Bez wątpienia, dwa ostatnie tygodnie na giełdach zostały zdominowane przez wojnę celną. Pochodną był przeskok ze skrajnie optymistycznego scenariusza, w którym Chiny i USA dogadują się w sprawie wymiany handlowej, w stronę scenariusza postawienia 25-procentowego muru celnego na całość eksportu z Chin do USA. Patrząc na zachowanie rynków można odnieść wrażenie, iż świat poza USA i Chinami nie istnieje, ale dane mówią coś zupełnie innego.

Wykres poniższy pokazuje procentowe udziały wymiany handlowej dwóch walczących gospodarek w PKB. Nie można mówić o udziałach, które dają się pominąć, ale też trudno nie odnotować, iż wszyscy mamy tendencję do postrzegania świata w sposób przerysowany. Globalny handel nie sprowadza się do tego, co Chińczycy wyprodukują dla Amerykanów i ile miejsca na wielkim, chińskim rynku zajmą spółki amerykańskie. Oczywiście, część spółek i sektorów może być mocno podrapana. Doskonałym przykładem są np. amerykańscy farmerzy produkujący soję czy Boeing, który może zostać odcięty od zamówień z Chin, ale wolny rynek ma zdolność do szukania innych źródeł i soję amerykańską może zastąpić soja z innych części świata. Znacznie większym problemem jest ryzyko, iż wojna celna może pchnąć globalną gospodarkę w kolejną recesję, której giełdy jeszcze nie wyceniają. Wówczas spadki 5-cioprocentowe czy 10-procentowe byłyby tylko przygrywką do przecen na skalę, jakiej nie pamiętamy od przeszło dekady.

(źródło: Barron’s)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.