Wykres dnia: Ostrzeżenie Dow’a

Stara teoria Dow’a wysyła ostrzeżenie, iż hossa nie jest tak dobrze ufundowana, jaką wskazują szybujące na maksimach amerykańskie indeksy. Naszym wykresem na niedzielę jest DJ Transportation Index.

Wielu szukało tego jedynego wskaźnika, który przepowie bessę, recesję i pozwoli wzbogacić się przez wyjście na szczycie czy złapanie dołka. Kandydatów było wielu. Pierwszym chyba – ufundowanym w teorii Dow’a – był indeks DJ Transportation, a ostatnim prawdopodobnie Baltic Dry Index, którego wykres gdzieś ostatnio widziałem w roli przepowiadającego właśnie ożywienie w globalnym handlu. Po drodze trafiały się odwrócenia krzywych rentowności i cała masa innych złotych wskaźników, z których żaden trwale nie zapisał się jako godny pewności.

Teoria Dow’a powiada, iż słabość spółek transportowych jest zapowiedzią osłabienia gospodarczego, a dywergencja pomiędzy indeksami DJIA i DJT ma być sygnałem, iż gospodarka produkuje ciągle pełną parą, gdy zamówienia na fracht czy transport i wszystko to, co wiąże się z przemieszczaniem towarów zaczyna łapać zadyszkę. W efekcie słaby DJT ma być wskaźnikiem wyprzedzającym dla zadyszki, jaką za chwilę złapie DJIA. Oczywiście, teoria powstała w czasach, kiedy kolej święciła swoje triumfy i dobrze nadawała się do świata, który w mniejszym stopniu oparty była usługach.

Dziś liderami hossy nie są wcale spółki przemysłowe, więc dywergencja pomiędzy dwoma indeksami Dow’a nie musi być brana pod uwagę. Ponadto, w czasach ETF-ów można znaleźć bardziej szczegółowe wskaźniki, które powiedzą więcej np. o kondycji handlu w Internecie niż analizowanie spółek kolejowych czy transportu morskiego. Niemniej, spojrzenie na wykres DJT, gdy amerykańskie średnie szerokiego rynku kreślą historyczne maksima, stale może wzbudzać wątpliwości, co do jakości obserwowanej hossy. Prawda jest taka, iż DJT jest w trendzie spadkowym, który właśnie znajduje kolejne potwierdzenie.

2 Komentarzy

  1. zeb

    Panie Adamie zauważył Pan że na naszym Wigu 20 dzieje się coś ciekawego czyżby zagraniczny kapitał napływał na naszą niedoszacowaną giełdę względem innych rynków?

    1. Adam Stańczak (Post autora)

      Trzeba poczekać na dane o udziale inwestorów zagranicznych, żeby odpowiedzieć na to pytanie. Kapitał spekulacyjny może wchodzić na krótko, a nie na dłuższy termin, bo temat OFE raczej nie pozwala na poważne zakłady. Niezależnie od tego, na dziś rynek stoi w miejscu od wielu miesięcy i trzeba raczej czekać na to, kiedy pojawi się jakichś trwały ruch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.