeśli jednak spojrzeć na wykres poniżej (S&P500 i kontrakt na złoto), to w kończącym się roku złoto całkiem dobrze mogło spełnić rolę gładzącego krzywą kapitału. Gracze, którzy znaleźli w swoim portfelu miejsce na złoto, mogli cieszyć się zarówno zwyżkami na rynkach akcji, jak i nie tracić pieniędzy szukając zabezpieczenia. Odnotujmy jednak, iż rynki akcji mają za sobą jeden z najlepszych okresów w historii, więc przegrana z 25-procentową zwyżką nie była trudna.

(źródło: stooq.pl)

Analogiczne porównanie dla rynku polskiego wypada fatalnie dla akcji z WIG20. W perspektywie year-to-date WIG20 traci ponad 8 procent, gdy złoto przeliczone na złotego zyskuje blisko 19 procent. Jak widać na polskim rynku przegrywaliśmy mocno ze złotem,  które na Wall Street przegrało z akcjami. Porównania przebiegów rocznych WIG20 i ceny złota przeliczonej na PLN wygląda tak, jak na wykresie poniżej. Trudno właściwie mówić o jakimkolwiek zabezpieczaniu. Rynek akcji był zwyczajnie w fatalnej kondycji na tle rynku złota. Dla równowagi powiedzmy jednak, iż inwestycje w rynek złota nie są tak łatwe. Papierów na złoto fizyczne właściwie nie można kupić – na świecie można kupić ETF na akcje kopalń – ale jeśli ktoś poszedł po złoto fizyczne i dał sobie spokój z WIG20, to wygrał.

(źródło: stooq.pl)

Ciekawie w końcówce bieżącego roku wygląda wykres złota z naszej platformy bossafx.pl. Poniższy wykres tygodniowy obejmuje cenę złota w dolarach od 2007 roku. W prostokącie mamy wyszczególnione zachowanie ceny złota w kończącym się roku. Obraz techniczny narzuca się sam. Rok kończy się wybiciem z długiej konsolidacji, ale też korektą, która nosi cechy formacji kontynuacyjnej. Zakład na dalszą zwyżkę wydaje się łatwy do wytłumaczenia. No właśnie, za łatwy. To, co na wykresie jawi się jako korekta, jest w istocie odpowiedzią rynku złota na umocnienie dolara. Jeśli dolar będzie szukał dalszej zwyżki, co może mieć miejsce jeśli Fed wróci do zacieśniania polityki monetarnej, a reszta świata będzie luzowała, to złoto może nie być najlepszym tematem na rok 2020.

(źródło: bossafx.pl)

W istocie ryzykiem dla złota są również rynki akcji, sygnały stabilizacji w globalnej gospodarce i jednak dobre perspektywy na reelekcję prezydenta Trumpa w jesiennych wyborach prezydenckich w USA. Osobiście, jak wiele razy podkreślałem, jestem osobą pozbawioną szacunku dla złota w portfelu. Od zawsze mam do złota stosunek czysto spekulacyjny i nie widzę – zwłaszcza mieszkając w Polsce – większego sensu zabezpieczania się złotem, gdy mogę zabezpieczać się walutami rezerwowymi, ale rozumiem fanów złota i nikomu nie odmawiam prawa do jego posiadania. Dolar na peryferiach jest złotem. Podsumowując, na dziś, obraz techniczny złota na rok 2020 wygląda poprawnie. Fundamentalnie, można mieć wiele wątpliwości, ale złoto – jako klasa aktywów – jest naprawdę niewycenialne, więc każdy ma swoje fundamenty, na jakich buduje oceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.