Już wkrótce inwestorzy przestaną tracić (przynajmniej w USA)

Wygląda na to, że posiadam niewielkie zdolności profetyczne. Oto ledwie miesiąc temu pisząc o nowych kontraktach na LPP oraz 11Bit Studios zastanawiałem się: „a gdyby giełda poszła dalej i zrobiła coś takiego, co już dawno robią platformy CFD, czyli na wzór mini i mikrolotów wprowadziła kontrakty o mnożniku 0,1?”.

Z kolei, dwa tygodnie później rozważając kwestię jasno zdefiniowanego (procentem przegrywających) ryzyka związanego z handlem CFD zwracałem uwagę na brak podobnych ostrzeżeń na rynku kontraktów terminowych oraz akcji (oraz wielu innych papierów wartościowych). Obecne podejście sugeruje, że na CFD się traci, ale już gdzie indziej nie. Oto więc drodzy Państwo nadchodzi jutrzenka zysków. Na razie tylko na rynku amerykańskim. Ale jest! Co więcej łączy się z moją nieśmiałą sugestią wprowadzenia mini i mikro kontraktów.

CME Group, czyli firma zarządzająca największymi światowymi giełdami instrumentów pochodnych zapowiedziała wprowadzenie do swojej ofert mikro kontraktów na indeksy akcji! Już w maju 2019 roku inwestorzy będą mieli do swojej dyspozycji cztery nowe kontrakty w wersji micro: na indeksy S&P500, Nasdaq-100, Dow Jones i Russel 2000.

Teoretycznie powodem zmian są rosnące wartości indeksów, co sprawia, że wartość nominalna kontraktów drastycznie wzrosła. Co ciekawe z podobnego powodu CME wprowadziła w 1997 roku kontrakty e-mini. Regularny kontrakt na SP500 był zbyt drogi. Ponieważ ta wersja odniosła ogromny sukces, kontrakty mini wprowadzono na inne indeksy i towary.

Tymczasem, od 1997 roku, czyli momentu wprowadzenia e-mini SP500 jego wartość wzrosła ponad dwukrotnie sprawiając, że znów przestał być dostępny dla wielu traderów.

W związku z tym CME Group podjęła decyzję o wprowadzeniu do obrotu kontraktów mikro, które będą stanowiły 1/10 dotychczasowych wersji mini.

W przypadku S&P500 i Russel 2000 mnożnik wyniesie 5$, dla NASDAQ-100 będą to 2$ i najciekawsze – dla indeksu Dow (na CBOT), mnożnik wyniesie 0.5$.

Odpowiednie tiki dla tych kontraktów to: S&P500 – 0,25 pkt. (wartość 1,25$), Nasdaq-100 – 0,25 pkt (wartość 0,5$), Russel 2000 0,1 pkt. (wartość 0,5$) i Dow – 1 punkt (wartość 0,5$).

Depozyty w przypadku kontraktów wyniosą około 5% wartości, co oznacza, że wahać się będą w zakresie ok. 400 – 800 dolarów. Najniższy depozyt będzie miał kontrakt na Russel 2000 – 390 dolarów. Przy obecnym poziomie indeksu, wartość tego kontraktu wyniesie ok. 8000 dolarów, czyli 32 000 złotych. To sprawia, że kontrakt będzie mniejszy niż kontrakt na WIG20. Jest to o tyle ciekawe, że przez lata kontrakt na nasz rodzimy indeks był jednym z najmniejszych na świecie.

W oficjalnych zapowiedziach CME Group podkreśla się zalety „maleństw”, czyli lepszą ekspozycję na indeks oraz większe możliwości zarządzania portfelem. Nie mogę się jednak oprzeć wrażeniu, że to wyraźny ukłon w stronę najmniejszych traderów. Tych, którzy handlowali w ostatnich latach na walutach dzięki CFD (z mini i mikrolotami), a którym ostatnio ogranicza się możliwości handlu na całym świecie. Zniechęcając z jednej strony obowiązkowymi informacjami o tym, ilu z nich traci, z drugiej ograniczając dźwignię. Choć w przypadku nowych kontraktów ta dźwignia to „zaledwie” 20:1.

W każdym razie ciekawy to trend. Czekam, aż giełdy w ramach walki o inwestorów zaczną wprowadzać możliwość handlu ułamkami akcji (bo brokerzy już to robią).

A że traci się przecież wyłącznie na CFD, możemy być świadkami rosnących fortun klientów detalicznych, którzy doskonale poradzą sobie na rynku mikro-kontraktów. Od maja będzie to dotyczyło wyłącznie tych handlujących na amerykańskim rynku, ale kto wie, kto wie…

[Photo by Pixabay from Pexels]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.