Koniec marzeń o powrocie do normalności

Na blogach bossy wiele razy pisaliśmy, iż będziemy żyli w świecie taniego kredytu do końca bieżącej dekady. Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, iż z tanim kredytem wejdziemy w kolejną dekadę. Osobiście zastanawiam się, czy jest jeszcze na rynku osoba, która wie, jak skończy świat, w którym stare modele już nie obowiązują, a nowych jeszcze nie udało się wypracować.

Wygląda na to, iż lato 2019 roku przejdzie do historii jako okres, w którym zakończył się cykl w polityce monetarnej rozpoczęty walką z kryzysem poprzedniej dekady. Dzisiejsza obniżka stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny i zmiany w programach płynnościowych – faktyczny ich restart – pozwalają oczekiwać, iż wbrew nadziejom Fed ostatnia obniżka stóp procentowych nie będzie dostosowaniem w biegu, ale zwyczajnie początkiem nowej fali redukowania ceny kredytu również w USA, a może nawet powrotem do jakiejś formy luzowania ilościowego.

Nadzieje na normalizację polityki monetarnej można już schować do szuflady i oczekiwać kolejnych, kwartałów redukowania stóp procentowych przez największe banki centralne świata. Nie można wykluczyć, iż fala zmian w polityce monetarnej będzie odbywała się na wyścigi, w kontekście recesji, przed którą ostrzega coraz więcej wskaźników. Właściwie nie ma już ważnej gospodarki, której przemysł nie byłby w recesji lub nie odczuwał spowolnienia w innych gospodarkach. Wskaźniki koniunktury straszą pogarszającymi się nastrojami, a dane makro sygnalizują finalną fazę cyklu gospodarczego.

Zastanawiam się, czy po tej kolejnym cyklu radykalnej polityki monetarnej ofiarami nie będą same banki centralne. Ataki na Rezerwę Federalną ze strony prezydenta Trumpa mogą znaleźć poklask w społeczeństwie uderzonym recesją. W wielu krajach niezależność banków centralnych jest coraz bardziej zagrożona i niewiele już brakuje, by na świecie pojawiła się fala zmian w modelu funkcjonowania banków centralnych. Ochota rozruszania gospodarek przez tani kredyt może połączyć się z pomysłami na finansowanie deficytów przez banki centralne, co byłoby równoznaczne ze zwyczajnym okradaniem ludzi pożyczających rządom.

Badania historyczne pokazują, iż w państwach, gdzie banki centralne są niezależne, tam inflacja jest mniejsza. Genezą modelu monetarnego z niezależnością banków centralnych jest zatem przekonanie, iż stabilność cen jest wartością, a inflacja problemem. Dziś jednak, z wiodącego dziennika na świecie, dowiadujemy się, iż niezależne banki centralne są po to, żeby bronić neoliberalnego porządku. Z tego punktu jest tylko krok do pomysłu, żeby banki centralne podporządkować rządom i zacząć znów wierzyć w to, że ziemia jest płaska. Przygotujcie się zatem na to, iż za jakiś czas możemy żyć w świecie, gdzie wróci polityka monetarna, która w przeszłości doprowadzała do inflacji poza kontrolą i długookresowego pogorszenia sytuacji gospodarczej.

6 Komentarzy

 1. Adam

  Ciekawy byłby Pana komentarz na temat tego jak to może się przełożyć na decyzje RPP. Czy już możemy zapomnieć o podwyżkach stóp w Polsce i zacząć odliczanie do pierwszej obniżki ?

  1. Adam Stańczak (Post autora)

   RPP wczoraj zarysowała układ sił. Rysując pozycję RPP: tendencja na świecie jest taka, że cena kredytu będzie spadała i RPP musi tylko przeczekać oczekiwany skok inflacji w I kwartale 2020 roku. Pewnie skończy się tym, że cel zostanie przekroczony, ale RPP uzna przekroczenie za chwilowe. Niemniej inflacja będzie raczej bliżej 3 procent niż 2 procent, więc obniżek też nie będzie. Oczywiście zakładamy, że nie będzie jakiegoś zamieszania na świecie. Jak złoty zacząłby się gwałtowanie osłabiać, to bylibyśmy w zupełnie nowej sytuacji.

   1. Adam

    Dziękuję.

    Ciekawe czy jest szansa, że WIBOR liczony według nowych zasad zbudowanych przez GPW Benchmark oderwie się od stopy procentowej NBP i będzie żył swoim rynkowym życiem.

 2. Mcgravier

  "Z tego punktu jest tylko krok do pomysłu, żeby banki centralne podporządkować rządom"

  Już jest nawet śliczna nazwa dla tego pomysłu. tzw Modern Monetary Theory

 3. Adam Stańczak

  Ale ciągle na marginesie rzeczywistości.

 4. Adam

  Argentyna psuje nastroje w obozie MMT bo niby wszystko w tym kraju idealnie wypełnia postulaty MMT ale jakimś dziwnym przypadkiem nie chce działać tak jak w reklamach. Pewnie ideolodzy powiedzą to samo co z komunizmem, że to nie wina idei tylko realizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.