Na naszym twitterowym koncie pojawił się wykres, skądś tam podany dalej, który sam w sobie został później jakoś skomentowany (świat przed twitterem był jednak łatwiejszy – podawało się źródło i był porządek). W pewnym momencie ktoś, dla żartu, dokonał odwrócenia wykresu i oczywiście zrobiło się śmiesznie. Niemniej, ten banalny zabieg przypomniał o zapomnianej nieco technice ocen własnych zapatrywań na układ sił na wykresach, który warto przypomnieć.

Spójrzmy zatem na wykres DJIA, który wali w sufit rekordów wszech czasów. Jedni będą widzieli zanegowanie formacji podwójnego szczytu, a inni potrójny szczyt. Kolejni zobaczą konsolidację lub niezdolność do pokonania oporu,  a następni potencjał zwyżki z konsolidacji. Każdy wreszcie będzie kuszony wykreśleniem scenariusza, jaki może pojawić się na rynku, gdy wykresy będą wyglądały dokładnie tak, jak wykres DJIA. Wielu może postawić pieniądze na zakładany scenariusz bez kwestionowania własnego wrażenia. Zakotwiczenie się w owej impresji może być kosztowe, ale może też skończyć się ślepotą na inne scenariusze. No więc, co widzisz na tym wykresie DJIA? Dla mnie to tylko konsolidacja wymagająca zawieszenia ocen do czasu wybicia. Jak widzisz coś więcej, to…

Dokonaj banalnego zabiegu odwrócenia wykresu, a więc mechanizmu który był oferowany w wielu programach do analizy technicznej w przeszłości, ale z czasem zginął w prostych aplikacjach sieciowych lub zwyczajnie nie jest możliwy, gdy ogląda się wykresy wyświetlane na stronach WWW przez skrypty, analityków czy komentatorów. Osobiście pamiętam, iż w początkach mojej przygody z AT nie było właściwie możliwe, żebym nie zakończył oceny wykresu bez jego odwrócenia. Co zatem widzisz na wykresie poniżej? Ja stale widzę konsolidację, ale już znacznie mocniej skłaniam się w stronę naprawdę twardego dna, które zmusza mnie do szukania swojej szansy z blisko stawianymi zleceniami obronnymi.

Owo alternatywne spojrzenie, które każdą hossę zmienia w bessę, a formację wzrostową może zmienić w spadkową, pozwala kwestionować wrażenia i zadawać pytania, co zrobiłbym w tym o odwróconym o 180 stopniu scenariuszu. Czy sprzedałbym oczekując mega spadków, czy raczej zignorowałbym pierwsze wrażenie. Polecam pobawić się techniką, która wydaje się dziś nieco antyczna i przyjrzeć się własnym reakcjom. Zabawa będzie przednia dla osób, które nigdy nie stosowały podobnych zabiegów i przypominająca dla tych, którzy w przeszłości stosowali technikę, ale gdzieś po drodze ją zagubili.

Naprawdę odwracanie wykresów ma zerowy związek z analizowaniem rynku. W największym stopniu jest mechanizmem pozwalającym na autoanalizę i szybkie spojrzenie na złudzenia, jakimi możemy podlegać oceniając wykresy. Nie oszukujmy się, im więcej wykresów się ogląda, tym bardziej mechaniczne oceny i łatwiej o złudzenia i błędy. W skrajnym punkcie może się okazać, iż potrzebujemy wrócić do podstaw analizy technicznej, bo gdzieś po drodze zaczęliśmy wymyślać swoje własne formacje i wrażenia uznajemy za fakty techniczne.

5 Komentarzy

 1. dzemeuksis

  Dobre. Sam uważam, że wykresy powinno się tak pozycjonować, żeby jego prawy kraniec wypadał zawsze na środku wysokości ekranu. To też zmienia bardzo perspektywę i osłabia irracjonalne poczucie wynikające ze zbliżania się do krawędzi, że "no dalej, to już nie pójdą…"

 2. _dorota

  Chyba wszyscy obstawialiby tu potrójne dno (jako bardziej prawdopodobne, jeszcze nie uformowane ofkors).
  No właśnie 🙂

 3. Adam Stańczak

  @ _dorota

  To może wynikać z innych ograniczeń. Jak jesteś graczem spekulującym na kontraktach, to long czy short może mieć mniejsze znaczenie. Jak jednak grasz tylko na akcjach bez dostępu do krócenia akcji, to kupowanie przecen z bliskimi zleceniami obronnymi jest standardem. Łapanie szczytów w takim układzie to inna gra – realizacja zysków czy redukowanie pozycji. Warto jednak mieć na uwadze takie "ograniczenia" w głowie, bo wpływają na oceny.

  1. _dorota

   Racja. Handlowanie akcjami bez szortowania nie jest "symetryczne", więc proste odwrócenie wykresu nie wystarczy (do znalezienia strategii ze znakiem "-"). Dzięki za zwrócenie na to uwagi.

   Dodatkowo jeszcze sama inflacja (w długim terminie także wzrost PKB) powoduje, że takie odwrócenie wykresu nie ma sensu. Giełda z natury swojej (długi termin) idzie "do góry" 🙂 (przepraszam za banalność tej uwagi, ale chyba o tym we wpisie nie wspominasz).

 4. Deo Gratias

  Robiłem tak kiedyś na WIG20 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.