Wykres dnia: Boeing i perspektywy rynku lotniczego

Wszyscy zapewne słyszeliśmy o katastrofie samolotu Boeing 737 MAX 8 i zamieszaniu, jakie wywołało uziemienie floty tych samolotów na najważniejszych rynkach. Dobry moment, żeby rzucić okiem na perspektywy rynku lotniczego, które właściwie gwarantują, iż akcje Boeinga podniosą się z tego spadku, bo… świat nie ma alternatywy.

W środę akcje Boinga sięgnęły poziomu najniższego od momentu katastrofy (363 USD) i były o 18 procent tańsze od szczytu osiągniętego na początku marca, gdy za akcje płacono 446 USD. Spadek  może jawić się jako dramatyczny, ale trzeba umieścić przecenę w znacznie szerszej perspektywie, którą jest 10-letnia historia ceny Boeinga na tle rynku. Wykres z serwisu stooq.pl doskonale oddaje sukces, jaki odnieśli inwestorzy szukający swojej szansy na akcjach spółki. Boeing bije rynek w sposób, który zawstydza najgorętsze spółki i jest faktycznie jedną z najciekawszych inwestycji pokryzysowej dekady.

Idę o zakład, iż wielu inwestorów śledzących rynek nie wiedziało o tej rakiecie w indeksie DJIA i skupiało się na akcjach spółek nowych technologii. Prawda jest jednak taka, iż Boeing – i generalnie spółki lotnicze – są w awangardzie nowych technologii i mają przed sobą świetlaną przyszłość. Wykres z tygodnika The Scientist pokazuje projektowany wzrost liczby pasażerów w zależności od tego, jak będą kształtowały się przepisy emigracyjne. Przy utrzymaniu dzisiejszego trendu w następnych dwóch dekadach liczba przewożonych pasażerów właściwie ulegnie podwojeniu i podwojeniu ulegnie też zapotrzebowania na samoloty.

Już dziś linie lotnicze muszą czekać na samoloty nawet trzy lata. Wprawdzie na horyzoncie widać już nowego gracza z Chin, ale zbudowanie zaufania będzie wymagało dekad, które już dzisiaj oferują Boeing i Airbus. Spadek akcji Boeinga przypomina oczywiście o potrzebie dywersyfikacji. Osobiście o inwestowaniu w spółki lotnicze lubię myśleć, jak o inwestowaniu w spółki farmaceutyczne. Raz, na jakiś czas pojawi się wydarzenie, które wstrząśnie pojedynczymi walorami, ale tendencje rynkowe i demograficzne zwyczajnie nie pozwalają ignorować szans, jakie dają obie branże w całości.

1 Komentarz

  1. zebra

    Panie Adamie a jak ocenia Pan atrakcyjnosc polskich gieldowych firm farmaceutycznych?Moja uwaga ostatnio kieruje się na Celonpharme.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.