Ponaigrywałem się ponad rok temu (Pieniądze można łatwo wtopić lub wyrzucić w błoto) z kampanii społecznej przygotowanej przez KNF dotyczącej inwestowania w kryptowaluty. Jednak tym razem czas na pochwały! Nowa inicjatywa KNF wspólnie z UOKIK oraz Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju wzięła na cel inny popularny rodzaj aktywów – czyli inwestycje w aparthotele i condohotele.
Chodzi o nową gorączkę złota (czy stanie się złotem głupców, okaże się za jakiś czas), której poddają się liczni poszukiwacze łatwych zysków, zaś reklamy, zachęty, promocje i namowy słychać w wielu różnych miejscach, w sieci, mediach i na przydrożnych billboardach.
Gdy usłyszałem radiowy spot, rozpoczynający się zachętami do super zysków mój wewnętrzny radar zadziałał na tyle, by zapamiętać adres podanej strony www.oczarowani.pl. I choć czułem, że chodzi o kampanię KNF, to jednak w samym spocie nie ma żadnych haseł, naprowadzających nieświadomych klientów. Trafiamy więc na stronę i wygląda na to, że ktoś wziął sobie do serca hasło, że należy ludzi edukować, ostrzegać, dać narzędzia, nie zaś grozić i straszyć i wyśmiewać. Ostatecznie to każdy z nas musi podjąć decyzję, na podstawie jak najpełniej uzyskanej informacji. I strona oczarowani.pl próbuje pokazać, jak takie informacje zdobyć, zadając potencjalnym oferentom okazji odpowiednie pytania.
Mamy więc przyciągniecie uwagi niejednoznaczną reklamą. Zaś na samej stronie, żadnej nachalnej krytyki tylko poradnik i wskazówki O CO PYTAĆ. Reszta należy już do nas. To nasza decyzja, czy uznamy sugerowane pytania za rozsądne, i czy zadowolą nas odpowiedzi sprzedawców. Tak właśnie powinno być. Jeśli kupuję coś czego nie rozumiem, to mogę w pełni zaufać sprzedawcy, dla którego liczy się przede wszystkim jego własny interes lub poprosić kogoś o pomoc. O co pytać, na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać. Te pytania będą dotyczyły zarówno kupna odkurzacza, samochodu, wizyty w salonie kosmetycznym, czy pomysłów na inwestycje. Dla jednych warto się dowiedzieć szczegółów, gdy wydaje 100 złotych dla innych 1000, a dla jeszcze innych kilkadziesiąt, czy kilkaset. Jeśli jednak tego nie zrobimy, to na koniec powinniśmy mieć pretensje wyłącznie do siebie.
Obecna hossa na rynku aparthoteli zaczęła się wiele lat temu. Pamiętam w telewizji rozmowę z młodym człowiekiem, który wyraził się, że czuje się jako „współmilioner” bo w budynek, w który zainwestował, zainwestowały również osoby dysponujące znacznymi majątkami. Ciekawe, jak wielu będzie kiedyś „współbankrutów”
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.