Z piekła pesymizmu do nieba optymizmu

W połowie grudnia, kiedy na rynkach szalał pesymizm graniczący z paniką, pozwoliłem sobie na notkę z pytaniem w tytule – których generalnie nie lubię – A może bessa już była? Czas na odwiedzenie tego samego rejonu z nowym pytaniem: Czy to już hossa?

Zacznę od powtórzenia kiedyś sygnalizowanej tezy, iż nie lubię procentowego odgraniczana bessy i hossy przez procentowe spadki i wzrosty. Przyczyn mojej niechęci jest wiele, jedną z kluczowych jest fakt, iż takie stawianie granic nie uwzględnia np. zmienności, w jakiej indeksy przesuwają się w danym punkcie. Argumentów za ostrożnym podchodzeniem do sygnalizowana początków bess i hoss przez twarde granice jest znacznie więcej, ale najważniejszym jest fakt, iż dane historyczne nie gwarantują, iż tym razem nie będzie inaczej. W skrócie rzecz ujmując, jak notka grudniowa wymagała znaku zapytania, tak dzisiejsza domaga się kolejnego, tym razem ze słowem hossa.

Spójrzmy jednak na wykres z połowy grudnia, który pokazuje procentowe spadki wybranych indeksów oraz koszyka CRB. Czerwień szalała, a zejść pod próg bessy, czyli 20-procentowego cofnięcia, było sporo. W istocie część rynków pogorszyła swój obraz od 13 grudnia (data notki) – np. Wall Street wpadła w panikę w okolicach świąt i dogoniła inne rynki w pesymizmie  – i generalnie rzecz ujmując 20-procentowe cofnięcia były raczej standardem niż wyjątkiem. Słabość biła po oczach, a przez serwisy giełdowe przelatywały pytania o recesję, bessę i nowy kryzys, który miał czaić się za rogiem.

Po przeszło dwóch miesiącach analogiczne spojrzenie na wybrane wówczas rynki – z odwróconym założeniem, którym jest procentowa zmiana od dołka do maksimum fali wzrostowych – ujawnia, iż obraz wygląda, jak w upiększającym zwierciadle. Czerwień i panika zamieniły się w zieleń i optymizm. Jak widać, 20-procentowe zwyżki od dołków, a więc przekroczenia magicznych granic pomiędzy hossą i bessą, są znów raczej standardem niż wyjątkiem, a pytania o nowy kryzys zastąpiły nadzieje na porozumienie handlowe pomiędzy Chinami i USA. Gdzieś zginęły pytania o nową recesję, koniec cyklu gospodarczego i chociażby zwyczajne spowolnienie.

Jednak konia z rzędem temu, kto nie zadaje sobie dziś pytania, czy to nie jest tylko odbicie w bessie. W istocie mieszanka wzrostowa zawiera w sobie również zapomnianą nieco zmienną w postaci powrotu luźnej polityki monetarnej. Fed już nie tylko rozważa powstrzymanie się od podwyżek stóp procentowych, ale również złagodzenie zacieśniania ilościowego, jakie odbywało się za sprawą wygaszania programu luzowania ilościowego. W przypadku Europejskiego Banku Centralnego, który miał swój program luzowania ilościowego, nikt właściwie już nie mówi o normalizacji polityki monetarnej. Bank Chin również jest na ścieżce pomagania gospodarce.

Jeśli wątpliwości z ostatniego akapitu są słuszne, to czas przestać zadawać pytania o bessę i hossę i szukać przyczyn optymizmu na innych polach. Nie ma wątpliwości, iż ultra-luźna polityka monetarna wielu banków centralnych nie zdążyła się znormalizować nim na giełdach pojawiły się słabości straszące rozlaniem się na gospodarki. W efekcie zanim banki centralne zaczęły poważnie walczyć z inflacją, władze monetarne zostały zmuszone do zrobienia kroków w tył. W świetle powyższego należy rozważyć inną odpowiedź na pytanie o optymizm rynku, która sprowadza się do idei, iż widzimy właśnie kolejną odsłonę znanej wszystkim hossy płynnościowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.