W kryptowalutach przez ostatni rok z okładem poza poziomami kursów zmieniły się przede wszystkim wspomnienia, a ponieważ miałem okazję o nich podyskutować, postanowiłem w rezultacie spisać garść spostrzeżeń w tym temacie.

W rozmowie z pewnym pasjonatem kryptowalut łączyło nas w zasadzie tylko jedno – nazwa ‘bitcoin’, a różniła cała reszta kwestii. To zainspirowało mnie do głębszej analizy tematu i wrzucenia kilku uwag na blog.

Zaczęło się w zasadzie od próby zrzucenia przez mojego rozmówcę winy na inwestorów, traderów, decydentów i banksterów za doprowadzenie kursu kryptowalut do katastrofy. Druga część dyskusji dotyczyła Analizy Technicznej, która na bitcoinie „oczywiście nie działa”. Na koniec pozwoliłem mu na snucie wizji o tym, jak to wrócą dobre czasy, a cena bitcoina i innych kryptowalut osiągnie, a potem przebije historyczne szczyty sprzed ponad roku.

Nie udało nam się porozmawiać rzeczowo, więc może słowo pisane doprowadzi w większym stopniu do wzajemnego zrozumienia.

Mój rozmówca pochodzi z grupy Pasjonatów, która o kryptowalutach wie pewnie wszystko, w przeciwieństwie do mnie. Z kolei ja dysponuję wiedzą o rynkach i giełdach, której pewną namiastką dysponuje mój rozmówca. Trudno nam się chwilami rozmawiało, ponieważ dysponujemy w wielu punktach odmiennym aparatem wiedzy, know-how, ocen i umiejętności.

Jego zdaniem gwałtowny i „niezasłużony” spadek cen bitcoina dokonał się za przyczyną drapieżnego świata finansów, „banksterów” i nierozumiejących świata krypto różnej maści inwestorów typu Buffett. I choć to nie pierwsze tak gwałtowne spadki, to wg niego pozostaje kwestią czasu, gdy nastąpi powrót do fantastycznych wzrostów, „bo tak działają cykle w kryptowalutach”.

Mam wrażenie, że żyjemy w odrębnych bańkach informacyjnych, które tylko chwilami się stykają.

Otóż faktycznie, pęknięcie bańki zbiegło się z wprowadzeniem kontraktów na bitcoin na giełdach futures w Chicago i mogło to w jakimś stopniu ruszyć nieprzytomnie przewartościowanym kursem. Nie była to jednak przyczyna, a jedynie skutek wcześniejszych zachowań kursu. Chyba jednak trzeba będzie mój szanowny dyskutancie przyjąć do wiadomości i zaakceptować, że:

 • inwestorzy i traderzy wprawdzie nadal nie potrafią policzyć wartości bitcoina, ale posiadają wystarczającą ilość doświadczeń i wiedzy, dzięki którym potrafią rozpoznać nienaturalne zachowania dowolnych aktywów, które są przedmiotem wymiany; nie popieram wprawdzie nazywania kryptowalut śmieciami, ale pod względem teorii zachowań tłumów, praw podaży i popytu, czy mniejszej lub większej efektywności rynków, kryptowaluty nie są niestety niczym wyjątkowym i wyjętym spod ich działania,
 • to nie gwałtowny spadek kursu był ewenementem, lecz wcześniejsze oderwane od logiki wzrosty, napędzane odruchami stadnymi, chciwością, nadzwyczajnymi emocjami ludzi często nie mających pojęcia w jakiej grze uczestniczą; to były w wielu przypadkach niestety „stada owiec”, które ani nie rozumiały do końca technologii, ani mechanizmów rynkowych, a które zostały uwiedzione galopującymi w górę cenami, medialną gorączką i opowieściami o tym, ile zarobił sąsiad czy jakiś celebryta,
 • traderzy i inwestorzy stanowią niezbędny krwioobieg gospodarki, robią płynność rynkom, dodają im efektywności w działaniu i wycenach, używając w tym również bitcoina na wszelkie „dziwne” sposoby (np. arbitraż, market making); owszem, oni bywają drapieżni, ale mają świadomość ponoszonego ryzyka i dlatego nie są skłonni do nakręcania kursów wyżej,
 • kryptowaluty same zepsuły sobie reputację, którą wycenia dziś rynek tak, a nie inaczej; popytu nie zapewni ogromne rozwodnienie rynku setkami nowych kryptowalutowych emisji, problemy z kradzieżami, hakerami, manipulacjami, brakiem uregulowań czy wręcz wrogim działaniom nadzorów; to wszystko psuje wiarygodność i nastawienie inwestorów z finansowej branży; a nic tak nie działa na zmiany lub ich brak jak właśnie oczekiwania (tzw. sentyment),
 • nie odsyłałbym jeszcze bitcoina do jednocyfrowych poziomów kursowych, ale naprawdę sukcesem będzie to, że stanie się on przedmiotem jakiejkolwiek spekulacji, która zmienność ceny skieruje nie tylko w dół,
 • nie myliłbym jakichkolwiek kolejnych wzrostów z niedocenioną wartością bitcoina; to ryzykowne, ponieważ samo w sobie kreuje skrzywioną perspektywę i niepotrzebne oczekiwania pompujące emocje,
 • rzesza inwestujących chyba poprawnie odrobiła ostatnią lekcję krachową i słusznie ma obawy; choć one łatwo mogą prysnąć, jeśli tylko wróci choćby mała euforyjka; homo sapiens słabo uczy się na historii lub nie chce się na niej uczyć wcale,
 • Analiza Techniczna nie jest samograjem, bez względu jakiego rynku dotyczy; to czy działa, czy nie działa, również na krytpowalutach, zależy wyłącznie od stosującego ją, a nie tylko od jej zasad istnienia i aplikowania;

