Techniczny test Rorschacha

W ostatnich tygodniach rynki rozpieszczają zwolenników analizy technicznej. Na wykresach pojawiają się ciekawe i graniczne układy. Jeden odnotowaliśmy naszym wykresem dnia w niedzielę, kiedy pytaliśmy o przyszłość WIG20, który flirtuje z wybiciem z trendu bocznego dołem. Dziś spojrzenie na rynek amerykański przez pryzmat indeksu S&P500.

WIG20 już zdążył potwierdzić wątpliwości odnotowane w niedzielę. Po powrocie do granic trendu bocznego dalej kontynuuje swój flirt z okolicami 2100 pkt., stawiając w kropcie chcących zagrać na podtrzymanie trendu bocznego, jak również oczekujących spadku w rejon 1800 pkt. S&P500 znalazł się w równie ciekawej sytuacji i zwyczajnie wymusza dokonanie wyboru i scenariusza, jaki się obstawi na kolejne sesje, jeśli nie wszystkie pozostałe tygodnie roku.

Zarysowując układ, po czerwcowym cofnięciu S&P500 znalazł się w konsolidacyjnym zawieszeniu, którego granicami są rejony 2940-2950 pkt. na północy i 2822-2800 pkt. na południu.  Szerokość układu, którego stabilność dziś znów będzie testowana, można szacować na przeszło 100 punktów. Konsekwencją wybicia górą byłoby zatem zbudowanie potencjału zwyżki w rejon rekordów wszech czasów i zwyczajnie gra o powrót na rekordy hossy. Analogicznie, wybicie dołem wymusi oczekiwanie spadku w okolice 2700 pkt. i testowanie letnich minimów.

Dwa techniczne scenariusze są tak sprzeczne, jak sprzeczne są dziś opinie o perspektywach amerykańskiej gospodarki, tj. recesja czy dalsza ekspansja. Perspektywy techniczne korespondują też z kierunkami w polityce monetarnej, tj. tylko dostosowawcza korekta ceny kredytu vs. radykalna zmiana i seria czterech, a nawet pięciu obniżek stóp procentowych przez Fed, nie wspominając już o ożywieniu programów płynnościowych. Równoległość niepewności technicznej z innymi zmiennymi można pewnie ciągnąć w nieskończoność, ale dodajmy jeszcze znane wszystkim możliwe scenariusze dla wojny celnej (eskalacja vs. porozumienie handlowe).

W skrócie rzecz ujmując układ techniczny na wykresie S&P500 idealnie wpisał się w inne pytania i nie ma na rynku analityka technicznego, który nie czułby się zmuszony powiedzieć, do czego konsoliduje się S&P500. Uprzedzając pytania, osobiście skłaniam się do tezy, iż niezależnie od wybicia trzeba większe szanse dawać scenariuszowi negatywnemu i zwyżki traktować jako okazje do wyjścia z wyższych poziomów, a nie do zakupów, ale nie mam wątpliwości, iż każdy widzi temat inaczej.

W istocie ów przymus technicznego samookreślenia  wydaje się ciekawym przypadkiem do zbadania własnej postawy wobec przyszłości rynku. Technika mówi jedno – trzeba reagować w zgodzie z kierunkiem wybicia i w zgodzie z kierunkiem wybicia kształtować oceny przyszłości rynku. Jednak to, czy wybicie widzi się jako okazję do sprzedaży lub zakupów będzie dobrym wskaźnikiem tego, czy jest się dziś pesymistą/optymistą lub bykiem/niedźwiedziem. W skrócie rzecz ujmując rynek robi nam prezent w postaci technicznego testu Rorschacha. Warto skorzystać z tego badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.