Dla tradera nie ma specjalnego znaczenia, na jakim instrumencie dokonuje za pomocą AT transakcji, nie musi nawet znać jego nazwy.  Żeby jednak zapewnić sobie skuteczność, nie wystarczy sam wykres i rysowanie po nim esów floresów. Żeby miało to sens, potrzeba:

a/ albo analizy danych historycznych, która pomoże wydobyć z nich jakąś rynkową przewagę, czyli zdolność systematycznego osiągania zysków na podstawie powtarzalnych wzorów zachowań instrumentu.

b/ albo przetrenowanego, swoistego aparatu intuicyjnego, w którym wykres jest tylko drobną inspiracją, do której włącza się matematyczne mechanizmy zarządzania pozycją, ryzykiem i kapitałem, decydujące o szczęśliwym finale; najsłabszym ogniwem AT jest tutaj niestety sam stosujący oraz losowość, a nie technologia i geometria.

Nawet bez jednostajnych wzrostów kursu możemy spróbować urwać parę groszy z samej zmienności, wprowadzając tak skomponowany reżim decyzyjny z zakresu AT. Techniczna gra tylko na wzrosty przy spadających rynku należy tymczasem do kategorii „szczęście”, a nie „AT nie działa”.

Muszę złamać serce pasjonatom, ale wzrosty takie jak kiedyś mogą już nigdy nie wrócić, choć będą się zdarzać fale wznoszące.

—kat—

2 Komentarzy

 1. GZalewski

  Zapomniałeś napisac o bardzo ważnej kwestii, którą apologeci nowego świata tak bardzo podnosili na początku – BEZPIECZEŃSTWO.
  W tej chwili brzmi to nieco komicznie, w kontekście tych wszystkich wałków/zagubień/upadków giełd.

  1. dzemeuksis

   Apologeci od samego początku podkreślali, że bezpieczna to jest waluta w zimnym portfelu a nie na żadnej giełdzie.

   Kto zagubił, ten zagubił, nie ma w tym żadnej winy narzędzia – piłeś, nie jedź, itd.

   Wałki, to nie wiem jakie – głównych walut o dostatecznie dużym rozproszeniu, jak BTC, czy ETH, nie dotyczą.

   Ogólnie nie wiem, jaka jest przyszłość kryptowalut i pomimo posiadania sztuki Ethereum nie jestem jakoś silnie emocjonalnie w to zaangażowany.

   Ale siłą tutaj była i jest od początku technologia blockchain – zastosowanie jej akurat do kryptowalut, to jedynie przykład użycia.

   Blockchain jako technologia jest milowym krokiem, to jest internet trzeciej generacji. Nie można niczego z niego wymazać, ocenzurować, nie poddaje się kontroli (po osiągnięciu odpowiedniej skali), co jest nie na rękę wielu podmiotom. Nie zdołają go jednak powstrzymać, przynajmniej w niektórych obszarach. Aczkolwiek kryptowaluty może i zduszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.